Операції із землями сільгосппризначення: зміни, на які варто звернути увагу

28.11.2018
9680
Операції із землями сільгосппризначення: зміни, на які варто звернути увагу

Микола КУЧЕР

народний депутат України

(Інтерв'ю з народним депутатом України, членом Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин Миколою КучерОМ щодо нововведень у земельних відносинах, запроваджених Законом України від 10.07.18 р. № 2498-VIII, далі — Закон № 2498)

Миколо Івановичу, стаття 371, яка доповнить Земельний кодекс України, передбачає для власників земельних ділянок можливість обміну своїми ділянками в масиві земель сільгосппризначення. Яка мета запровадження цієї норми і яка користь від неї для власників земділянок?

У першу чергу слід зазначити, що цей закон набирає чинності з 01.01.19 р. Мета ж статті 371 не надати право обміну земель, які під мораторієм (воно було й раніше), а унеможливити так звані "недобросовісні" обміни, коли для обходу норми про мораторій міняли цілий пай (2—4 га) на ділянку розміром 0,01 га. Тобто з 01.01.19 р. можливість обміну буде така, як і зараз, але лише за схемою "пай на пай".

Обмін земділянками сільгосппризначення між власниками означає їх відчуження. Це перший крок на шляху відміни мораторію на відчуження земель сільгосппризначення чи, радше, виняток із загального правила, далі якого справа не піде?

Ні. Далі справа не піде! Обмінами, як я й сказав, мораторій не обходитимуть. Своєю чергою, механізм обміну дозволить повернути процес землекористування від так званої парцеляції (подрібнення) до консолідації. Наприклад, помінятись між собою зможуть власники ділянок у межах одного масиву для забезпечення зручного під'їзду до ділянок.

«...не надати право обміну земель, які під мораторієм (воно було й раніше), а унеможливити так звані "недобросовісні" обміни...»
Право на обмін також передбачено для орендарів земельних ділянок, серед яких певні переваги матиме землекористувач істотної частини масиву земель сільгосппризначення. Чи не призведе реалізація цієї норми до порушень прав дрібних землекористувачів? Які "запобіжники" на цей випадок передбачає закон?

У цьому разі запобіжником буде термін дії договору оренди. Землекористувачі не зможуть здійснювати обміни на термін більшої тривалості, ніж сам договір.

Яких змін очікувати в контексті використання земельних ділянок під польовими дорогами та під полезахисними лісовими смугами?

Зміни будуть лише на краще, польові дороги зможуть брати в оренду користувачі, які використовують в оренді основну частину земельних ділянок у масивах. Це також не залишатиме можливості для зловживань типу — отримання в оренду доріг агровиробниками, які не мають жодної орендованої ділянки в масиві.

Закон № 2498 містить механізм розподілу земель КСП, які юридично не припинені. Чи означає це, що колишні члени КСП, яким уже були виділені земельні ділянки в розмірі паю, зможуть отримати додаткову земділянку?

Так. За рішенням зборів більшості пайовиків можна буде провести додаткове розпаювання. Однак, наскільки мені відомо, не так багато залишилося неліквідованих КСП, а тим більше нерозподілених земель при цих підприєм-ствах. І що дуже важливо, організацію цього процесу покладено на органи місцевого самоврядування.

Яких кроків треба вжити власникам невитребуваних земельних ділянок, щоб оформити своє право власності?

У першу чергу, при наявності документів (сертифіката чи свідоцтва про право на спадщину) — звернутись до райдержадміністрації чи (з 01.01.19 р.) до сільської, селищної, міської ради. Після отримання рішення про дозвіл на розробку землевпорядної документації — звернутися в землевпорядну організацію та виготовити документи. Потім такі документи подати на затвердження в сільську, селищну, міську раду. Після затвердження — зареєструвати своє право в реєстрі речових прав на нерухоме майно.

На які інші новації або зміни, що перед­бачені Законом № 2498, варто звернути увагу громадянам та бізнесу?

Можна звернути увагу й на інші нововведення, як от:

  • повноваження щодо затвердження документації про нормативно-грошову оцінку земельних ділянок передано від районних рад до сільських, селищних та міських (у т.ч. і ОТГ);
  • надано право землекористувачам (орендарям) використовувати земельні ділянки з цільовим призначенням "Особисте селянське господарство" (ОСГ) чи "Фермерське господарство" (ФГ) для "Товарного сільськогосподарського виробництва";
  • визначено поняття нерозподілених та невитребуваних паїв тощо.
Миколо Івановичу, що Ви можете побажати нашим читачам з нагоди 25-річчя газети?

По-перше, хочу побажати, щоб ваше видання ще довго та успішно було присутнім на медіа-ринку України. 

По-друге, щоб воно, як і до цього часу, було корисним із практичної точки зору, і не тільки з огляду на бухгалтерську спрямованість, але й охоплювало ті сфери, які становлять інтерес для суспільства.

Редакція

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати