За співпрацю з фіктивним контрагентом доведеться заплатити
Рубрики

Верховний Суд України (далі — ВСУ) висловив доволі неоднозначну позицію щодо того, що загрожує підприємству за співпрацю з фіктивним контрагентом (див. постанову ВСУ від 16.01.18 р. № К/9901/1478/18).

За матеріалами справи, підприємство співпрацювало з контрагентом, якого визнали фіктивним, а його діяльність несумісною з легальною підприємницькою діяльністю. Після розгляду всіх доказів ВСУ постановив: донарахувати підприємству, яке працювало з фіктивним контрагентом, податкові зобов’язання з податку на прибуток із застосуванням штрафних санкцій.

Аргументом служителів Феміди стало те, що «всі первинні документи контрагента є неналежними, оскільки вони підписані особою, котра значилася як засновник і директор, проте фактично жодного відношення до вказаного підприємства не має, фінансово-господарською діяльністю не займається, адміністративно-розпорядчі функції керівника підприємства не виконує, що встановлено в межах розслідування кримінальної справи, порушеної за фактом учинення злочинів, передбачених ч. 2 ст. 205, ч. 1, ч. 3 ст. 358 ККУ».

Окрім цього, свою думку суд підкріпив нормами Закону про бухоблік. Та зазначив, що первинний документ має містити дві обов'язкові ознаки: відомості про госпоперацію і підтвердження її реального (фактичного) здійснення. Для бухобліку мають значення лише ті документи, що підтверджують фактичне здійснення госпоперації.

        Тому останніми і вирішальними словами суддів стали: госпоперації фіктивних, нелегальних підприємств не можуть бути легалізовані навіть за формального підтвердження документами бухобліку.

Нагадаємо: кардинально іншу позицію містить ухвала ВАСУ від 06.12.17 р. у справі № 820/2866/16. Тут думка суддів зупинилась на тому, що наявність у контрагента-продавця ознак фіктивного підприємництва не є безумовною підставою для висновку про порушення покупцем податкового законодавства.

 Постанова ВСУ від 16.01.18 р. у справі № 2а-7075/12/2670

telegram ukr

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати