Порожній гаманець одним кліком: готуйтеся до автоматичного арешту коштів
Рубрики

Мін’юст оголосив про намір запровадити автоматичний електронний арешт коштів. Ідеться про суми на рахунках боржника в банках та інших фінансових установах. Відповідний законопроект саме готується в надрах міністерства. Новина, що й казати, неоднозначна: з одного боку, буде більше шансів у кредитора для задоволення його вимог. З іншого — виникає побоювання стосовно можливих помилок, коли блокуватимуться кошти непричетних до боргів.

На сьогодні інформацію про рахунки боржника виконавець отримує шляхом направлення запиту до Державної фіскальної служби. Однак ці дані стосуються лише юросіб та фізосіб-підприємців. Отримати інформацію про рахунки простих громадян можливо лише, надіславши запити до всіх банківських установ країни поштою. Ось на практиці боржники і встигають вивести кошти з рахунків, а деколи, як визнає сам Мін’юст, постанова взагалі губиться і не надходить до банку. До речі, детальний аналіз ситуації з арештом коштів на рахунку платника податків знайдете в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 80 за 2017 р., стор. 26. А про те, чи можна накласти арешт на рахунок боржника, з якого виплачують зарплату, ішлося у № 47 за 2016 р., стор. 29.

Як можна зрозуміти з гучного прес-релізу відомства, український варіант електронного арешту коштів боржників, що містяться на рахунках у банківських установах, базуватиметься на іноземних зразках, зокрема на досвіді Хорватії та Португалії. У першій із них банки передали спеціальній держустанові невиконані паперові документи про стягнення коштів. Тепер відповідне агентство володіє інформацією про всі рахунки як юр-, так і фізосіб, яка оновлюється щодня. Це гарантує блокування грошових коштів на банківських рахунках упродовж кількох хвилин.

Своєю чергою, Португалія має трирівневу систему процесу блокування:

1) періодичне наповнення комерційними банками бази даних Центробанку про всі рахунки фіз- і юросіб;

2) комунікація виконавців із Центральним банком для отримання інформації про рахунки боржників;

3) комунікація виконавців із комерційними банками, у яких відкрито рахунки боржників, для списання коштів з них.

Яка саме модель буде втілена в Україні, ще не зрозуміло. Утім можна не сумніватися, що з часом таки відбудеться і у нас перехід із паперової на електронну взаємодію основних суб’єктів у сфері арешту коштів на банківських рахунках.

Згідно з повідомленням прес-служби Мінюсту

telegram ukr

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати