Сільгоспземлі стануть товаром із липня 2021 р.: головне про земельну реформу
21.07.2020 | 12:25

(Коментар до Закону України від 31.03.2020 р. № 552­ІХ, далі — Закон № 552)

Уже менше ніж за рік здійсниться заповітна (або рожева) мрія багатьох аграріїв і власників сільгоспземель: сільгоспугіддя можна буде купувати та продавати практично без обмежень. Перед  цією земельною, не побоїмося сказати, революцією було порвано безліч струн у запеклих суперечках між прибічниками та супротивниками продажу сільгоспземлі. Можна довго наводити аргументи та сперечатися, у кого приємніша мелодія, але який сенс? Адже ми з вами маємо, так би мовити, 7 нот: коментований Закон прийнято, підписано Президентом України та офіційно оприлюднено (у газеті "Голос України" № 74­75 за 30.04.2020 р.). І з 01.07.2021 р. він запрацює на повну силу. Тому наразі пропонуємо до вашої уваги розлогий аналіз змін, які Закон № 552 принесе у сферу земельних відносин.

Сільськогосподарські землі — об'єкт купівлі­продажу

Поки що таке право теоретично мають лишень громадяни України із сільгоспосвітою (або досвідом роботи у сільському господарстві) та юрособи, створені для сільгоспвиробництва (ст. 130 Земельного кодексу України, далі — ЗКУ). Чому теоретично? Бо секретом Полішинеля є заборона на купівлю­продаж сільгоспземель, прописана в п. 15 Перехідних положень ЗКУ.

 До земель сільгосппризначення належать (ч. 2 ст. 22 ЗКУ):

а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги);

б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи та прогони, полезахисні лісові смуги й інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільсько­господарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Уже з 01.07.21 р. кожен власник сільгосп­земель зможе їх продати, а кожен (майже) бажаючий — купити.

Хто може купити сільгоспземлю, а хто ні

Власниками сільгоспземлі зможуть ставати (нова ст. 130 ЗКУ):

1) територіальні громади та держава;

2) громадяни України — без обмежень щодо їх статусу чи досвіду;

3) юрособи, створені в Україні. Але не будь­які, а лишень ті, учасниками (акціонерами, членами) яких є тільки громадяни України та/або держава чи територіальні громади. Себто підприємство, з­поміж засновників якого є інша юрособа або іноземець, претендувати на отримання сільгоспземлі у власність уже не може.

                 <...>

Повна версія статті доступна передплатникам газети у № 67 за 2020 р. на стор. 17

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати