ОЗ в АТО: як обліковувати
Як правильно обліковувати в бухгалтерському й податково-прибутковому обліку основні засоби, що залишилися на території АТО? Чи можна їх просто списати?

Відповідь: З огляду на позицію Мінфіну України (див. його лист від 19.06.14 р. № 31-11410-08-10/15462 і наш коментар до нього в № 11 нашої газети за 2015 рік на стор. 38) об'єкти, що перебувають у зоні АТО, усе-таки повинні враховувати у складі активів підприємства. Одночасно підприємство може оцінити негативний вплив змін в економічному й правовому середовищі та визнати суми втрат від зменшення корисності за названими об'єктами. Тобто Мінфін фактично пропонує не списувати таких активів із балансу, а провести процедуру зменшення корисності згідно з п. 15 П(С)БО 28 «Зменшення корисності».

Своєю чергою, якщо ви рахуєте податкові різниці згідно з р. ІІІ ПКУ, то зверніть увагу, що на визнані в бухобліку втрати від зменшення корисності збільшують фінрезультат до оподаткування за п. 138.1 Податкового кодексу України (далі — ПКУ).

Разом з тим, якщо ви все-таки будете нараховувати бухамортизацію на такі основні засоби (далі — ОЗ), то врахуйте, що в листі МГУ ДФС від 01.10.15 р. № 22571/10/28-10-06-11 контролери вказали на негосподарський статус ОЗ, розміщених у зоні АТО. Зі слів податківців робимо висновок, що на ОЗ, розташовані в зоні АТО, не можна нараховувати податкову амортизацію. Аналогічну думку вони висловлювали й у листі ДФСУ від 31.03.15 р. № 6694/6/99-99-19-02-02-15 (редакційний коментар до нього читайте в нашій газеті № 58 за 2015 р. на стор. 20). Тобто якщо дотримуватися позиції фіскалів, то на нараховану в бухобліку амортизацію на такі об'єкти потрібно збільшити фінрезультат до оподаткування згідно з п. 138.1 ПКУ. Звичайно, якщо ви проводите податкові коригування за р. ІІІ ПКУ. Інакше для податково-прибуткових цілей у вас усе проходитиме за правилами бухобліку.

До всього, у листі ДФСУ від 06.01.16 р. № 157/6/99-99-19-02-02-15 податківці розповіли, за яких умов платник може списати ОЗ, які знищено в зоні АТО або які неможливо вивезти звідти.

На їхню думку, платник може відобразити ліквідацію ОЗ у фінансовій та/або податковій звітності тільки після встановлення факту ліквідації на основі проведеної інвентаризації та за наявності сертифіката Торгово-промислової палати України, яка підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору) на території проведення АТО. Зауважимо: таку інвентаризацію проводять станом на 1 число місяця, що настає за тим, у якому зникли перешкоди доступу до активів, первинних документів і регістрів бухобліку (див. п. 8 р. I Положення про інвентаризацію активів і зобов'язань, затвердженого наказом Мінфіну України від 02.09.14 р. № 879). Отже, податківці вказують на те, що до проведення інвентаризації такі активи списати не можна.

 

Разом із тим, коли право на списання АТОшних ОЗ виникне, якщо ви проводите податкові коригування згідно з р. ІІІ ПКУ, під час його списання повинні відкоригувати фінрезультат на суму залишкової (балансової) вартості об'єкта ОЗ у порядку, передбаченому п.п. 138.1, 138.2 ПКУ.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені
response events!

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати