На законотворчому рівні зроблено абсолютно все, щоб рейдерських захоплень не було

23.12.2016
11643
На законотворчому рівні зроблено абсолютно все, щоб рейдерських захоплень не було

Павло Мороз

Заступник Міністра юстиції з питань державної реєстрації

Із заступником Міністра юстиції з питань державної реєстрації Павлом Морозом спілкуємося вдруге. Наприкінці серпня в газеті "Все про бухгалтерський облік" він докладно розповів про хід реєстраційної реформи. Проте в читачів залишилася низка запитань, на які ми й попросили дати відповіді.

На сайті Мін'юсту бачимо перелік пологових будинків, у яких можна отримати свідоцтво про народження дитини. Як реалізувати таку можливість на практиці?

Якщо мати хоче отримати свідоцтво в пологовому будинку, вона просто має сказати про це лікарю. У кожному пологовому будинку, де ми видаємо свідоцтва, чергує представник відповідного РАЦСу. Матері потрібно запитати, де саме знаходиться цей працівник і його графік. Він присутній там щодня, але за певним графіком: з 9:00 до 13:00 чи з 14:00 до 18:00.

Чи потягне це додаткові витрати або незручності для заявника?

Абсолютно ні. Ба більше, за статистикою вже кожна четверта дитина отримує свідоцтво в пологовому будинку.

Чи вдалося вибудувати ефективну систему реєстрації актів цивільного стану стосовно громадян, які вимушено перебувають на тимчасово окупованій території, в Криму чи Севастополі, або на території проведення антитерористичної операції? Куди їм звертатися з цього приводу?

Громадяни, які є переселенцями з окупованих територій та Криму, можуть звернутися до будь-якого РАЦСу для того, щоб провести реєстрацію, залежно від того, що їм потрібно. Якщо громадянин хоче отримати дублікат певного документа, він також може звернутися до будь-якого РАЦСу й отримати дублікат за умови, що в електронному реєстрі ця інформація є. Ми розуміємо, що РАЦСи на окупованих територіях не працюють, тому було прийнято рішення, що будь-який РАЦС, який є в країні, мусить прийняти внутрішньо переміщену особу й провести реєстраційну дію.

Трохи забігаючи наперед, зазначу, що ми запустили пілотний проект щодо реєстрації шлюбу за добу. І цей "пілот" запущено спочатку саме в Сєвєродонецьку й Маріуполі. Чому ми обрали саме ці два міста? Насамперед для зручності наших бійців у зоні АТО, у яких просто немає можливості подавати заяву, цілий місяць­ чекати й потім одружуватись. Їм дійсно дуже важливо провести реєстрацію шлюбу за добу. До того ж для бійців АТО це взагалі безкоштовно. Цими "пілотами" користуються й переселенці з непідконтрольних територій, які також мають обмеження в часі.

Кажуть, що для всіх інших зареєструвати шлюб за добу дорого…

Ціна залежить від самого центру, який надає послугу, і від того, у яких містах працює пілотний проект. А він працює ще в Києві, Одесі, Львові та Херсоні. Найдорожче — у "Готово", там розцінки приблизно 6 тис. грн, тоді як вартість у державному підприємстві "ДІСЕД", яке також є акредитованим суб'єктом, більш ніж удвічі нижча — 2700 грн. Тобто є конкуренція. "Готово" знаходиться в центрі міста, ДП "ДІСЕД" — на лівому березі. Звісно, "Готово" — це абсолютно нова модернова будівля, міська влада вклала чимало коштів у її зведення. Але вартість послуги не впливає ані на якість, ані на документи. Документи абсолютно однакові, причому незалежно від того, чи ви реєструєте шлюб впродовж доби чи рухаєтеся звичайною процедурою.

Як Ви оцінюєте створення та перші результати діяльності Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації? Наскільки ефективно вона діє в антирейдерській сфері?

Її було створено на вимогу двох законів, прийнятих ще в грудні 2015 року, якими передбачено дуже потужну реформу, котру Мін'юст успішно завершив, а саме — у сфері державної реєстрації бізнесу та нерухомості. Мін'юст повністю передав функції реєстрації органам місцевого самоврядування, акредитованим суб'єктам та всім нотаріусам. Так, ми звільнили 2 тисячі дер­жавних реєстраторів, але внаслідок реформи кількість державних реєстраторів становила майже 10 тисяч. Зникли черги, немає корупційної складової. Але водночас створено Комісію з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації. Функції передали, а тому мусить бути якийсь орган, який би розглядав скарги на дії державних реєстраторів.

Так сталося, що декого з державних реєстраторів рейдери втягували до своїх злочинних схем і з їхньою допомогою незаконно захоплювали майно та бізнес в нашій країні. До Комісії почали звертатися зі скаргами не просто на помилки, допущені державним реєстратором, а й на рейдерське захоплення майна чи бізнесу без суду, на рівні державного реєстратора. Комісія почала розглядати ці скарги — і зрозуміло, що були рейдери, дуже незадоволені її діяльністю. Тому що, наприклад, коли в 2015 році відбувалося рейдерське захоплення, то єдиний засіб захисту, який могла використовувати постраждала сторона, — це звернення до суду. Скільки потрібно часу, аби повернути втрачені майно чи бізнес у суді? Шість місяців, зважаючи на першу інстанцію, апеляцію і т.д. А за півроку з майном можна зробити будь-що. Якщо це бізнес — то і кошти вкрасти, і ПДВ, і нерухомість передати в іпотеку чи заставу під банківські кредити. А тут запрацювала Комісія, яка розглядає скарги впродовж 30 днів. Звісно, що ділки цим дуже незадоволені й намагалися тиснути на Комісію різними способами. Приходили на засідання з пістолетами, кастетами, телефонували з по­грозами, в тому числі намагалися вплинути через засоби масової інформації. Через це ми як Міністерство юстиції змушені були також вийти в публічну площину й популяризувати діяльність Комісії, роз'яснювати, які в неї є повноваження.

Чи є вже попередні результати роботи Комісії?

За 11 місяців роботи цієї Комісії по суті було розглянуто приблизно тисячу скарг, і половина з них — це випадки, коли скаргу задовольняли і рятували бізнес та майно від рейдерського захоплення. З-поміж них є такі потужні компанії, як, наприклад, американська "Бунге Україна", "Новус Україна", UNIQA Real Estate, "Ромпетрол Україна", ПАТ "Південтепло­енергомонтаж". І кожного разу, коли Комісія рятувала такі компанії від рейдерських захоплень, ми виходили в публічну площину, організовували прес-конференції.

Що також відбулося з важливого? Коли Комісія почала розглядати ці скарги, нам стали відомі всі рейдерські схеми, які в нашій країні використовують ще з 90-х років. Тому в травні було створено робочу групу, якою було розроблено законопроект, що невдовзі став Законом України від 6 жовтня 2016 року № 1666-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захисту прав власності". Цей Закон називають антирейдерським, тому що 99% рейдерських схем, які реалізовувалися на практиці, ним закрито. Якісь нові рейдерські схеми після прийняття законів у грудні 2015 року не з'явилися.

Наприклад, коли було скасовано вимогу про обов'язкове нотаріальне посвідчення протоколу та статуту? Це було зроблено в 2013 році. А чому? Ну, відомо, як саме тоді відбирали бізнес. приходили й говорили: ось тобі гроші, будь ласка, оформлюй документи. Ніхто ж тоді не використовував якісь юридичні схеми, все було тихо, і ніхто навіть не скаржився. Цим Законом повернули обов'язкове нотаріальне посвідчення протоколів і статутів, тому що був певний відсоток рейдерських захоплень, які відбулися саме за відсутності такої норми.

Які ще цікаві схеми Ви бачили?

Була схема ще на початку 2000-х — реєстрація бізнесу та нерухомості на підставі незаконного або неіснуючого рішення суду. Вона також повністю закрита Законом № 1666, тому що там передбачено взаємодію реєстрів судових рішень з реєстрами[1]. Але доки ця взаємодія запрацює, є перехідні положення, згідно з якими державний реєстратор зобов'язаний переконатися, що судове рішення дійсно є в реєстрі. І якщо наявне там рішення і те, з яким приходить заявник, за змістом не співпадають, державний реєстратор змушений офіційно звернутися до суду. І лише після отримання листа від суду, який підтверджує, що рішення дійсно прий­малося, вчиняється певна реєстраційна дія.

Але найбільш потужне нововведення, яке передбачено Законом № 1666, — це запровадження кримінальної відповідальності за рейдерські захоплення з терміном ув'язнення до 10 років, якщо мова йде, наприклад, про незаконне заволодіння майновим комплексом. І до кримінальної відповідальності наразі  можна притягнути не тільки самого державного реєстратора чи нотаріуса, який проводить реєстраційну дію, а також заявника, організатора та вигодонабувача захоплення.

...Найбільш потужне нововведення, яке передбачено Законом № 1666, — це запровадження кримінальної відповідальності за рейдерські захоплення з терміном ув'язнення до 10 років, якщо мова йде, наприклад, про незаконне заволодіння майновим комплексом...

І хочу вам сказати, що відколи Закон набрав чинності 2 листопада 2016 р., тиша. Бояться, дуже бояться, і правильно роблять, тому що після запровадження цієї кримінальної відповідальності активізувалися правоохоронні органи й нацполіція, тому що ув'язнення до 10 років — це серйозна санкція. Звісно, не можна сказати, що рейдерських захоплень не буде. Але на законотворчому рівні зроблено абсолютно все, щоб їх не було, а якщо б і були, вони можливі лише в судовій площині. Але ж ми знаємо, що зараз розпочато перезавантаження судів, тож сподіваюся, що десь за рік у нас запрацює нормальна справедлива судова система, і рейдерство як явище буде зведено до мінімуму.

Нещодавно було скасовано проставлення відміток про державну реєстрацію шлюбу, розірвання шлюбу в паспортах громадян України. Чи не передчасне таке скасування?

Існує Державний реєстр актів цивільного стану громадян — єдина комп'ютерна база даних про акти цивільного стану, внесені до них зміни й доповнення, видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та витягів з Реєстру.

Але ж для низки правочинів необхідно отримати згоду другого з подружжя…

Для цього й передбачено електронний реєстр. Інформацію про те, чи одружена особа, можна отримати з цього реєстру. Зараз — і між іншим, це передбачено Законом № 1666 — всім нотаріусам надано доступ до реєстру актів цивільного стану. І якщо охочі одружитися звертаються до РАЦСів, то там уже є вся необхідна інформація. То навіщо ця позначка в паспорті?

А за бажанням заявника її можна поставити?

Ні. Яка цінність у цьому, якщо є реєстр, у якому міститься вся інформація? До того ж усі знають: якщо хтось перебуває у шлюбі, не розірвав його і зареєстрував ще один шлюб, то такий шлюб є незаконним з моменту його реєстрації. Його просто немає.

У громадських організацій залишилося зов­сім мало часу, аби увідповіднити свої статути з вимогами податкового законодавства. Звідки їм дізнатися про відповідні вимоги та до кого звертатися для внесення таких змін?

Це не новина. Ці зміни було внесено до Податкового кодексу майже два роки тому. Оскільки були непоодинокі випадки, коли саме через громадські об'єднання реалізовувались схеми, які дозволяли ухилятись від сплати податків. Тому всі громадські об'єднання зобов'язані привести свої статути у відповідність до вимог Податкового кодексу. Я підозрюю, що більшість громадських організацій цього ще не зробили, тому що дійсно реалізовували схеми. І що довше вони не будуть вносити зміни до своїх статутів, то більше часу в них є для того, щоб продовжувати ухилятися від сплати податків.

Ми як Мін'юст, розуміючи, що громад­ські організації відкладають це питання на останній день, доклали максимум зусиль, щоб уникнути такого саботажу. Ми абсолютно готові, головні територіальні управління юстиції (ГТУЮ) в областях і містах зобов'язали популяризувати цю норму через усі можливі засоби масової інформації. Інакше кажучи, гарантовано 99% громадських об'єднань знають про те, що наразі вони мають прийти до держреєстратора й увідповіднити свої статути з вимогами податкового законодавства. Я сам провів прес-конференцію, розмістив цю інформацію в п'яти блогах, поширив її через соціальну мережу. Крім того, ми розповсюдили прес-релізи. І кожне ГТУЮ зробило те саме.

...Якщо ви хочете зараз привести статут у відповідність до вимог податкового законодавства, ви можете звернутися не тільки до ГТУЮ, а й до будь-якого центру надання адміністративних послуг та будь-якого місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги...

У нас є чіткий перелік громадських об'єднань, і ми знаємо, хто з них перебуває у сплячому стані, тобто існує лише на папері, не активний і ніколи не звернеться до Міністерства юстиції з вимогою привести свій статут у відповідність. Але ж усі "живі" громадські організації нам відомі. Тож що ми зробили? По-перше, збільшили кількість державних реєстраторів у цій сфері із залученням тимчасово, до кінця поточного року, наших працівників з інших відділів. По-друге, збільшили години прийому громадян. По-третє, збільшили кількість точок, які працюють як фронт-офіси. Якщо ви хочете зараз привести статут у відповідність до вимог податкового законодавства, ви можете звернутися не тільки до ГТУЮ, а й до будь-якого центру надання адміністративних послуг та будь-якого місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Справді, ліквідовано районні управління юстиції — їх було приблизно 600 по Україні, але зараз, якщо ми говоримо про кількість фронт-офісів, куди ви можете звернутися, їх фактично втричі більше.

Також створено телефони гарячої лінії: можна подзвонити й записатися на конкретну дату й конкретний час або ж отримати консультацію телефоном. Ми розробили й методичні рекомендації в режимі FAQ-питань, які ставлять найчастіше. Тобто ми зробили максимум, щоб закрити інформаційний простір цією інформацією, і передбачили всі можливості для того, щоб громадські об'єднання прийшли й зареєстрували зміни до статутів. І не може бути так, щоб хтось стверджував, що до останнього не знав про зміни. А ті, хто прийдуть 30 грудня, просто провокатори.

Розмову вела Ольга ГЕРМАНОВА 

Зокрема, Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, Державним реєстром речових прав на нерухоме майно.
Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати