Внесення готівки до каси банку: чи діє обмеження готівкового розрахунку
12.10.2020 | 08:30

Стаття з газети "Все про бухгалтерський облік" № 92 за 2020 р.

Клієнти фізособи-підприємця за надані ним послуги вносять готівкову оплату до каси банку. 
Чи діє у цьому разі обмеження щодо розрахунку готівкою?

Запитання з редакційної пошти

ВІДПОВІДЬ: Діє, але не для всіх учасників розрахунків. Наразі — докладніше.

Згідно з п. 10 Положення № 148[1] під час роз­рахунків у касі банку для платників готівкових коштів вони є готівковими, а для одержувачів — безготівковими. Тому пильнувати граничну суму готівкового розрахунку, аби не наразитися на штрафні санкції, мають платники коштів, а не підприємець, який одержує оплату своїх послуг уже в безготівковій формі.

На жаль, із питання не зрозуміло, які саме клієнти платять підприємцю за послуги. Тим часом, ними можуть бути:

1) юрособи, котрі провадять оплату через своїх підзвітних працівників;

2) фізособи-підприємці (загальної та спрощеної систем оподаткування);

3) фізособи, не зареєстровані суб'єктами підприємництва.

Для перших двох груп платників готівки — суб'єктів господарювання — діє обмеження п. 6 Положення № 148, ведлуг із яким вони мають право провадити розрахунки готівкою впродовж одного дня за одним або декількома платіжними документами між собою — до 10 тис. грн включно. Водночас кількість суб'єктів господарювання, з якими ведуть розрахунки, протягом дня не обмежується.

Щодо третьої групи платників готівки — фізичних осіб, котрі не є суб'єктами підприємництва, то, за п. 7 Положення № 148, вони мають право розраховуватися готівкою із суб'єктами господарювання (юр- чи фізособами) протягом одного дня за одним або декількома платіжними документами — до 50 тис. грн (включно).

Одначе навіть якщо фізособа — не суб'єкт підприємництва оплатить послуги підприємця в сумі понад 50 тис. грн, жодні санкції їй не загрожують. За перевищення граничної суми готівкового розрахунку передбачено адміністративну відповідальність (ст. 16315 КпАП[2]), яка на звичайних громадян не поширюється. Водночас, згідно із зазначеною статтею, перевищення граничних готівкових розрахунків зумовлює накладення штрафу на фізособу-підприємця й посадовців юрособи (керівника й головбуха) у розмірі від 1700 до 3400 грн. Якщо їх упродовж календарного року за таке порушення вже карали адмінвідповідальністю, то повторний штраф битиме по кишені відчутніше — його розмір від 8500 до 17000 грн.

Спрямуймо погляд: за ст. 16315 КпАП можуть оштрафувати як платників, так і одержувачів готівки. Але в розглянутому випадку, коли клієнти підприємця (юрособи та інші фізособи-підприємці) оплачують його послуги в касі банку, відповідальність можуть застосувати лише до них.

Тетяна СУШАЛЬСЬКА, 
консультант газети "Все про бухгалтерський облік"

Положення про ведення касових операцій у готівковій валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.17 р. № 148.
Кодекс України про адміністративні правопорушення.
Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати