Отримали поворотну фіндопомогу: юридичні та облікові аспекти
Наше підприємство отримало поворотну фіндопомогу від засновника. Договором позики не зазначено терміну, у який цю фіндопомогу потрібно повернути. Зафіксовано лише, що фіндопомога підлягає поверненню за вимогою засновника протягом 10 робочих днів. Як у такому випадку рахувати строк позовної давності? Як відобразити таку фіндопомогу в бухгалтерському та податковому обліку?

Відповідь: Строк позовної давності — це строк, упродовж якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого права (ст. 256 Цивільного кодексу України, далі — ЦКУ). За загальним правилом, строк позовної давності починає відлік із дня, коли особа дізналася або могла довідатися про порушення свого права чи про особу, яка його порушила. Тобто права позикодавців (засновників) за договором позики вважатимуть порушеними в разі спливу строку повернення позики, передбаченого договором.

Однак, як зазначено у вашому листі, договором (договорами) позики не передбачено конкретного строку, упродовж якого чи до якого позичальник повинен повернути суму позики позикодавцю (позикодавцям). Водночас умова договору позики — «поворотна фінансова допомога підлягає поверненню за вимогою засновника протягом 10 робочих днів з дня отримання такої вимоги» — свідчить про те, що строк повернення позики визначено моментом пред’явлення вимоги. Така умова повернення позики ґрунтується безпосередньо на абз. 2 ч. 1 ст. 1049 ЦКУ, отже, вона правомірна.

Таким чином, строк позовної давності за зобов’язанням щодо повернення суми позики, яке визначено моментом пред’явлення вимоги про її повернення, почне спливати після закінчення 10-денного строку від дня пред’явлення позичальником вимоги про повернення позики (ч. 5 ст. 261 ЦКУ). Відповідно, допоки такої вимоги не пред’явлено, права позичальника не порушено, а значить, немає підстав для відліку строку позовної давності.   

За загальним правилом, дохід визнають під час збільшення активу або зменшення зобов’язань, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови що оцінку доходу може бути достовірно визначено (п. 5 П(С)БО 15 «Дохід»).

А оскільки отримання поворотної фіндопомоги не призводить до збільшення активів чи зменшення зобов’язань, то й доходу в бухобліку виникати не буде. Суму отриманої фіндопомоги обліковують як кредиторську заборгованість. Залежно від строку повернення такої фіндопомоги в обліку роблять такі проводки:

  • Дт 311 «Поточні рахунки в національній валюті» Кт 685 «Розрахунки з іншими кредиторами» — якщо строк повернення не перевищує 12 місяців;
  • Дт 311 Кт 55 «Інші довгострокові зобов’язання» — якщо строк повернення перевищує 12 місяців.

Нагадаємо: з 2015 року податковий облік максимально наближено до бухгалтерського. При цьому об’єкт обкладення податком на прибуток розраховують з огляду на бухгалтерський фінрезультат до оподаткування (пп. 134.1.1 Податкового кодексу України, далі — ПКУ). А оскільки в бухгалтерському обліку отримана фіндопомога жодним чином не впливає на витрати та доходи підприємства (тобто й на його фінрезультат), то й для цілей оподаткування її отримання не матиме ніяких наслідків. До того ж р. ІІІ ПКУ не містить жодних коригувальних різниць щодо отриманої поворотної фіндопомоги (див. лист ДФСУ від 12.03.16 р. № 5314/6/99-99-19-02-02-15).

Єдине, на чому хотілося наголосити, так це на ситуації, коли така поворотна фіндопомога переходить у безповоротну (змінено умови договору, сплив строк позовної давності тощо). У такому випадку під час її списання підприємству доведеться визнати дохід. У бухобліку таку операцію можна показати проводкою: Дт 685 (55) Кт 717 «Дохід від списання кредиторської заборгованості».

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати