【Консультація】Ліміт каси: коли переглядають та санкції за недотримання
Рубрики
16.04.2018 | 11:39

Спочатку залізобетонні трактування. Ліміт каси — це граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі фірми в позаробочий час та забезпечити роботу на початку наступного робочого дня (пп. 16 п. 3 Положення про касові операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 27.12.17 р. № 148, далі — Положення № 148). Наші уважні читачі знають: суму готівки, що перевищує встановлений ліміт, необхідно здавати в банк для її зарахування на поточний рахунок.

Та, окрім безпосереднього розрахунку ліміту каси, не менш корисним буде знати, коли виникають підстави для його перегляду. Ну і найважливіше — які санкції чекають за недотримання розрахованого ліміту каси. І не треба ламати голову — готові відповіді вже чекають!

Коли переглядають ліміт каси

Тут панує п. 55 Положення № 148. Він визначає тільки два випадки, коли підприємство просто зобов'язане переглянути ліміт каси.

Перший — якщо відбулися зміни в законодавстві України. На сьогодні це найпоширеніша ситуація. Адже маємо нове Положення № 148. А отже, усі свої ліміти каси, розраховані за правилами зі старого Положення про касові операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.04 р. № 637, необхідно переглянути. Бо законодавство ж змінилося — а це пряме керівництво для коригування лімітів каси. Крім того, перерахувати ліміт каси доведеться, якщо раніше у вашому населеному пункті не було банку, а тепер він з’явився. Тобто ви здавали виручку один раз на п’ять днів (отже, могли прописати ліміт, збільшений у п’ять разів), а в день відкриття банківської установи подбайте про оновлення ліміту каси за загальними правилами.

Другий — за наявності відповідних чинників об'єктивного характеру. Сюди відносять зміни в надходженнях або видатках готівки, коригуванні внутрішнього трудового розпорядку чи графіків змінності тощо. У такому разі всі папери, пов'язані з переглядом ліміту та строків здачі виручки, додають до наказу фірми.

В інших випадках, скажімо, після закінчення звітного періоду (кварталу, року тощо) фірмі не потрібно переглядати та перезатверджувати ліміт каси. Якщо він вас задовольняє, то можна продовжувати ним спокійно користуватися.

Які санкції за недотримання ліміту каси

Якщо під час перевірки засвітяться понадлімітні кошти у касі підприємства, які своєчасно не були здані до банку (або не видані на господарські потреби), то не за горами штраф у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день (абз. 1 ч. 1 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.95 р. № 436/95). Але штрафу можна уникнути, якщо така готівка буде здана в банк або видана на господарські потреби (простими словами — під звіт) наступного робочого дня після оприбуткування.

Додатково: за недотримання ліміту каси окрему відповідальність несуть і посадові особи. Помилилися вперше? До них застосують штраф у розмірі від 8 до 15 НМДГ, а це від 136 до 255 грн. Накосячили вдруге за рік? Штраф підвищиться – від 10 до 20 НМДГ (170—340 грн) — ст. 1642 Кодексу України про адміністративні правопорушення) .   

Детальніше це питання ми розкрили в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 18 за 2018 р. У цьому номері ви зможете прочитати:

  • як правильно організувати роботу каси на підприємстві;
  • як взяти на роботу касира та укласти з ним договір про повну матеріальну відповідальність;
  • які особливості оприбуткування готівки в касі фірми;
  • як не помилитися, визначаючи кількість розмінної монети;
  • які основні правила заповнення касової документації;
  • який порядок інвентаризації каси.

Додатково про оприбуткування готівки відокремленими підрозділами читайте у статті «Нове положення про касові операції: чужий касир, «пневмопошта», ліміт «без правил» — у № 3 за 2018 р. на стор. 20.

 

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати