Презенти під ялинку працівникам: готуйтеся сплатити податки
Наше підприємство напередодні новорічних свят вирішило потішити своїх працівників та надати їм невелике матеріальне заохочення й подарунки.
Підкажіть, будь ласка, на які наслідки в частині оподаткування таких презентів нам чекати?

ВІДПОВІДЬ: Новорічні премії співробітникам потрібно оподатковувати за загальними «зарплатними» правилами. А ось щодо подарунків будуть деякі особливості. Про них також поговоримо далі.

З позиції законодавства про оплату праці новорічні заохочення працівників у грошовій чи натуральній формі розглядають як інші заохочувальні та компенсаційні виплати, не передбачені актами чинного законодавства, зокрема, «…одноразові заохочення, не пов’язані з конкретними результатами праці (наприклад, до ювілейних та пам’ятних дат, як у грошовій, так і натуральній формі)» (пп. 2.3.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.04 р. № 5). Так, новорічні подарунки та премії належать до фонду оплати праці, отже, є базою справляння ЄСВ відповідно до ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.10 р. № 2464-VI.

У Звіті з ЄСВ премію та подарунок із нагоди Нового року відображають у тому самому рядку, що й зарплату — у її загальній сумі.

Премії до новорічних свят уключаємо до зарплати та обкладаємо податком на доходи й військовим збором на загальних підставах. Отже, премії в грошовій формі з нагоди Нового року оподатковують за ставкою 18% і в податковому розрахунку за ф. № 1 ДФ відображають з ознакою доходу «101».

А ось щодо справляння податку на доходи з вартості подарунків Податковий кодекс України (далі — ПКУ) передбачає таке.

До оподатковуваного доходу працівника включають доходи у вигляді вартості отриманого в дарунок майна в межах, які оподатковують згідно з розділом IV ПКУ (пп. 164.2.10 ПКУ). Не враховують у складі оподатковуваного доходу:

  • коштів або майна, отриманих ним як дарунок, беручи до уваги положення розділу IV ПКУ (пп. 165.1.15 ПКУ);
  • вартість дарунків, якщо вона не перевищує 25% від однієї мінімальної зарплати (у розрахунку на місяць), установленої на 1 січня звітного року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі (пп. 165.1.39 ПКУ).

А якщо подарунок коштує більше ніж 25% мінзарплати, суму перевищення оподатковуємо вже за правилами, визначеними п. 174.6 ПКУ, тобто як додаткове благо. Упевнені, що трактування норм ПКУ має бути саме таким. Частину вартості подарунка, яка підлягає оподаткуванню, у ф. № 1ДФ відображаємо з ознакою доходу «126».

Дохід у вигляді вартості подарунка для нарахування податку на доходи згідно з п. 164.5 ПКУ збільшуємо на «натуральний» коефіцієнт. У ф. № 1ДФ оподатковуваний дохід відображаємо з урахуванням останнього (див. лист ДФСУ від 04.04.16 р. № 7309/6/99-95-42-02-16).

І пам’ятайте про військовий збір: його утримуємо за ставкою 1,5% з тих видів доходів, які обкладаємо податком на доходи.

Детальніше про документальне оформлення та облік таких презентів і премій читайте в темі номера «Новорічний облік» газети «Все про бухгалтерський облік» № 116 за 2017 р. на стор. 6.

Окрім цього, у темі номера «Новорічний облік» газети № 116 за 2017 р. ви знайдете матеріали з таких тем:

  Замовили «зірку» на новорічний корпоратив: як обліковувати витрати;
  Івент-агентство: як проводити діяльність тим, хто дарує новорічний настрій;
  Новорічний інтер’єр та прикраси: відображаємо витрати в обліку;
  «Шведський стіл» на Новий рік: облік та оподаткування;
  Подарунки дитячому будинку: чи діє пільга з ПДВ;
  Новорічні листівки клієнтам: податково-облікові тонкощі.

Ще більше роз’яснень щодо деталей обліку й оподаткування премім, подарунків працівникам знайдете в наших матеріалах: 

☕ Як у середньому заробітку для оплати відпусток ураховують річну премію — у газеті № 40 за 2017 р. на стор. 53;

☕ Подарунки в половину мінзарплати: чи буде звільнення від податку на доходи щомісяця — у газеті № 115 за 2016 р. на стор. 23; 

☕ Піврічна премія перевищує максимальну величину для ЄСВ: як обчислити внесок — у газеті № 72-73 за 2016 р. на стор. 35; 

☕ Подарунки до свят: оформлення, оподаткування, облік — у газеті № 112 за 2015 р. на стор. 4.

 

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати