Порушення вимог пожежної та техногенної безпеки: гастрономія відповідальності

07.12.2020
5773
Порушення вимог пожежної та техногенної безпеки: гастрономія відповідальності

Павло Афанасьєв

заступник директора Департаменту запобігання надзвичайним ситуаціям ДСНС України

Безпека — умова, завдяки якій стає можливим все інше. Будемо відверті, людина — головна причина і загроза, позаяк саме наше ігнорування вимог, невиконання приписів і розпоряджень, а почасти легковажність, призводить до мільйонних збитків, аварій чи інших небезпечних подій із тяжкими наслідками. Уряд збільшує штрафи за недотримання правил протипожежної безпеки і порушення вимог техногенної безпеки. Тож про те, у скільки обійдеться нехтування цими правилами бізнесу і пересічним громадянам, сьогодні говоримо із заступником директора Департаменту запобігання надзвичайним ситуаціям ДСНС України Павлом Афанасьєвим.

Павле Геннадійовичу, у що Україні обійшлися “пікніки” протягом останніх років і які збитки завдані?

П. А.: За останні 5 років (з 01.01.16 р. по 01.11.2020 р.) на територіях та об’єктах, облік пожеж на яких здійснюють територіальні органи ДСНС, зареєстровано понад 424 тис. пожеж, внаслідок яких загинуло 8829 осіб, з них 267 дітей, а 7058 громадян отримали травми.

Матеріальні втрати від пожеж становили майже 43 млрд грн, з них прямі збитки сягнули 10 млрд грн, побічні — 33 млрд грн, з яких близько 19 млрд грн — це витрати держави на їх гасіння.

На підприємствах, в установах та організаціях сталося понад 11 тис. пожеж, матеріальні втрати від яких становили майже 7 млрд грн.

Які розміри штрафів за порушення вимог у сфері пожежної безпеки діють зараз?

П. А.: На сьогодні Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі — КпАП) передбачено адмінвідповідальність за порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки (ст. 175) у вигляді попере­дження або накладення штрафу на громадян від 8,5 до 119 грн, на посадових осіб — від 34 до 170 грн.

За невиконання приписів щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки (ст. 188КпАП), виконання яких часом ігнорується роками, передбачено аналогічну адмінвідповідальність (попередження або штраф на громадян від 8,5 до 119 грн, а на посадових осіб — від 34 до 170 грн).

Зрозуміло, деяким керівникам підприємств простіше сплатити штраф, ніж докласти зусиль і виділити кошти на забезпечення належного рівня безпеки. А які штрафи закладено за необачність у схваленому Урядом проєкті Закону України “Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення рівня відповідальності за порушення вимог техногенної та пожежної безпеки” від 25.09.2020 р. № 4157?

П. А.: Вказаним законопроєктом пропонується запровадити адміністративну відповідальність за порушення вимог техногенної безпеки та встановити розмір штрафної санкції за недотримання визначених законодавством вимог техногенної та пожежної безпеки (ст. 175 КпАП) на громадян — від 510 до 1700 грн, а на посадових осіб та фізосіб-підприємців — від 850 до 3400 грн.

За невиконання приписів щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки (ст. 188КпАП) розмір штрафу становитиме: на громадян — від 1020 до 3400 грн, а на посадових осіб та фізосіб-підприємців — від 1700 до 8500 грн.

Суб’єктам господарювання буде доречно дізнатися, що за початок роботи новоствореного підприємства або початок використання суб’єктом господарювання об’єктів нерухомості без зареєстрованої декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства у сфері пожежної безпеки, реєстрацію якої передбачено ст. 57 Кодексу цивільного захисту України, штраф складатиме від 2550 до 3400 грн.

Чи закладено у цей законопроєкт додаткові важелі впливу, маємо на увазі кримінальну відповідальність?

П. А.: Статтею 270 Кримінального кодексу України передбачено кримінальну відповідальність за порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, якщо воно спричинило виникнення пожежі, якою заподіяно шкоду здоров’ю людей або майнову шкоду у великому розмірі, у вигляді штрафу від 17000 до 68340 грн або виправних робіт на строк до 2 років, або обмеження волі до 3 років, або позбавлення волі на той самий строк. У разі виникнення пожежі внаслідок недотримання встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, якою спричинено загибель людей, майнову шкоду в особливо великому розмірі або інші тяжкі наслідки, передбачено кримінальну відповідальність — позбавлення волі на строк від 3 до 8 років.

Законопроєкт пропонує запровадити аналогічну кримінальну відповідальність за порушення вимог техногенної безпеки, які спричинили до виникнення аварії з негативними наслідками.

Кілька слів нашим читачам: підприємцям, бізнесменам і просто людям.

П. А.: Насамперед я дуже вдячний вашому виданню, що на своїх шпальтах ви порушуєте важливі питання безпеки життєдіяльності. Сподіваюсь, що цей матеріал стане у пригоді багатьом людям і змусить їх замислитися над своєю безпекою.

Маємо невтішну статистику: щодня в Україні протягом 2020 р., в середньому, виникає 303 пожежі, матеріальні втрати від яких складають 35 млн 855 тис. грн. На цих пожежах гинуть і отримують травми близько 4 осіб. Це ті цифри, які повинні насторожити кожного з нас. Бо у світі новітніх технологій від біди ми одначе не застраховані.

Зважаючи на ситуацію, що склалася з кількістю пожеж і загиблих на них у державі, хочу нагадати усім читачам, що як ваша власна, так і безпека оточуючих вас — залежить лише від вас. Дотримання елементарних правил пожежної безпеки, чи то в помешканні, чи на робочому місці, врятує життя.

Державна служба України з надзвичайних ситуацій має гасло — “Запобігти. Врятувати. Допомогти”. Тож ми насамперед намагаємося запобігати можливим трагедіям. Ми відкриті для діалогу, і якщо виникають якісь спірні питання, громадяни завжди можуть звернутися до наших Консультаційних центрів, де буде надана кваліфікована допомога. Усю контактну інформацію розміщено на сайті ДСНС.

Бережіть себе і дбайте про безпеку!

Дякуємо Вам, Павле Геннадійовичуза роз’яснення. Поділяємо думку, що задля дотримання правил техногенної і протипожежної безпеки потрібно вдатися до доволі жорстких заходів, які, якщо не спонукають власника до виконання всіх приписів з пожежної безпеки, то змусять замислитися, що краще все зробити, аніж заплатити. Тож тримаймо порох сухим,  і штрафи нам не загрожують!

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати