Здаємо авто на металобрухт: облік та оподаткування
На підприємстві є старий автомобіль, який обліковуємо як товар. Хочемо здати його на металобрухт. Як це показати в обліку? Що з ПДВ?

Відповідь: Якщо транспортний засіб ви переводите для його продажу як металобрухту, то ПДВ-наслідків у вас бути не повинно. Так, відповідно до п. 23 підрозділу 2 р. ХХ Податкового кодексу України (далі — ПКУ): «…до 1 січня 2019 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД. Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України».

Так, Кабмін України своєю постановою від 12.01.11 р. № 15 затвердив переліки відходів і брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільнено від ПДВ до 01.01.19 р. Тому постачання таких металів не обкладають ПДВ і відображають у рядку 5 декларації з ПДВ. Зрозуміло, що компенсуючих зобов'язань  за п. 198.5 ПКУ тут не буде, оскільки за такою покупкою не формували податкового кредиту. Також не потрібно й розподіляти вхідний ПДВ за накладними витратами подвійного призначення. Таку преференцію дає п. 199.6 ПКУ. Щоправда, якщо у зв'язку з переведенням такого авто до металобрухту й наступним його продажем виникнуть які-небудь витрати із вхідним ПДВ, то доведеться нарахувати компенсуючі зобов'язання за п. 198.5 ПКУ.

Здавання товару на металобрухт для бухоблікових цілей не відрізнятиметься від операції його продажу. Хіба що, можливо, для такого виду товарів у вас може бути передбачено окремий субрахунок. Також слід зауважити: якщо на дату балансу ціна запасів знизилася або вони зіпсовані, застаріли чи іншим чином утратили первісно очікувану економічну вигоду, то на дату балансу запаси відображають за чистою вартістю реалізації (ЧВР) — п.п. 24, 25 П(С)БО 9 «Запаси». Суму різниці між первісною вартістю та ЧВР відносять до витрат (субрахунок 946).

А операцію продажу такого об’єкта в загальному порядку можна оформити видатковою накладною або будь-яким іншим документом, у якому буде зазначено реквізити, передбачені ч. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 р. № 996-XIV.

У бухобліку цю операцію можна показати так:

  •  Дт 361 Кт 702 — реалізовано товар;
  •  Дт 311 Кт 361 — отримано плату за товар;
  •  Дт 902 Кт 28 — відображено собівартість реалізованого товару.

 

При цьому наголосимо: якщо перед продажем підприємство буде здійснювати попередню переробку металобрухту (наприклад, розрізати або піддавати пресуванню), то вартість такого об’єкта (його частин) логічно «перевести» для цілей обліку на субрахунок 209 або рахунок 26. Детальніше про це читайте в нашій газеті № 27 за 2014 рік на стор. 37.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати