Якою датою складати ПН на експорт
Чи повинна співпадати дата митної електронної декларації на реалізацію продукції з видатковою накладною? Якщо електронне декларування оформлено 11.03.19 р. а видаткова накладна — 12.03.19 р., яким числом виписувати податкову накладну?

Відповідь: Згідно з п. 187.1 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) датою виникнення податкових зобов’язань з ПДВ за операціями з експорту товарів є дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетину митного кордону України, оформлена згідно з вимогами митного законодавства.

Відповідно до пп. 195.1.1 ПКУ товари вважаються вивезеними за межі митної території України, якщо таке вивезення підтверджене в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, митною декларацією, оформленою відповідно до вимог Митного кодексу України.
Частиною 1 ст. 248 Митного кодексу України від 13.03.12 р. (далі — МКУ) визначено, що з моменту подання органу доходів і зборів декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації чи документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування — з моменту отримання органом доходів і зборів від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації чи електронного документа, який згідно із законодавством замінює митну декларацію, розпочинається митне оформлення.
Згідно з ч. 5 ст. 255 МКУ митне оформлення вважається завершеним після виконання всіх митних формальностей, визначених МКУ відповідно до заявленого митного режиму, що засвідчується органом доходів і зборів шляхом проставлення відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій), інших відміток на митній декларації або документі, який згідно із законодавством її замінює, а також на товаросупровідних та товарно-транспортних документах у разі їх подання на паперовому носії.
Відповідно до п. 16 Положення про митні декларації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.12 р. № 450, митна декларація на паперовому носії вважається оформленою за наявності на всіх її аркушах відбитка особистої номерної печатки посадової особи митного органу, яка завершила митне оформлення.
Електронна митна декларація вважається оформленою за наявності внесеної до неї посадовою особою митного органу, яка завершила митне оформлення, за допомогою автоматизованої системи митного оформлення відмітки про завершення митного оформлення та засвідчення такої декларації електронним цифровим підписом посадової особи митного органу, яка завершила митне оформлення. Оформлена електронна митна декларація за допомогою автоматизованої системи митного оформлення перетворюється у візуальну форму, придатну для сприйняття її змісту людиною, у форматі, що унеможливлює в подальшому внесення змін до неї, засвідчується електронним цифровим підписом посадової особи митного органу, яка завершила митне оформлення, та надсилається декларанту або уповноваженій ним особі.
Тож з метою визначення, згідно з п. 187.1 ПКУ, дати виникнення податкового зобов’язання з ПДВ у разі експорту товарів датою оформлення митної декларації вважається дата завершення процедури митного оформлення експортної операції, яка визначається за фактом проставлення посадовою особою митного органу на всіх аркушах такої декларації відбитку особистої номерної печатки, а в разі електронного декларування — за фактом засвідчення електронним цифровим підписом посадової особи митного органу електронної митної декларації після перетворення її у візуальну форму.
Пунктом 201.1 ПКУ визначено, що на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації в порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений ПКУ термін.
Тож на дату виникнення податкового зобов’язання платник ПДВ — експортер складає податкову накладну. На перший погляд, податкову накладну слід виписувати на дату завершення складання митної декларації. Але все ж інколи податківці ширше висловлюються з цього питання.
Так, питання дати оформлення податкової накладної було розкрито і в інших листах контролерів, зокрема в листі Міжрегіонального головного управління ДФС — Центрального офісу з ОВП від 03.12.15 р. № 26416/10/28-10-06-11 та в листі Головного управління ДФС у Чернігівській області від 21.04.17 р. № 1493/10/25-01-12-01-09. У них податківці наголошують, що датою складання податкової накладної є дата перетину вантажем кордону України. Факт вивезення товарів за межі митної території України, які були поміщені в митний режим експорту, підтверджується митною декларацією, а також повідомленням про фактичне вивезення товарів за межі митної території України.
Тож, на нашу думку, виписувати податкову накладну практично слід на дату фактичного вивезення товарів за межі митної території України (перетину такими товарами кордону).
Враховуючи «розмитість» окремих листів ДФСУ, підприємству доцільно отримати індивідуальну податкову консультацію щодо дати складання податкової накладної в разі експорту товарів.

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».
У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені
response events!

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати