Що робити з неякісною індивідуальною податковою консультацією
05.10.2020 | 07:07

Стаття з газети "Все про бухгалтерський облік" № 91 за 2020 р.

Прослухати статтю

У статті ми розглянемо випадок, коли платник отримав від податкового органу індивідуальну податкову консультацію (далі — ІПК) із витягами з нормативних актів і без жодного чіткого роз'яснення ситуації, про яку його запитували. Як поводити себе в таких обставинах і як це виправити на користь собі ми й оповімо в цій консультації.

Погодьтеся, багато хто з наших читачів опинявся в ситуації, коли стоїш на роздоріжжі застосування того чи іншого пункту (статті, норми) податкового законодавства. І як свідчить практика, кожен (суб'єкт підприємницької діяльності, податківець) бачить свій розвиток подій. Але нам треба ухвалити максимально правильне рішення, щоб у майбутньому не довелося відповідати за хибне розуміння чесно заробленою копійчиною. І в цьому нам може допомогти безпосередньо контролюючий орган. Тобто контролери надають на звернення платника ІПК, яку він застосовує при визначенні податкового зобов'язання. Усе просто, латво[1] і зрозуміло, у випадку коли надана ІПК якісна і висвітлює в повному обсязі всі охоплені в ній запитання. А от як бути, якщо відповідь без потрібного висновку або роз'яснення? Поза тим, в отриманій жаданій ІПК наведені тільки витяги із законодавства або посилання на узго­дження відповіді з іншими держорганами. І виходить, що відповідь іще більше заплутала платника, тобто не допомогла, а навпаки. Усе це ми почнемо поступово, крок за кроком розбирати в цьому матеріалі. Як кажуть на телебаченні: "не перемикайтеся, буде цікаво".

Ми не розписуватимемо, що таке ІПК і як її отримати (кому цікаво освіжити інформацію, радимо почитати стор. 27 в газеті "Все про бухгалтерський облік" № 58 за 2020 рік). Лишень акцентуємо увагу: ІПК — це роз'яснення контролюючого органу, надане платнику податків щодо практичного використання окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, та зареєстроване в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій (пп. 14.1.1721  Податкового кодексу України (далі — ПКУ)).

Законність

При отриманні "неякісної ІПК" виникає логічне запитання: а чи законна вона взагалі? Відповідь нам підкаже все той же чудовий ПКУ. Крім його пп. 14.1.1721, уважно вчитаємось у п. 52.3, який рече: ІПК, надана в паперовій або електронній формі, обов'язково повинна містити назву, реєстраційний номер у єдиному реєстрі ІПК, опис питань, що порушуються платником податків, з урахуванням фактичних обставин, зазначених у зверненні платника податків, обґрунтування застосування норм законодавства та висновок із питань практичного використання таких норм законодавства. Це найцінніше, що має бути у відповіді податківців. Своєю чергою, "неякісна ІПК" ігнорує виконання цих пунктів ПКУ. Ба більше, з нашого погляду, невиконання контролерами вищезазначених пунктів ПКУ при наданні роз'яснень неоднозначного тлумачення податкового законодавства призводить до порушення. Таким робом, платник без жодних докорів сумління може оскаржувати "неякісну ІПК" у судовому порядку.

Як виправити

Отже, якщо платник вважає, що надана йому контролюючим органом ІПК суперечить нормам або змісту відповідного нормативного акта з окремих податків або зборів, він може оскаржити її у адміністративному суді. У такому разі при винесенні рішення судом на користь платника виникне підстава для отримання в ДПС нової ІПК з урахуванням висновків суду, що не може не тішити. Протягом 30 к.дн. із дня набрання законної сили рішенням суду про скасування ІПК центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, або контролюючий орган з урахуванням висновків суду зобов'язані надати платнику податків ІПК (п. 53.2 ПКУ). Тобто тільки суд може остаточно переконати ДПС надати вам потрібне роз'яснення (ІПК).

Аналізуючи судову практику, можемо без перебільшення сказати, що в справах про оскарження ІПК Феміда досить часто стає на сторону платника. Наприклад, рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 18.08.2020 р. у справі № 360/2469/20 суд повністю підтримав платника й зобов'язав ДПС видати нову ІПК з урахуванням рішення суду.

Особливу увагу звернемо на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 12.07.18 р. у справі № 816/909/18. До речі, у цій постанові суд також підтримав платника на підставі того, що, на його думку, обов'язковими складовими письмової податкової консультації є:

  • опис питань, що порушуються платником податків;
  • обґрунтування застосування норм законодавства з урахуванням фактичних обставин, указаних у зверненні платника податків;
  • висновок із питань практичного використання окремих норм податкового законодавства.

Наявність чи відсутність цих складових у своїй сукупності надають підстави для висновку про належність письмового документа до податкової консультації.

Окрім цього, суд акцентував: надана відповідь податкового органу не містить опису питань, що порушені платником податків, обґрунтування застосування норм законодавства з урахуванням фактичних обставин, указаних у зверненні останнього, висновків із питань практичного використання норм податкового законодавства в контексті фактичних обставин, зазначених у звернені платника. Відтак таку ІПК не можна вважати допомогою контролюючого органу, позаяк за фактичної відсутності висновків вона не придатна до практичного використання в діяльності платника податку.

Тож, як бачимо з наведеної судової практики, не такий страшний чорт, як його малюють. І за бажання, хоч і не так швидко як хотілося, можна отримати запланований результат.

Маловірогідний спосіб

Хочемо виокремити, на нашу думку, один маловірогідний спосіб оскарження ІПК і з'ясуємо, у чому він полягає. Відповідно до п. 52.1 ПКУ за зверненнями платників у паперовій або електронній формі контролюючий орган, визначений пп. 41.1.1 ПКУ, надає їм безоплатно ІПК. Своєю чергою, ним є податковий орган (ДПСУ, її територіальні органи) — щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених пп. 41.1.2 ПКУ), сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на ці органи (пп. 41.1.1 ПКУ).  Це означає в розумінні п. 52.1 ПКУ, що платник може отримати ІПК як на місцевому рівні, так і на центральному. Отже, у разі отримання "неякісної ІПК" на місцевому рівні можна звернутися до центрального податкового органу із заявою на отримання роз'яснення і випробувати долю на предмет потрібної вам відповіді :).

Чому ми вважаємо такий вид отримання роз'яснення маловірогідним? Пунктами 4.4 та 4.5 р. ІІ Порядку організації роботи органів доходів і зборів із надання індивідуальних податкових консультацій, затвердженого наказом ДФСУ від 25.04.17 р. № 293 (далі — Порядок № 293), визначено, що коли ІПК, підготовлена ГУ ДФС, відповідає вимогам ПКУ, відповідальний виконавець у ДФС:

  • направляє лист-погодження до ГУ ДФС;
  • заповнює проєкт картки обліку публічної інформації (тип "ІПК").

Якщо ІПК не відповідає вимогам ПКУ та/або не містить повної відповіді на поставлені платником податків питання, то відповідальний виконавець:

  • готує нову ІПК, керуючись підрозділом 2 р. II Порядку № 293, та протягом одного робочого дня з моменту прийняття рішення реєструє її;
  • заповнює проєкт картки обліку публічної інформації (тип "ІПК");
  • направляє лист до ГУ ДФС, яке готувало ІПК, про відмову у внесенні відомостей до Єдиного реєстру ІПК та видання нової ІПК.

Себто проблема полягає в тому, що відповіді платникам оцінює сама податкова служба. А як свідчить практика, думки щодо якості отриманої ІПК платника і ДПС різняться. Тому і шанси отримати ІПК на центральному рівні із висновком, відмінним від місцевого рівня, майже нульові.

Основне, що ми намагалися донести в цій статті, — не потрібно опускати руки. І навіть при отриманні невтішних даних від податківців докласти максимум зусиль для отримання потрібного результату (чи максимально наближеного до потрібного), а за потреби пройти через усі лабіринти судових інстанцій для досягнення бажаної мети.

"Людей питай, а свій розум май".

Андрій САВЕНОК, 
консультант газети "Все про бухгалтерський облік"

Латво — легко.

 

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати