Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами: як оформити на підприємстві
Працівник повідомив про те, що незабаром буде йти у декретну відпустку. Підкажіть, будь ласка, яка процедура відправлення працівника в декретну відпустку? Що необхідно врахувати, аби не припуститися помилки?

Відповідь: Відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами (далі — відпустка) надають відповідно до ст. 17 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. 504/96-ВР на підставі медичного висновку, яким є листок непрацездатності, тривалістю 126 календарних днів, із них — 70 календарних днів до пологів і 56 календарних днів — після (ст. 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV, далі — Закон № 1105). Дати початку та закінчення відпустки фіксують у листку непрацездатності, хоча можливий і варіант, коли буде зазначено «сто двадцять шість днів». На цю тему радимо ознайомитися з роз’ясненням ФСС щодо заповнення лікарями закладів охорони здоров’я листків непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами.

Зазвичай жінки йдуть у відпустку з дати, зазначеної в листку непрацездатності. Через особливості заповнення додатка 5 до звітності з ЄСВ про надання відпустки слід видати наказ (до серпня 2018 р., якщо жінка йшла у відпустку з дати, вказаної в листку непрацездатності, наказ можна було не видавати (хоча його все-таки видавали, для цілей кадрового обліку). Наказ був обов’язковим, якщо вона хотіла йти пізніше, зміст якого може бути таким:
«На підставі ст. 17 Закону України «Про відпустки»
НАДАТИ
ПІБ, посада, відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами з… тривалістю 126 календарних днів.
Підстава: листок непрацездатності № … від…».
Інформацію про відпустку слід відобразити в таблиці 5 звітності з ЄСВ з урахуванням таких особливостей:
Категорія застрахованої особи — «5».
Дата початку — реквізит «11». Дату закінчення не зазначаємо.
Дату та номер наказу про надання відпустки слід зафіксувати в реквізиті «16» таблиці 5.
Реквізити«12»—«15» не заповнюємо. Та якщо заповнимо, це помилкою не буде.
Якщо відпустка надається з дати, прописаної в листку непрацездатності, то допомога по вагітності та пологах нараховується відразу за 126 календарних днів (про це йтиметься далі).
Інколи жінка висловлює бажання йти у відпустку пізніше дати, зазначеної в листку. Тоді вона разом із листком непрацездатності має подати заяву, у якій прописати, з якої дати вона хоче піти у відпустку. У такому разі також слід видати наказ. Але в ньому тоді слід зазначити дату початку відпустки, про яку просила жінка, а як «підставу» додатково вказати «заява ПІБ від…». Тоді й у таблиці 5 у реквізиті «11» слід записати фактичну дату початку відпустки.
Якщо відпустка надається з дати, зазначеної в заяві, то допомога по вагітності та пологах нараховується не за 126 календарних днів, а за фактичну кількість днів.
Фінансування допомоги по вагітності та пологах 100% здійснюється коштом ФСС.
Листок оплачується одразу в повному обсязі після того, як жінка його надасть, а комісія із соціального страхування ухвалить відповідне рішення. Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів ФСС затверджено постановою правління Фонду від 19.07.18 р. № 12. Роботодавець нараховує допомогу та оформлює заяву-розрахунок, яку належить передати до ФСС не пізніше 5 робочих днів від дати ухвалення комісією такого рішення. Про виплату допомоги слід проінформувати ФСС протягом місяця.
Допомогу нараховують за 126 календарних днів (або менший період) однією сумою (допомогу обчислюємо за правилами Порядку № 1266 з урахуванням норм ч. 4 ст. 19 і ч. 2 ст. 26 Закону № 1105 щодо мінімального і максимального обмеження за недостатності страхового стажу) і однією сумою заявляють до ФСС. Але для заповнення таблиці 6 звітності з ЄСВ суму допомоги розбивають пропорційно до кількості календарних днів місяців, на які вона припадає. Цю тему докладно розкрито в Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженій наказом Мінфіну України від 20.04.15 р. № 449:
— визначають середньоденний розмір допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами шляхом ділення нарахованої суми такої допомоги на кількість днів, за які її нараховано;
— визначають суму допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, що припадає на кожен місяць окремо, шляхом множення середньоденного розміру такої допомоги на кількість календарних днів кожного місяця, за які її нараховано;
— визначають суму єдиного внеску для роботодавця шляхом множення розрахованої суми допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами за кожен місяць окремо на розмір єдиного внеску, установлений Законом для зазначеної категорії платників.
Наприклад, загальна сума допомоги 26000 грн. Визначаємо:
26000 ÷ 126 = 206,35 грн.
Початок відпустки — 20 березня, закінчення — 23 липня.
Сума допомоги за березень: 12 × 206,35 = 2476,20 грн.
Сума допомоги за квітень: 30 × 206,35 = 6190,50 грн.

Сума допомоги за липень: 23 × 206,35 = 4746,05 грн.
У таблиці 6 фіксуємо суму допомоги за місяцями з кодом застрахованої особи «42». Окремо вказуємо кількість днів відпустки в розрізі місяців і кількість днів перебування у трудових відносинах.
У березні буде 31/12; у квітні — 30/30 … у липні 31/23 або 23/23.
Якщо в якомусь місяці сума допомоги виявиться меншою за мінімальну зарплату, слід робити доплату ЄСВ до рівня мінімального страхового внеску. Але за останній місяць доплату можна зробити в місяці закінчення відпустки в липні.
По закінченні відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, як правило, жінка йде у відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Щоб скористатися правом на відпустку для догляду, жінці слід написати заяву про надання їй такої відпустки. У такому разі в таблиці 5 в реквізиті 11 фіксують «дата закінчення» з кодом категорії застрахованої особи «5», а в другому рядку з кодом категорії застрахованої особи «6» у реквізиті 11 — дату початку відпустки для догляду.

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».
У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені
response events!

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати