Придбали авто за рахунок прибутку: які ризики для підприємства
Наші засновники (ТОВ та фізособа) вирішили на зборах засновників за підсумками року використовувати накопичений за кілька років прибуток на придбання авто, що й було зроблено. Які проводки буде правильно в такому випадку здійснити?

Відповідь: Очевидно, у вашому запитанні не йдеться про т.зв. реінвестицію дивідендів. Тобто засновники не відмовлялися від належних їм дивідендів (щорічних, щомісячних тощо залежно від положень статутних документів) на користь додаткового фінансування підприємства.

З огляду на з Інструкцію про застосування плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджену наказом Мінфіну України від 30.11.99 р. № 291, прибуток розподіляють між власниками, відраховують у резервний капітал, використовують під час виправлення помилок минулих років, збільшують на його суму статкапітал або ж використовують в інших напрямках у кореспонденції з рахунками капіталу. І показувати в бухобліку придбання авто з одночасним зменшенням прибутку не зовсім коректно. Адже придбання в подальшому відображають у бухвитратах, а не за рахунок прибутку. Однак формальні підстави для списання прибутку за наслідками прийнятого рішення про його використання все ж існують. Що заганяє підприємство в патову ситуацію.

На наш погляд, зазначений вами підхід може призвести до непередбачуваних податкових наслідків. Тому ми радимо вам діяти так, аби придбання авто формально не пов'язувалося з використанням прибутку. Якщо на придбання авто потрібен дозвіл власників, то ліпше оформити це іншими документальними розпорядженнями зі вказівкою на використання не прибутку, а наявних у підприємства коштів.

У цьому випадку придбання авто варто показати звичайними контируваннями: Дт 152 Кт 631, 685; Дт 105 Кт 152. Подальше нарахування амортизації на такий актив здійснюють у загальному порядку з віднесенням на витрати залежно від напрямку використання авто.

 

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати