【Консультація】На підприємстві працює лише директор: чи треба наказ про облікову політику
Рубрики
19.01.2018 | 15:53
На підприємстві працюють лише директор та інженер. Ані бухгалтера, ані бухгалтерської служби немає. Облік на підприємстві також веде директор (звітуємо за нацстандартами). Чи потрібен наказ про облікову політику?

Питання з редакційної пошти

ВІДПОВІДЬ: Так, наказ про облікову політику на підприємстві має бути завжди. Незалежно від розмірів підприємства. Пояснимо.

Насправді така оманлива думка, що якщо лише один директор, то й наказ про облікову політику не потрібен, — доволі розповсюджений міф. Та розвіяти його можна завиграшки.

Передусім зазначимо, що бухгалтерський облік є обов’язковим видом обліку, який ведеться підприємством. На це чітко вказує ч. 2 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 р. № 996-ХІV (далі — Закон про бухоблік). Отож, не важливо, компанія складається лише з одного директора чи має величезний штат працівників, — вести бухоблік вона зобов’язана завжди.

Окрім того, не забуваймо, що буває декілька форм ведення бухобліку. Усі вони перелічені в ст. 8 Закону про бухоблік.

Одним із методом організації бухобліку на підприємстві є самостійне його ведення та складання звітності безпосередньо власником або керівником підприємства (ч. 4 ст. 8 Закону про бухоблік). І хоч цю форму організації бухобліку не можна застосовувати на підприємствах, звітність яких треба оприлюднювати, та в бюджетних установах, у малих і мікропідприємствах вона дуже поширена.

Тому не важливо, яку форму організації обліку встановлено в компанії: якщо є обов’язок вести облік, значить, має й бути наказ про облікову політику. Адже саме цей документ визначає, які операції і як відображати в обліку та фінансовій звітності.

Нагадаємо: ст. 1 Закону про бухоблік визначає облікову політику як сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються підприємством для ведення бухобліку, складання та подання фінзвітності. Водночас § 5 МСБО 8 «Облікові політики, зміни в облікових оцінках та помилки» під обліковою політикою розуміє конкретні принципи, основи, домовленості, правила та практику, застосовані суб’єктом господарювання під час складання та подання фінансової звітності.

Фактично наказ про облікову політику — збірка всіх правил і принципів, які лягають міцною брилою в підмурівок бухгалтерського обліку на підприємстві.

Більше про міфи щодо складання наказу про облікову політику читайте в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 3 за 2018 р. на стор. 6. У цьому самому номері ви знайдете відповіді на такі запитання:

☕ чи потрібно наказ про облікову політику затверджувати щороку;
☕ коли і як внести зміни до облікової політики;
☕ чи потрібен наказ про облікову політику, якщо бухоблік віддали на аутсорсинг;
☕ які критерії суттєвості госпоперацій прописати в обліковій політиці;
☕ що загрожує підприємству за відсутність наказу про облікову політику;
☕ чи треба вносити зміни до цього наказу, якщо підприємство з мікро стало малим і тепер змушене формувати резерви;
☕ які особливості складання неприбутковими організаціями наказу про облікову політику.

Анастасія СЛАВІНСЬКА, консультант газети «Все про бухгалтерський облік»

 

 

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати