Прийняття на роботу учнів-практикантів
07.08.2017 | 14:47
Підприємство прийняло на оплачувану виробничу практику учнів 2-го курсу державного училища (учні неповнолітні). У договорі зазначено, що підприємство зобов’язується надати учням обладнані робочі місця для проходження виробничого навчання та виробничої практики. Згідно з договором з училищем практику оплачують та 50% заробітної плати учнів перераховують на рахунок училища. З кожним учнем ми уклали строковий трудовий договір. Поясніть, будь ласка:
  1. Учні мають писати і заяви про прийняття на практику, і заяви про прийняття на роботу (тобто 2 заяви)?
  2. Підприємство має видати накази і про прийняття на практику, і про прийняття на роботу?
  3. Чи потрібно їм заводити трудові книжки та, відповідно, показувати їх у Повідомленні про прийняття працівника на роботу та Звіті з ЄСВ як працівників із трудовою книжкою?
  4. 50% заробітної плати учнів, яку перераховують училищу, у Звітах із ЄСВ та 1ДФ показують так, наче її перераховано учням у повному обсязі?
  5. Які штрафи для підприємства, якщо неповнолітні учні училища, з якими укладаються трудові договори, не мають медогляду?
  6. Чи повинні на таких практикантів заводити особові справи?
  7. Які особливості прийняття на роботу неповнолітніх учнів.

 

Відповідь: 1, 2. Згідно з п. 7 Порядку № 992* «…учні, слухачі професійно-технічних навчальних закладів на час виробничого навчання та виробничої практики до складу (списку) і штатного розпису працівників підприємства не включаються».

Таким чином, на нашу думку, у разі укладання договору про проходження виробничої практики з навчальним закладом писати заяву про прийняття на роботу учням професійно-технічного училища — практикантам не потрібно й так само не потрібно видавати наказ про прийняття їх на роботу — достатньо наказу про прийняття на практику. Адже, на думку Мінсоцполітики, відносини з учнями та слухачами не вважають трудовими, а трактують як учбово-виробничий процес (див. лист Мінсоцполітики України від 20.08.12 р. № 107/021/150-12). Детально про це — у газеті «Все про бухгалтерський облік» № 51 від 06 червня 2017 року, стор. 16—18.

Але якщо за вашим рішенням ви укладаєте з учнями-практикантами строкові трудові договори, тоді ви маєте оформити їх на роботу за загальним порядком (з поданням заяви про прийняття на роботу та оформленням наказу про прийняття на роботу, а також поданням повідомлення про прийняття на роботу до органів фіскальної служби).

  1. Відповідно до п. 2.18 Інструкції № 58** для студентів та учнів, які раніше не працювали та у зв'язку із цим не мали трудових книжок, відомості про роботу на виробничій практиці на підставі довідок вносяться підприємством, де надалі вони будуть працювати.

Якщо ваше підприємство не є роботодавцем для учня, який проходить у вас практику, ви не маєте заводити на нього трудову книжку та за його вимогою маєте надати йому довідку про проходження практики, на підставі якої після його працевлаштування до трудової книжки буде внесено запис підприємством-роботодавцем.

Але в разі укладання з учнями строкового трудового договору трудові книжки слід оформлювати як звичайно, — протягом п’яти днів після прийняття на роботу.

Також зауважимо, що у випадку прийняття учнів на стажування яке регулюється Законом України «Про зайнятість населення» від 05.07.12 р. № 5067-VI, трудові книжки потрібно оформлювати у звичайному порядку (ст. 48 КЗпП).

  1. Щодо нарахування та сплати єдиного внеску зауважимо таке. Якщо учень не є найманим працівником й отримує плату за виконану роботу, питання щодо нарахування єдиного внеску на цю плату є спірним. Чинним законодавством не передбачено окремої класифікації цієї виплати, а в п. 17 Порядку № 992 таку виплату названо заробітною платою. На підставі цього ДФСУ в індивідуальній податковій консультації від 13.05.17 р. № 168/6/99-99-13-02-03-15/ІПК стверджує, що зарплату, яку нараховують учням професійних училищ під час проходження виробничої практики, обкладають податком на доходи, військовим збором та включають до бази нарахування єдиного внеску. Водночас майте на увазі, що в категорії ЗІР 301.03 досі є відповідь, надана 01.09.14 р., у якій сказано: «…відносини між підприємством, що надає робочі місця, і учнями, що проходять виробничу практику не є трудовими, а трактуються як навчально-виробничий процес, тому строкові трудові договори на період проходження виробничої практики не укладаються.

Таким чином, оскільки учні, які проходять виробничу практику, не перебувають у трудових відносинах з підприємством, що надає робочі місця, то заробітна плата, яка виплачується їм при проходженні такої практики, не є базою нарахування та утримання єдиного внеску». Ця відповідь дублює зміст листа ПФУ від 14.08.12 р.
№ 18973/03-20, виданого ще в часи, коли ПФУ контролював нарахування та сплату єдиного внеску.

У разі укладання з учнями-практикантами строкових трудових договорів усі сумніви із цього приводу відпадають — у такому випадку єдиний внесок однозначно слід нараховувати та відображати в таблиці 6 Звіту з ЄСВ. І навіть якщо 50% заробітку практикантів перераховуємо професійно-технічному навчальному закладу, податок на доходи та єдиний внесок рахуємо від загальної суми й так само загальну суму доходу практикантів відображаємо у ф. № 1ДФ та Звіті з ЄСВ, оскільки вся ця сума є зарплатою практиканта.

  1. Відповідно до ст. 191 КЗпП усіх осіб, молодших від вісімнадцяти років, приймають на роботу лише після попереднього медогляду й у подальшому, до досягнення 21 року, вони щороку підлягають обов'язковому медичному оглядові. Невиконання цієї вимоги може потягнути штраф за порушення трудового законодавства в розмірі однієї мінімальної зарплати (на цей час — 3200 грн) за ст. 265 КЗпП.
  2. Особові справи слід заводити на працівників підприємства, отже, якщо ви укладаєте з учнями-практикантами строкові трудові договори, то на них треба заводити особові справи. Якщо вони проходять практику лише на підставі договору про виробничу практику з навчальним закладом і не є найманими працівниками, то заводити особові справи на учнів-практикантів не потрібно.
  3. Укладаючи трудові договори з неповнолітніми, ураховуйте такі вимоги КЗпП:

1) не допускається прийняття на роботу осіб, молодших від 16 років. Осіб, які досягли 15 років, як виняток можна приймати на роботу за згодою одного з батьків або особи, що його замінює (ст. 188 КЗпП);

2) на підприємстві потрібно вести спеціальний облік працівників, які не досягли 18 років, із зазначенням дати їх народження (ст. 189 КЗпП);

3) заборонено застосовувати працю осіб, молодших за 18 років, на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах (ст. 190 КЗпП);

4) заборонено залучати працівників, молодших за 18 років, до нічних, надурочних робіт і робіт у вихідні дні (ст. 192 КЗпП);

5) щорічні відпустки працівникам віком до 18 років надають у зручний для них час (ст. 195 КЗпП);

6) трудовий договір із неповнолітнім може бути розірвано на вимогу його батьків або інших осіб (ст. 199 КЗпП);

7) для працівників віком від 16 до 18 років установлюють скорочену тривалість робочого часу — 36 годин на тиждень, для осіб віком від 15 до 16 років — 24 години на тиждень (ст. 51 КЗпП). При цьому зарплату працівникам, молодшим за 18 років, за скороченої тривалості щоденної роботи виплачують у такому самому розмірі, як працівникам відповідних категорій за повної тривалості щоденної роботи (ст. 194 КЗпП). А норми виробітку встановлюють з огляду на норми виробітку для дорослих робітників пропорційно до скороченого робочого часу.

Наостанок зауважимо, що питання щодо необхідності працевлаштування учнів-практикантів на сьогодні не достатньо врегульовано нормативним законодавством. Тому щоб уникнути непорозумінь, радимо Вам звернутися за отриманням індивідуальної консультації до органів ДФС, Держпраці та Мінсоцполітики.

_____________________________________________

* Порядок надання робочих місць для проходження учнями, слухачами професійно-технічних навчальних закладів виробничого навчання та виробничої практики, затверджений постановою КМУ від 07.06.99 р. № 992.

 

** Інструкція про порядок ведення трудових книжок, затверджена спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 р. № 58.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати