"Здорова конкуренція сприяє підвищенню рівня надання адміністративних послуг"

31.08.2016
11924

Павло Мороз

Заступник Міністра юстиції з питань державної реєстрації

Раніше кожен, хто зіштовхувався з необхідністю оформлення чи переоформлення нерухомості, мусив стояти в чергах до державного нотаріуса. Після передачі цих функцій на місця й до компетенції приватних нотаріусів процедура значно спростилася. Як спростилася віднедавна й реєстрація актів громадянського стану. Про перші підсумки реєстраційної реформи й те, яких сервісів надалі чекати від держави, розповідає заступник Міністра юстиції з питань державної реєстрації Павло Мороз.

Павле Олександровичу, почнемо з нового. З вересня власників майна через смс інформуватимуть про будь-які зміни в реєстрах. Чим зумовлена поява такої послуги й скільки вона коштуватиме?

Упроваджується ще один зручний для громадян сервіс. Головне при спробі незаконного захоплення майна — швидко відреагувати та вчасно звернутися до правоохоронних органів і до Мін'юсту.

Нова послуга дасть можливість власникам оперативно реагувати на зміни в реєстрі, які проведені без їхнього відома. Тільки-но будь-який державний реєстратор здійснює реєстраційні дії, що стосуються вашого майна, ви автоматично отримуєте смс-повідомлення.

Якщо власник нерухомості чи бізнесу усвідомлює, що це спроба рейдерського захоплення, то має можливість максимально швидко звернутися до поліції. Адже рейдерство — безпосередня сфера відповідальності цього органу.

Наступний крок — подати скаргу на дії державного реєстратора до Комісії при Мін'юсті.

Наразі питання щодо вартості послуги перебуває на етапі обговорення.

Як передача функцій держреєстрації бізнесу й нерухомості від Міністерства до органів місцевої влади, нотаріусів позначилася на швидкості, а головне — на якості проходження цієї процедури?

Після того як Міністерство юстиції передало функції реєстрації бізнесу та нерухомості органам місцевого самоврядування, нотаріусам й акредитованим суб'єктам, кількість державних реєстраторів зросла з 2 до 10 тисяч. Зникли монополія та передумови для хабарництва. З'явилася здорова конкуренція, що сприяє підвищенню рівня надання адміністративних послуг.

Зазначу: разом із функціями реєстрації Мін'юст передав і фінансовий потік із Києва на місця. Наразі місцеві бюджети вже отримали майже 70 мільйонів гривень. Зрозуміло, з кожним місяцем сума надходжень зростатиме.

Це означає, що місцева громада отримала можливість витрачати ці кошти на свої соціальні потреби: садочки, школи, якісні дороги.

Приватні нотаріуси при наданні реєстраційних послуг можуть припускатися помилок. Як реагують на це в Мін'юсті?

Для реєстраторів-порушників Міністерство юстиції обмежує доступ до Реєстру. Залежно від серйозності помилки — на один, три чи шість місяців. А якщо помилки навмисні чи регулярні, то таким реєстраторам Міністерство юстиції анулює доступ до Реєстру.

Чи контролюється рівень плати за послуги, що надають приватні нотаріуси?

Існують рекомендації щодо вартості послуг від Головних територіальних управлінь юстиції, але вони не мають імперативного характеру. Нотаріуси самостійно встановлюють рівень плати за свої послуги.

Зазначу: громадяни мають право вибору й не зобов'язані йти саме до нотаріуса для здійснення реєстраційних дій. Це як додаткова опція вибору.

Невдовзі надавати аналогічні послуги з реєстрації зможе "Укрпошта". Відомо, що ця ідея не нова. Що заважало реалізувати її раніше (з 1 листопада 2013 р.)?

Законодавство. До реформи виключно реєстратори Мін'юсту здійснювали реєстрацією бізнесу та нерухомості.

Які сфери діяльності є найпоширенішими в тих, хто виявляє бажання розпочати бізнес?

Мін'юст не володіє такою інформацією. Зверніться з інформаційним запитом до ДП "Національні інформаційні системи".

Серед співвітчизників побутує думка, що не так складно відкрити власну справу, як припинити підприємницьку діяльність. Що робиться задля усунення цієї диспропорції?

Мін'юст працює над цим питанням. Готові представити результати. Порівняно з 2015 роком процедура спростилася.

Порівняльна таблиця процедури припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця
у 2015 та 2016 роках
Проведення реєстраційної дії щодо державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця за принципом екстериторіальності в межах м. Києва Проведення реєстраційної дії щодо державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця за принципом екстериторіальності в межах України
Коло суб'єктів, які мали право на подачу документів для державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця у зв'язку з її смертю, визнанням безвісно відсутньою чи оголошенням померлою — спадкоємець, державний орган Коло суб'єктів, що мають право подачі документів для державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця у зв'язку з її смертю, визнанням безвісно відсутньою чи оголошенням померлою — державний орган, родичі (чоловік, дружина, батьки, діти, онуки, дід, баба, брати, сестри) та спадкоємці фізичної особи — підприємця
Комплект документів, що подавався для державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця у зв'язку з її смертю, визнанням її безвісно відсутньою або оголошенням померлою — нотаріально засвідчена копія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою Комплект документів, що подається для державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця у зв'язку з її смертю, визнанням її безвісно відсутньою або оголошенням померлою — ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою
Для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця подавалася заявником вже заповнена реєстраційна картка Для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця — за бажанням заявника заява може заповнюватися суб'єктом державної реєстрації

 

При адмініструванні податку на нерухоме майно постала така проблема, як відсутність у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно даних до 2013 р. Що робити платникам у ситуації, якщо органи ДФС не надіслали податкове повідомлення про сплату податку, а самі відвідувати податкові інспекції із цією метою громадяни не бажають, і Податковий кодекс їх до цього не примушує?

Це запитання до органів ДФС.

Нещодавно в Одесі й Києві з'явилася можливість реєстрації шлюбу за добу. Що з розлученнями?

Справді, пілот "Шлюб за одну годину" розпочався в столиці 14 серпня.

Робоча група досліджує питання щодо можливості впровадження прискореної процедури розірвання шлюбу.

На які ще сервіси Мін'юсту у сфері держреєстрації варто очікувати найближчим часом?

Міністерство юстиції працює над змінами до законодавства, що покликані звести проблему рейдерства до мінімуму.

Мін'юст ініціює:

  • нотаріальне посвідчення документів щодо переходу корпоративних прав;
  • звуження принципу екстериторіальності (нотаріуси мають реєструвати нерухомість у межах області);
  • надання права вибору громадянам отримати свідоцтво про право власності на об'єкт нерухомості на бланку (дані про видачу такого свідоцтва мають бути внесені до Реєстру);
  • посилення кримінальної відповідальності за рейдерство (заявника; особи, яка подає неправдиві документи реєстратору; реєстратора);
  • ускладнення процедури відкриття нового розділу в Реєстрі нерухомості (знищення передумови для незаконного присвоєння нерухомості. Так, процедура ускладниться, але завдяки такому ускладненню власники зможуть убезпечити своє майно від рейдерських атак);
  • розширення контрольних функцій Міністерства юстиції: відбирання свідоцтва в нотаріуса за неправомірні реєстраційні дії.

Також Міністерство юстиції ініціює співпрацю з Національною поліцією. Наразі планується підписання Меморандуму. Ми маємо об'єднати зусилля задля ефективної боротьби з рейдерством.

Розмову вела журналіст Дарина ДЕМЧЕНКО,
спеціально для газети "Все про бухгалтерський облік" 

 

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати