Скільки днів тимчасової непрацездатності оплачує роботодавець
08.09.2021 | 08:00
Підкажіть, будь ласка, скільки днів лікарняного згідно із законодавством оплачує роботодавець? 

Якщо йдеться про захворювання або травму працівника, роботодавець власним коштом оплачує перші 5 днів тимчасової непрацездатності. Це передбачено абз. 2 ч. 2 ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV (далі — Закон про соцстрахування), а також Порядком оплати перших 5 днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця, затвердженим постановою КМУ від 26.06.15 р. № 440. Роботодавець оплачує перші 5 днів непрацездатності також і у випадку, якщо непрацездатність пов'язана з нещасним випадком на виробництві або профзахворюванням (абз. 3 ч. 3 ст. 42 Закону про соцстрахування).  

Підкреслимо: оскільки наразі нормативні документи не містять уточнення стосовно оплати саме робочих днів, оплаті підлягають календарні дні непрацездатності (підтверджує це, зокрема, і абз.1 п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат із загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою КМУ від 26.09.01 р. № 1266). 

Фонд соцстрахування оплачує лікарняні тільки з 6 дня непрацездатності також і у випадку знаходження працівника на самоізоляції (абз. 1 ч. 2 ст. 22 Закону про соцстрахування), через що оплата перших 5 днів непрацездатності за такими страховими випадками також здійснюється коштом працедавців.

За періоди непрацездатності у зв'язку з іншими страховими випадками (зосібна, через необхідність догляду за хворою дитиною до 14 років, за хворим членом родини) лікарняні з першого дня непрацездатності нараховують коштом Фонду соцстрахування. У таких випадках законодавство не зобов'язує роботодавців оплачувати власним коштом перші 5 днів.

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати