Спадщина від діда: чи потрібно декларувати та сплачувати податки
У січні 2017 р. я оформив свідоцтво про право на спадщину — успадкував будинок від свого рідного дідуся. Тоді нотаріус повідомив, що я повинен буду подати декларацію за 2017 рік (до 1 травня 2018 р.) та сплатити від вартості будинку 5% податку й 1,5% військового збору (до 1 серпня 2018). Однак мені трапилася інформація, що в разі успадкування від діда чи баби декларацію не подають та податків не сплачують. Роз’ясніть, як усе-таки виходить за законодавством: потрібно це робити чи ні.
А. Липовських, Київська обл.

ВІДПОВІДЬ: Ні, у такому разі не виникає обов’язку подавати декларацію та сплачувати податок на доходи й військовий збір.

Річ у тім, що раніше спадщина від дідуся та бабусі підлягала обкладенню податком на доходи за ставкою 5% і військовим збором за ставкою 1,5%. Тому нотаріус і попереджав вас про обов’язок декларування й сплати податків. Однак 25 березня 2017 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування спадщини» від 23.02.17 р. № 1910-VII — він запровадив ставку 0% і для тих, у кого зі спадкодавцем (дарувальником) другий ступінь споріднення. Членами сім’ї другого ступеня споріднення визначено рідних братів та сестер, бабу й діда з боку матері й із боку батька, онуків (пп. 14.1.263 Податкового Кодексу України, далі — ПКУ). І, що важливо у вашій ситуації, хоча цей закон і набув чинності тільки в березні 2017 р., він поширює свою дію на спадщину та подарунки, отримані починаючи з 1 січня 2017 року (тобто працює «заднім числом»). Значить, для отриманої вами спадщини в січні 2017 р. діє ставка податку на доходи 0%, відповідно, не потрібно й сплачувати військовий збір, а також не виникає обов’язку подавати декларацію. Та якщо ви повинні подавати декларацію з якихось інших причин або якщо подаватимете її для отримання податкової знижки, то відображати в ній необхідно буде всі доходи, зокрема, і спадщину, із якої податок на доходи та військовий збір сплачувати вам не потрібно.

Докладно питання декларування ми розглянули в матеріалах теми номера «Декларування доходів фізосіб» у газеті «Все про бухгалтерський облік» № 7 за 2018 рік. Із них, зокрема, дізнаєтеся:

☕ кому обов’язково подавати декларацію, а кому варто це зробити;
☕ коли, куди та в який спосіб подавати декларацію;
☕ який алгоритм заповнення декларації;
☕ про особливості декларування підприємницьких доходів, а також доходів від незалежної профдіяльності;
☕ як реалізувати право на податкову знижку за підсумками 2017 року;
☕ як декларувати іноземні доходи;
☕ про правила оподаткування та декларування інвестиційних доходів;
☕ у яких випадках та як декларувати спадщину й подарунки;
☕ як задекларувати доходи від продажу майна.

 

Тамара ПРОЩИНАконсультант газети «Все про бухгалтерський облік»

 

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати