Поворотна безпроцентна фіндопомога засновникові: юридичні й податкові аспекти
11.07.2018 | 09:52
ТОВ на загальних підставах, платник ПДВ, видало засновнику поворотну безпроцентну фіндопомогу. Підкажіть, на який строк можна видати фінансовий займ? Максимальна сума позики? Які податкові наслідки в разі не повернення позики для обох сторін?

Відповідь: Договір позики або, як його ще називають, поворотної фінансової допомоги, може бути укладений між фізособами, юрособами або між фізособою та юрособою. Обмежень за суб'єктним складом ст.ст. 1046—1053 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ), які регулюють правовідносини, що виникають із даного договору, не містять.

Закон не обмежує суму, яка може бути надана позичальнику за договором позики. Однак слід ураховувати: якщо сума позики дорівнює або перевищує 150000 грн і підпадає під одну або кілька ознак, зазначених у ст. 15 Закону України «Про запобігання й протидію легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, фінансуванню тероризму й фінансуванню поширення зброї масового ураження» від 14.10.14 р. № 1702-VII, фінансова операція буде підлягати обов'язковому фінансовому моніторингу.

Крім того, необхідно зважати на обмеження під час здійснення розрахунків готівкою, яка встановлена п. 6 р. ІІ Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.17 р. № 148. 

Договір позики укладають у письмовій формі, якщо його сума перевищує 170 грн. Він уважається укладеним з моменту передачі грошей. І закон не вимагає засвідчувати такий договір у нотаріуса, незалежно від суми позики, строку, на який він надається, або статусу позикодавця.

Порядок повернення позики сторони договору визначають самостійно. Тому можливе його повернення частинами, якщо сторони визначать саме такий порядок у договорі. За загальними правилами позичальник зобов'язаний повернути кошти в такій самій сумі, у ті строки і в порядку, що передбачені договором позики.

Строк, на який може бути надано позику, сторони визначають самостійно, на свій розсуд. Якщо строк повернення договором не встановлений, гроші мають бути повернуті позичальником протягом 30 календарних днів від дня пред'явлення позикодавцем вимоги про повернення, якщо інше не зазначене в договорі (ч. 1 ст. 1049 ЦКУ).

Для підприємства поворотна фінансова допомога (далі — ПФД) є дебіторською заборгованістю. Якщо засновник не повертає кошти, підприємство може списати суму ПФД на витрати. Але тільки в порядку, визначеному П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість». Докладно про цей порядок — читайте в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 120 за 2017 рік на стор. 30.

Якщо ви в податково-прибутковому обліку застосовуєте різниці з р. ІІІ Податкового кодексу України (далі — ПКУ), необхідно відкоригувати фінрезультат згідно з пп.пп. 139.2.1, 139.2.2 ПКУ. Детально ці коректування описані в № 120 нашої газети за 2017 рік на стор. 37.

Зверніть увагу: якщо засновником є неплатник податку на прибуток (крім фізосіб) або платник по ставці 0%, податківці можуть наполягати на застосуванні різниць із пп. 140.5.10 ПКУ.

У свою чергу, неповернення боргу матиме податкові наслідки й для засновника-фізособи. Так, якщо боржник не повертає ПФД, то суму заборгованості включають до оподатковуваного доходу платника податків у випадку її анулювання (прощення) кредитором до закінчення терміну позовної давності на підставі пп. «д» пп. 164.2.17 ПКУ. Або згідно з пп. 164.2.7 ПКУ — у випадку закінчення строку позовної давності (див. категорію 103.02 Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу). Обидві ситуації розглянуті в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 120 за 2017 рік на стор. 41 і 13 відповідно.

 

 

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати