【Консультація】Перевірки Держпраці: ключові аспекти
Рубрики
31.05.2018 | 14:24

Ще донедавна першість у легіоні контролюючих органів, з якими найбільше стикалися суб’єкти господарювання, упевнено тримали податківці. Але останнім часом їм в потилицю все більше дихають інспектори праці. Держпраці значно збільшила інтенсивність своїх заходів держнагляду, а отже практично кожному підприємству та підприємцю варто знати про ключові аспекти взаємин з цим органом.

Повноваження Держпраці щодо контролю за бізнесом

Положення про Державну службу України з питань праці було затверджене постановою КМУ від 11.02.15 р. № 96. Воно, зокрема, передбачає, що це відомство здійснює нагляд та контроль за додержанням законодавства про:

— працю та зайнятість населення;

— загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб).

Безпосередньо «перевірні» процедури регулює Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затверджений постановою КМУ від 26.04.17 р. № 295. З нього дізнаємося, що відповідний контроль відбувається у формі інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів. Зазначений Порядок також окреслює коло роботодавців, які найбільше потрапляють у «зону ризику» стосовно перевірок. Зокрема, інспектори неодмінно зацікавляться тими, хто нараховує зарплату менше мінімальної, не подає повідомлення про прийняття на роботу, різко збільшує кількість працівників, що працюють на умовах неповного робочого часу, не проводять індексацію зарплати, здійснюють велике скорочення тощо.

Окрім вищезгаданих нормативно-правових актів, перевірки Держпраці врегульовані нормами Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.07 р. № 877-V (далі — Закон про держнагляд), щоправда — з певними нюансами, та низкою міжнародних актів. Зокрема — Конвенцією Міжнародної організації праці «Про інспекцію праці у промисловості й торгівлі» 1947 року № 81 (ратифікована Законом України від 08.09.04 р. № 1985-IV).

Права інспекторів праці під час заходу контролю

Спектр відповідних повноважень доволі широкий і може навіть викликати у непідготовленого посадовця чи підприємця легкий шок. Адже інспектори праці, забезпечені відповідними документами, що засвідчують їхні повноваження, мають право безперешкодно, без попереднього повідомлення і в будь-яку годину доби проходити на будь-яке підприємство, яке підлягає інспекції. При цьому вони можуть проходити у денний час до будь-яких приміщень, які вони мають достатні підстави вважати такими, що підлягають інспекції, здійснювати будь-який огляд, перевірку чи розслідування, які вони можуть вважати необхідними для того, щоб переконатися у тому, що правові норми суворо дотримуються.

Ба більше, у разі інспекційного відвідування інспектори повідомляють про свою присутність роботодавцю або його представнику, якщо тільки вони не вважатимуть, що таке повідомлення може завдати шкоди виконанню їхніх обов'язків.

Оформлення результатів перевірки Держпраці та штрафи

Конкретний перелік санкцій за порушення трудового законодавства для юросіб та фізосіб-підприємців, які використовують найману працю, усі бажаючі легко знайдуть в ч. 2 ст. 265 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП). Ну а Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення був затверджений постановою КМУ від 17.07.13 р. № 509.

За результатами інспекційного відвідування або невиїзного інспектування складають акт. А у разі виявлення порушень законодавства про працю — припис про їх усунення. Акт складають в останній день заходу контролю. Обидва його примірники підписують інспектор праці та керівник об'єкта відвідування (його уповноважений представник).

Якщо ж виявлено те, що інспектор визнає порушеннями вимог законодавства про працю, то він вносить припис та/або вживає заходів до притягнення винної у допущенні порушень посадової особи до встановленої законом відповідальності. Щоправда, до відповідальності за використання праці неоформлених працівників, несвоєчасну та не у повному обсязі виплату заробітної плати, недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці повинні притягати одночасно із внесенням припису незалежно від факту усунення виявлених порушень у ході інспекційного відвідування або невиїзного інспектування. У цьому яскраво проявляється особливість перевірок Держпраці: Закон про держнагляд говорить, що виконання вимог припису у встановлений законодавством строк є підставою для ненакладення штрафів, тоді як для указаних заходів контролю спеціальна нормативка, зокрема — ст. 265 КЗпП, встановлює інше. А саме: усунення виявлених порушень при проведенні перевірки не є підставою для скасування штрафних санкцій, які застосовані за сам факт учинення порушення у сфері законодавства про працю.

 

Богдан СВІРЖСЬКИЙ,
юрист газети «Все про бухгалтерський облік»

 

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати