[Консультація] Які тонкощі проведення інвентаризації позабалансових активів
Рубрики
10.11.2017 | 12:34
Наше підприємство орендує основні засоби, а також має матеріали, прийняті на відповідальне зберігання. Усі ці активи ми обліковуємо на позабалансових рахунках. 
Скажіть, будь ласка, чи обов’язково проводити інвентаризацію цих активів? Якщо так, то яка процедура її проведення?

ВІДПОВІДЬ: Так, активи, що обліковують на позабалансових рахунках на рівні з іншими активами підприємства, підпадають під обов’язкову інвентаризацію. Але її порядок все-таки має деякі тонкощі. Про них і розповімо далі.

Як правило, інформацію про активи, що не належать підприємству, узагальнюють на позабалансових рахунках. При цьому товарно-матеріальні цінності та основні засоби, вартість яких відображено на позабалансових рахунках, підлягають інвентаризації в тому самому порядку, що діє для власних активів підприємства, які воно обліковує на балансі. На такі дії нас скеровує Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Мінфіну України від 30.11.99 р. № 291.

До того ж проводити суцільну інвентаризацію таких активів вимагає п. 6 р. І Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну України від 02.09.14 р. № 879. Згідно з ним інвентаризації підлягають активи й зобов’язання, які обліковують на позабалансових рахунках, зокрема цінності, що не належать підприємству, але тимчасово перебувають у його користуванні, розпорядженні або на зберіганні (об’єкти оперативної (операційної) оренди основних засобів, матеріальні цінності на відповідальному зберіганні, переробці, комісії, монтажі), умовні активи й зобов’язання (непередбачені активи та зобов’язання) підприємства (застави, гарантії, зобов’язання тощо), бланки документів суворої звітності, інші активи.

Головним завдання комісії під час інвентаризації таких активів є:

  • перевірити фактичну наявність, якість та стан матцінностей, отриманих на відповідальне зберігання або в найм, оскільки підприємство несе відповідальність за отримані активи згідно зі ст.ст. 942, 779, 780 ЦКУ;
  • виявити випадки, коли матеріали, отримані на відповідальне зберігання, підприємство використовувало у власних цілях. Адже такі матеріали вважають безоплатно наданими зберігачу і, як наслідок, їх вартість потрапить у дохід підприємства (пп. 14.1.13 Податкового кодексу України).

Як ми вже зазначали, інвентаризація позабалансових активів аналогічна інвентаризації всіх інших, власних активів підприємства, проте її процедура все-таки має деякі тонкощі. Детально про них та про особливості відображення результатів інвентаризації позабалансових активів читайте на сторінках газети «Все про бухгалтерський облік» № 104 за 2017 р., який цілком присвячено річній інвентаризації на підприємстві.

Окрім цього, у темі номера «РІЧНА ІНВЕНТАРИЗАЦІЯ» газети № 104 за 2017 р. розглянуто такі питання:
☕ інвентаризація ОЗ: розкриваємо ключові питання;
☕ особливості проведення інвентаризації НА;
☕ інвентаризація коштів: перевірка в касі та на поточних рахунках;
☕ інвентаризація кредиторської та дебіторської заборгованості: звіряємо розрахунки;
☕ час збирати каміння: що загрожує за ухилення від інвентаризації чи недбале її проведення.

Альона АЛЄКСЄЄНКО, 
консультант газети «Все про бухгалтерський облік»

Ще більше матеріалів щодо нюансів обліку на позабалансових рахунках читайте в статтях:

☕ Запаси з присмаком позабалансу: як бюджетнику оприбуткувати неоплачені матцінності — у газеті № 21 за 2016 р. на стор. 8;
☕ Які активи інвентаризувати на позабалансових рахунках — у газеті № 100 за 2015 р. на стор. 51;

☕ Соцстрахівські путівки працівникам: балансово-позабалансовий облік — у газеті № 110 за 2014 р. на стор. 65.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати