【Консультація】Друге життя для автівки: як обліковувати витрати на ремонт після ДТП
Рубрики
Наш автомобіль потрапив у ДТП. Після чого ми відправили його в ремонт. Більшу частину вартості ремонту покрила страхова компанія.
Як відобразити в обліку витрати на ремонт автівки та страхове відшкодування?

ВІДПОВІДЬ: відображення в обліку витрат на ремонт автівки залежить від того, як керівник їх класифікує. Розповімо детально.

Як правило, ремонт автомобіля після ДТП проводять для того, щоб повернути його до робочого стану та надалі отримувати первісно заплановані економвигоди. А тому витрати на проведення такого ремонту відносять до витрат поточного періоду (п. 15 П(С)БО 7 «Основні засоби»).

Звісно, якщо мінімальним ремонтом справа не закінчилась і підприємство вирішило провести повне оновлення автомобіля — вартість такого ремонту збільшить первісну вартість авто. Цілком ймовірно, що в такому випадку, економвигоди, які підприємство планувало отримати від автівки — збільшуються, а технологічно-економічні можливості — зростають (п. 14 П(С)БО 7).

Та в будь-якому разі рішення щодо того, як класифікувати ремонтні роботи постраждалого автомобіля — компетенція керівника підприємства. Власне, як і вибір категорії витрат на проведення таких робіт (п. 29 Методрекомендацій № 561). Саме виданий наказ стане орієнтиром для бухгалтера в питанні відображення вартості ремонту на рахунках обліку.

Упевнені, на практиці мало підприємств будуть ремонтувати авто після ДТП. Тож зупинимось на тому, як відобразити в обліку витрати на звичайний ремонт.

Як ми вже говорили, витрати на поточний ремонт відносять до витрат періоду. А тому вартість ремонту, залежно від напряму використання автівки, може потрапити на рахунки 23 «Виробництво», 91 «Загальновиробничі витрати», 92 «Адміністративні витрати», 93 «Витрати на збут», 94 «Інші витрати операційної діяльності». Підтвердним документом у цьому разі є акт виконаних робіт від автосервісу.

Щодо страхового відшкодування, яке підприємство отримає від страхової компанії, то його суму включають в дохід. Адже згідно з п. 5 профільного П(С)БО 15дохід визнають під час збільшення активу або зменшення зобов’язання за умови, що його суму можна вірогідно визначити. У нашому випадку мова йде про збільшення активів підприємства, а саме — виникнення дебіторської заборгованості страхової компанії. Таку суму відносять до кредиту рахунку 746 «Інші доходи» (або 719 «Інші доходи від операційної діяльності»). Відображають дохід у періоді підтвердження суми збитку, яку компенсує страхова компанія. Документальним доказом стане або складений страховий акт, або аварійний сертифікат.

Якщо страхова компанія оплачує вартість ремонту напряму для СТО, то в бухобліку потрібно буде лише відобразити залік заборгованостей — Дт 685 «Розрахунки з іншими кредиторами» Кт 375 «Розрахунки за відшкодуванням завданих збитків» або 377 «Розрахунки з іншими дебіторами» на відповідну суму.

Приклад

Застрахований автомобіль ТОВ «Одін», який використовували в адмінцілях, потрапив у ДТП. Сума ремонту становила — 24 000 грн (у т.ч. ПДВ — 4000 грн). Страхова компанія оцінила збиток у 18000 грн та компенсувала їх підприємству. Витрати, що не покриває страховка, підприємство компенсує за свій рахунок.

Порядок відображення операцій у бухобліку наведемо в таблиці.

з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція рахунків

Сума,

грн

Дт

Кт

1

Відображено витрати на поточний ремонт автомобіля

92

631

20000

2

Відображено податковий кредит з ПДВ

641/ПДВ

631

4000

3

Відображено дохід у сумі отриманого страхового відшкодування від страхової компанії

375

746

18000

4

Отримано страхове відшкодування від страхової компанії

311

375

18000

5

Перераховано автосервісу кошти за виконані ремонтні роботи

631

311

24000

Про те, як ремонт післяаварійної автівки вплине на прибутково-податковий облік читайте в спецвипуску газети «Все про бухгалтерський облік» № 27 за 2018 р. на стор. 44.

Додатково в спецвипуску «Автомобіль на підприємстві» ви прочитаєте:

☕ до кого звертатися та які документи подавати для держреєстрації автівки;
☕ як формувати первісну вартість транспорту залежно від шляхів його надходження на підприємство;
☕ які податки сплачувати під час придбання авто у фізособи;
☕ як обліковувати витрати по догляду за автомобілем;
☕ коли водію обов’язково проходити медогляд;
☕ які особливості обліку заміни автошин тощо.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати