Під час нарахування заробітної плати допущено помилку, як виправити
21.09.2021 | 08:00
Під час нарахування заробітної плати директору нараховано індексацію. Його прийнято на роботу на умовах сумісництва, довідки з попереднього місця роботи про суму індексованого доходу не надано. Відповідно до вищезазначеного, дохід не повинен індексуватися. Чи обов’язково утримати суму індексації з наступної зарплати директора? Що нам загрожує, якщо ми у попередніх місяцях залишимо все як є, а на наступну заробітну плату не нараховуватимемо індексацію? Як нам вийти з цієї ситуації з найменшими втратами?

Кожна помилка, як палиця, має два кінці. Зайво нарахована зарплата — це зайві витрати, а зайві витрати — це: 

а) ризик конфлікту з податківцями щодо податку на прибуток (якщо ви платник); 

б) зайві виплати коштів засновників, які слід повернути через відшкодування матеріальної шкоди.

У ст. 127 КЗпП встановлено, що відрахування із заробітної плати працівників для покриття їх заборгованості підприємству, де вони працюють, можуть провадитись за наказом (розпорядженням) роботодавця, зокрема, для повернення сум, зайво виплачених внаслідок лічильних помилок, якщо працівник не оспорює підстав і розміру відрахування. У цих випадках роботодавець вправі видати наказ (розпорядження) про відрахування не пізніше одного місяця з дня виплати неправильно обчисленої суми.

Цю норму, щоб стягнути кошти з працівника, ви виконати не можете: а) із-за терміну, що минув, б) у вас помилка в застосуванні нормативного акта, а не лічильна.

Інших підстав, окрім як добровільно повертати ці кошти, у директора немає. Статтею 1215 Цивільного кодексу України встановлено, що не підлягають поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Але ж ми виявили факт, що кошти хтось нарахував та подав до виплати, але цього не слід було робити? Виявили. Тож, слідуючи прикладу Павлика Морозова, маємо «повісити» на винного суму завданого підприємству збитку і стягнути або простити. 

За шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації при виконанні трудових обов'язків, працівники, крім працівників, що є посадовими особами, з вини яких заподіяно шкоду, несуть матеріальну відповідальність у розмірі прямої дійсної шкоди, але не більше свого середнього місячного заробітку (ст. 132 КЗпП).

Найпростіший варіант у цій ситуації – не рухати нічого з надією, що це все загубиться, як дитина в багатодітній родині. Особливо, якщо ви неплатник податку на прибуток і суми незначні1 (а десь так і має бути, тому що індексація рахується пропорційно до відпрацьованого сумісником часу, Зарплату, напевно, з 1 січня підвищували, а право на індексацію у 2021 р. за базового «01.2021»  виникало у червні. Якщо суми великі і це тягнеться роками, то варто порахувати +/- вплив на фінрезультати, наслідки виправлення помилок і можливі штрафи. Але це вже окреме питання). Наступний варіант – стягнути з винної особи або директор сам повертає. 

«Не можна просто так взяти і перестати індексувати зарплату». Тут варіантів два: або з’являється довідка з попереднього місця роботи, або підвищується оклад і змінюється базовий місяць. 

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати