Оприбуткування готівки: у зоні ризику відокремлені підрозділи
27.02.2018 | 11:05
1640 0 РРО

Оприбуткування готівки — відповідальний момент для касира. А враховуючи те, що з 5 січня 2018 року ми працюємо у режимі «вседозволеності», слід бути максимально обережним та підготовленим. Є серед усієї когорти зацікавлених ті, хто може постраждати найбільше, — відокремлені (структурні) підрозділи або філії підприємств. Про них і поговоримо.

Важливе правило: усю готівку, що надходить до кас, потрібно своєчасно (у день одержання) та в повній сумі оприбутковувати (п. 11 Положення про касові операції в національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 27.12.17 р. № 148, далі — Положення № 148). Зробити це можна у касовій книзі двома способами:

1) через прибутковий касовий ордер (далі — ПКО);

2) узявши дані Z-звітів (або розрахункових квитанцій).

Так і хочеться вигукнути: «Але ж раніше для користувачів РРО оприбуткуванням називали запис виручки у книгу обліку розрахункових операцій (далі — КОРО)?!» Та це було раніше! Свіже Положення № 148 такої норми не містить!

Якщо ми кажемо про головну касу фірми або підприємство без структурних підрозділів (наприклад магазини), то тут жодних заковик. Елементарно записуєте виручку до касової книги та й горя не знаєте. Аналогічна доля касової документації і у тих фірм, у котрих структурні підрозділи здають готівкову виручку у головну касу.

А от із підрозділами, які самостійно інкасують кошти (через банк або термінали самообслуговування), усе далеко не так райдужно. З одного боку, заводити касові книги законодавець зобов’язує лише ті відокремлені підрозділи, які проводять операції з (абз. 3 п. 39 Положення № 148):

  • приймання готівки за продану продукцію (товари, роботи, послуги) з оформленням її ПКО;
  • видачі готівки на виплати, пов’язані з оплатою праці, виробничі (господарські) потреби, інші операції з оформленням їх видатковими касовими ордерами (далі — ВКО).

Більш того, чітко наголошено, що ті підрозділи суб’єктів господарювання, які з касовими ордерами справи не мають, а лише застосовують РРО або РК укупі з КОРО, касової книги не ведуть (абз. 4 п. 39 Положення № 148).

Але чому головні фінансисти в одному й тому самому документі заклали дві норми, що вступають у протиріччя, — загадка! Ось дивіться самі! У пп. 18 п. 3 Положення № 148 із терміна «оприбуткування готівки» виключили згадку про КОРО.

Звичайними словами це означає, що запис до КОРО — відтепер (починаючи з 5 січня 2018 року) більше не свідчить про оподаткування. Тож виходить, що тим підрозділам, які самостійно інкасують виручку (через інкасаторську службу або ж програмно-технічний комплекс самообслуговування), без касової книги не обійтися!

Загалом принцип роботи при оприбуткуванні готівкової виручки (за умови, що інкасація проходить у касу головної фірми) такий.

Спочатку кошти надходять у касу відокремленого підрозділу. Там її приймають через РРО та формують фіскальні звітні чеки. Наприкінці робочого дня касир (бухгалтер) виводить Z-звіт та записує його в КОРО. Після чого виписують ПКО на суму виручки та відображають дані в касовій книзі структурного підрозділу. Далі готівкові кошти передають у головний офіс (не пізніше наступного дня після оприбуткування), оформивши ВКО, або ж зберігають у межах ліміту каси (звісно, якщо він установлений філіям). У головній же касі складають ПКО та роблять запис у касовій книзі (п. 11 Положення № 148). І не зважайте на те, що саме цю готівку вже оприбутковано підрозділом. Адже каса головної фірми — це вже зовсім інший об’єкт касової дисципліни, де також необхідно виконати всі етапи оприбуткування готівки.

Детальніше це питання ми розкрили в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 18 за 2018 р. У цьому номері ви зможете прочитати:

☕ як правильно організувати роботу каси на підприємстві;
☕ як взяти на роботу касира та укласти з ним договір про повну матеріальну відповідальність;
☕ які особливості розрахунку ліміту каси;
☕ як не помилитися, визначаючи кількість розмінної монети;
☕ які основні правила заповнення касової документації;
☕ який порядок інвентаризації каси.

Додатково про оприбуткування готівки відокремленими підрозділами читайте у статті «Нове положення про касові операції: чужий касир, «пневмопошта», ліміт «без правил» — у № 3 за 2018 р. на стор. 20. 

 

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати