Списання боргів комунпідприємством: правові особливості
Чи має право керівник комунального підприємства, підпорядкованого місцевому органу самоврядування, брати на себе відповідальність про списання боргів за комунальні послуги без рішення суду або державної аудиторської служби, прокуратури тощо? Строк позовної давності 3 роки не минув, але є впевненість про неповернення.

Відповідь: Безнадійною дебіторською заборгованістю вважають поточну дебіторську заборгованість, щодо якої є впевненість про її неповернення боржником або за якою минув строк позовної давності. Зауважимо, що впевненість про її непогашення має базуватися на конкретних документальних підтвердженнях і не бажано її обґрунтовувати лише певними судженнями. Адже, приміром, навіть у разі смерті фізособи-боржника комунпідприємство в установлені строки має звернутися щодо стягнення комунальних боргів до спадкоємців боржника (див. газету «Все про бухгалтерський облік» № 41 за 2017 рік, стор. 9).

Своєю чергою, звертаємо вашу увагу на роз’яснення ГоловКРУ в його листі від 01.03.11 р. № 25-18/287. Воно стосується бюджетників та держпідприємств, але ми радимо враховувати ці пояснення у своїй діяльності. Контролери наголошують на необхідності в установах, організаціях, державних підприємствах затверджувати внутрішній  порядок ведення претензійно-позовної роботи, положення про юридичну службу, посадові інструкції працівників. Перевіряючі звертатимуть увагу на наявність у цих документах відповідних обов'язків щодо проведення претензійно-позовної роботи, здійснення контролю за такою роботою, контролю за виконанням господарських договорів тощо.

У разі встановлення під час контрольних заходів випадків невжиття заходів щодо своєчасного стягнення дебіторської заборгованості і, як наслідок, спливу строків її стягнення, тобто допущення втрати боржника в зобов'язанні, такі факти кваліфікуватимуть як нанесення збитків юрособі, а у випадку, якщо відповідні платежі за договірними зобов'язаннями мали спрямовувати до держбюджету, — як нанесення збитків державі.

Таким чином, аби уникнути небажаних наслідків, перш ніж списати дебзаборгованість, вам слід ужити необхідних заходів щодо її стягнення. І вам обов’язково варто зберегти документальне підтвердження всіх проведених дій щодо стягнення боргів (листи з вимогою погашення заборгованості, документи, що підтверджують звернення до суду та його рішення, тощо).

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати