Списано шини та акумулятори: хто перевірить долю відходів
05.12.2017 | 10:36
Скажіть, будь ласка, хто перевіряє, чи утилізуються списані шини та акумулятори, як до цього відноситься податкова, які штрафи та як можна їх уникнути? 

Відповідь: Насамперед потрібно розібратися з термінами.

Розміщення відходів — зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах (ст. 1 Закону України «Про відходи» від 05.03.98 р. № 187/98-ВР, далі — Закон про відходи).

Утилізація відходів — використання відходів як вторинних матеріальних чи енергетичних ресурсів. А видалення відходів — здійснення операцій із відходами, що не призводять до їх утилізації.

Перевіряти дотримання природоохоронного законодавства під час передання на утилізацію списаних шин та акумуляторів управі посадовці Держекоінспекції. А ДФСУ — щодо екоподатку.

Останнє зумовлене тим, що податківці вважають: госпсуб’єкти, які здійснюють тимчасове розміщення (зберігання) відходів, у т.ч. небезпечних (акумулятори, шини, люмінесцентні лампи тощо), до їх передання на утилізацію та захоронення, не є платниками екологічного податку, але за умови наявності в них договору на видалення й утилізацію відходів із госпсуб’єктами (комунальними або спеціалізованими підприємствами тощо), у якому зазначено терміни передання відходів на утилізацію та захоронення. На думку фіскалів, відсутність такого чинного договору породжує обов’язок власника цих відходів сплачувати екоподаток (див. категорію 120.01 ЗІР). Детальніше про це ми розповіли в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 108 за 2016 р., стор. 27.

Нагадаємо: підприємства й організації, які застосовують акумуляторні батареї у складі колісних транспортних засобів, здають відпрацьовані акумулятори на утилізування не пізніше ніж три місяці після списання (п. 9.9 Правил експлуатування акумуляторних свинцевих стартерних батарей колісних транспортних засобів і спеціальних машин, виконаних на колісних шасі, затверджених наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 02.07.08 р. № 795).

Згідно зі ст. 42 Закону про відходи, ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.91 р. № 1264-XII (далі — Закон № 1264-XII ) особи, винні в порушенні законодавства про відходи та/або про охорону навколишнього природного середовища, несуть дисциплінарну, адміністративну (див., наприклад, ст.ст. 52, 59, 72, 73, 82, 821, 825, 827 Кодексу України про адміністративні правопорушення), цивільну чи кримінальну відповідальності.

 

Також юрособи та громадяни України, нерезиденти зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи (ст. 43 Закону про відходи). А шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі (ст. 59 Закону № 1264-ХІІ). Наприклад, порушення Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 27.10.97 р. № 17.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати