【Консультація】Як відчуження заставного майна вплине на прибутковий облік
Рубрики
24.05.2018 | 15:07
Наше підприємство не виконало умови договору, забезпеченого заставою.

Які наслідки для податково-прибуткового обліку може мати така ситуація?

ВІДПОВІДЬ: Якщо заставодавець не виконав зобов’язання, забезпеченого заставою, кредитор отримує право звернення стягнення на предмет застави. Серед способів стягнення забезпечувального обтяження найчастіше застосовують: відчуження майна, реалізацію майна, відступлення права вимоги, перерахування грошових коштів.

Коли заставодержатель обирає варіант відчуження або реалізації активів підприємства, переданих у заставу, — такі операції матимуть вплив на податково-прибутковий облік у прибутківців на повнокоригувальному режимі. Докладніше — далі.

Застава запасів

У Податковому кодексі України (далі — ПКУ) не передбачено різниць щодо відчуження/реалізації готової продукції, товарів, малоцінних і швидкозношуваних предметів тощо. Звісно, якщо мовимо про неконтрольовані операції. Бо інакше без різниць за пп.пп. 140.5.1—140.5.2 ПКУ не обійтись. Їх розраховують у додатку ТЦ до податково-прибуткової декларації та показують у рядках 3.1.3 та 3.1.4 додатка РІ відповідно.

Застава основних засобів та нематеріальних активів

У разі відчуження/реалізації виробничих основних засобів (далі — ОЗ) або нематеріальних активів (далі — НМА) як заставного майна треба застосувати різниці за п.п. 138.1—138.2 ПКУ в частині коригування на залишкову вартість активу.

Своєю чергою, у пп. 14.1.9 ПКУ сказано, що залишкова вартість ОЗ та НМА для цілей р. ІІІ ПКУ визначається як різниця між первісною вартістю таких активів та сумою амортизації, розрахованої відповідно до норм р. ІІІ ПКУ. Тобто перераховані різниці застосовують винятково до «податкових» ОЗ (пп. 14.1.138 ПКУ). Зокрема — первісна вартість яких перевищує 6000 грн.

Застава цінних паперів

У р. ІІІ ПКУ для операцій із відчуження/реалізації цінних паперів (далі — ЦП) передбачено коригувальні маніпуляції за п. 141.2 ПКУ. Де прописано, що прибутківець повинен фінрезультат до оподаткування:

  • збільшити на суму від’ємного фінрезультату від продажу/відчуження ЦП, відображеного у складі бухфінрезультату (рядок 4.1.2 додатка РІ);
  • зменшити на суму позитивного фінрезультату від продажу/відчуження ЦП, відображеного у складі бухфінрезультату (рядок 4.2.2 додатка РІ);
  • збільшити на суму позитивного загального фінрезультату від продажу/відчуження ЦП, розрахованого відповідно до норм пп. 141.2.5 ПКУ (рядок 4.1.4 додатка РІ).

Операції з певними видами ЦП, на які ці коригування не застосовують, визначені пп. 141.2.6 ПКУ.

Крім того, у темі номеру «Майно в заставі» № 47 за 2018 рік ми розказали:

  • як юридично оформити заставні відносини;
  • як у бухобліку показати передачу/відчуження заставного майна;
  • як заставні операції вплинуть на ПДВ-облік.

Катерина ОГУДАЛОВА, консультант газети «Все про бухгалтерський облік»

Більше про види забезпечення виконання зобов’язання читайте в матеріалах:

  • позиція фіскалів: забезпечення виконання зобов'язань, що не повертається = неустойка — у матеріалі газети «Все про бухгалтерський облік» № 42 за 2018 рік на стор. 23;
  • орендодавець одержав гарантійний платіж: чи потрібно нараховувати ПДВ — у матеріалі газети «Все про бухгалтерський облік» № 57 за 2017 рік на стор. 6; 
  • гарантійний платіж: чи нараховувати податкові зобов'язання — у матеріалі газети «Все про бухгалтерський облік» № 115 за 2016 рік на стор. 14;
  • неустойка й інші способи покарати контрагента: на що може розраховувати кредитор — у матеріалі газети «Все про бухгалтерський облік» № 57 за 2016 рік на стор. 5;
  • гарантійні зобов'язання у підрядників: чи потрібно коригувати фінрезультат — у додатку до газети «Все про бухгалтерський облік» № 20 за 2016 рік.

 

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати