Валютна позика від засновника-нерезидента: «відсікаємо» проценти у податковому обліку
19.04.2018 | 14:51
2295 0 ПДВ
Наше підприємство проводить коригування за р. ІІІ ПКУ. Цього року взяли валютний кредит у «пов’язаного» нерезидента (нашого засновника) та сплачуємо проценти.

Як нам їх враховувати у податково-прибутковій звітності?

ВІДПОВІДЬ: Якщо сума боргових зобов’язань перед нерезидентами — пов'язаними особами більш ніж в 3,5 рази перевищує ваш власний капітал, то запускається процентна різниця за п. 140.2 ПКУ. Розповімо про неї детальніше. Для зручності розділимо послідовність дій на кроки.

Крок 1 Порівняти власний капітал із валютним боргом перед пов’язаними нерезидентами. Передусім, коли ви взяли валютні запозичення в пов’язаного нерезидента в значній сумі, вам потрібно визначити, чи перевищують вони суму власного капіталу в 3,5 рази. Якщо так — тоді вам доведеться провести збільшувальне коригування фінрезультату. У такому разі ви зможете врахувати для податково-прибуткових цілей не всі нараховані пов’язаному нерезиденту проценти, а лише в тій сумі, яка не перевищує розрахунковий податковий ліміт.

Крок 2 Розраховуємо податковий ліміт. Лімітна планка для процентних витрат розраховується таким чином:

Податковий ліміт = 0,5 х (Фінрезультат до оподаткування звітного періоду + Фінвитрати звітного періоду + Амортизація).

Крок 3 Порівняння процентів та ліміту для визначення суми збільшувального коригування. Далі порівнюємо нараховані нерезидентські відсотки з обрахованим лімітом.

За результатами порівняння:

 • нараховані нерезидентські проценти не перевищують лімітну планку — збільшувальне коригування не діє і їх ураховують у повному обсязі за бухобліковими правилами;
 • нараховані нерезидентські проценти перевищують лімітну планку — на суму перевищення слід збільшити фінрезультат до оподаткування. Відповідну суму вписують у рядок 3.1.1 додатка РІ до Декларації № 897.

Крок 4 У наступних періодах перевіряємо можливість зворотного зменшення фінрезультату. За п. 140.3 ПКУ проценти, які перевищили податковий ліміт і на які збільшили фінрезультат до оподаткування, у майбутніх звітних податкових періодах зменшують фінрезультат до оподаткування. Але лише в сумі, зменшеній щорічно на 5%. А також з урахуванням обмежень, установлених п. 140.2 ПКУ. Це зменшувальне коригування проводять у рядку 3.2.1 додатка РІ до Декларації № 897

Про всі інші тонкощі проведення податкових коригувань стосовно процентів на позики від пов’язаних нерезидентів наші читачі можуть дізнатися в матеріалі в № 35 нашої газети за 2018 рік на стор. 6.

Окрім того, у темі номера, присвяченій податковим наслідкам отримання валютних позик — у № 35 нашої газети за 2018 рік ми, серед іншого, розкрили такі практичні ситуації:

«Старі» відсотки за кредитом від нерезидента: чи можна зменшити фінрезультат 2018 року;

Чи потрібно збільшувати фінрезультат на капіталізовані проценти;

Виплачуємо проценти резиденту Кіпру: як скористатись міжнародним договором.

Не менш цікавими є й аспекти бухгалтерського обліку валютних позик, а також порядок реєстрації валютної позики від нерезидента, які ми описали в присвяченій цим питанням темі номера в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 32 за 2018 рік. Там ви знайдете відповіді на такі запитання:

 • Порядок реєстрації договору валютної позики від нерезидента.
 • Як обліковувати короткострокову валютну позику.
 • Курсові різниці за валютною позикою: коли їм місце в капіталі.
 • Довгострокова валютна позика: бухоблік у позичальника.

Антон ЮЛІН, консультант газети «Все про бухгалтерський облік»

Ще більше різноманітних аспектів, пов’язаних із позиками ми розглянули в матеріалах:

 • Як визначити термін повернення позики, якщо його немає в договорі — в додатку до газети № 24 за 2018 рік на сайті dodatok.vobu.ua;
 • Оподаткування позики в підприємця на загальній системі — у газеті № 11 за 2018 рік на стор. 18;
 • Як правильно читати договір позики — у газеті № 5 за 2018 рік на стор. 25;
 • Короткострокові позики: чи потрібно дисконтувати для фінзвітності за МСФЗ — у газеті № 110 за 2017 рік на стор. 31;
 • Чи можна збільшити статутний капітал ТОВ за рахунок позики від нерезидента — у газеті № 59 за 2017 рік на стор. 6.
 • Позика та позичка від неприбуткової організації: як не вийти за межі дозволенного — у газеті № 112 за 2016 рік за на стор. 22.

 

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

 • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати