Як кредитору, який прощає борг фізособі, не платити податок за боржника
Рубрики

Мінфін затвердив узагальнюючу податкову консультацію щодо належного повідомлення боржника — фізичної особи про анулювання (прощення) боргу. 

У консультації міністерство детально пояснює, як мають бути оформлені документи, що свідчитимуть про повідомлення боржника щодо анулювання суми боргу.

Нагадаємо, відповідно до пп. «д» пп. 164.2.17 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) до оподатковуваного доходу платника податку включають основну суму боргу (кредиту), прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності. Це правило застосовують лише у разі, якщо сума прощеного боргу перевищує 25% однієї мінімальної зарплати (у розрахунку на рік), установленої на 1 січня звітного року.

При цьому на кредитора покладається обов'язок повідомити платника податку — боржника про прощення (анулювання) боргу. Це можна зробити одним зі шляхів:

  • направлення рекомендованого листа з повідомленням про вручення;
  • укладення відповідного договору;
  • надання повідомлення боржнику під підпис особисто.

Суму прощеного (анульованого) боргу кредитор включає до розрахунку за ф. № 1ДФ за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було прощено. Своєю чергою, боржник самостійно сплачує податок із таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації.

Водночас у разі неповідомлення кредитором боржника про прощення (анулювання) боргу в порядку, визначеному пп. «д» пп. 164.2.17 ПКУ, такий кредитор зобов'язаний виконати всі обов'язки податкового агента щодо доходу боржника.

Отже, направлення кредитором повідомлення боржнику про прощення боргу та включення суми боргу до ф. № 1ДФ — головні умови для покладання обов'язку зі сплати податку на доходи на боржника, наголошує Мінфін.

Також відомство зазначає, що обмежень щодо строків, у які кредитор повинен повідомити боржника про анулювання (прощення) боргу, ПКУ не встановлює.

 Узагальнююча податкова консультація щодо належного повідомлення боржника — фізичної особи про анулювання (прощення) боргу, затверджена наказом Мінфіну від 03.04.18 р. № 400

telegram ukr

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати