Чи є ПДВ за НR-послугами нерезидента

(Коментар до ІПК ДФСУ від 19.12.17 р. № 3047/6/99-99-15-03-02-15/IПК)

Коментований документ стосується ПДВ-особливостей обліку нерезидентських послуг. Причому його можна поділити на дві час­тини:

  • перша стосується обкладення ПДВ послуг із пошуку персоналу;
  • друга — порядку оподаткування нерезидентських послуг.

НR-послуги нерезидента

Як зрозуміло з тексту індивідуальної податкової консультації, платник податків цікавився питанням: чи обкладають ПДВ послуги нерезидента з пошуку персоналу? І тут із контролерами нібито пішли правильним шляхом, звернувшись до ст. 186 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) для з'ясування їхнього місця постачання. Його визначають за правилами, викладеними в п.п. 186.2—186.4 ПКУ. Позаяк у цих пунктах послуг із пошуку персоналу не знайти, застосовують загальні правила п. 186.4 ПКУ. На цьому контролери й зупинилися, і потім розповіли про особливості обкладення ПДВ нерезидентських послуг. Себто фіскали фактично не висновили, що, згідно з п. 186.4 ПКУ, місцем постачання таких послуг буде місце реєстрації постачальника, тобто закордонна територія. Таким робом, відповідно до пп. "б" п. 198.5 ПКУ, такі послуги не є об'єктом оподаткування, на них не оформлюють податкову накладну й не відображають у декларації з ПДВ.

Послуги нерезидента, що обкладаються ПДВ

Правила відображення

Загалом запитання, поставлене вітчизняним підприємством, не випадкове. Скажемо відверто: такому підприємству турбуватися немає про що. А ось якщо будь-які нерезидентські по­слуги (за відсутності постійного представництва, зареєстрованого платником податків) обкладаються ПДВ і місцем їх постачання буде Україна, то податкові зобов'язання має нарахувати український отримувач таких послуг. Для цього в декларації передбачений спеціальний рядок 6 "Послуги, отримані від нерезидента, місце постачання яких визначено на митній території України".

При цьому оформлюють податкову накладну (виписану на себе), яку реєструють у Єдиному реєстрі й на її підставі в рядку 13 "Послуги, отримані від нерезидента, місце постачання яких знаходиться на митній території України", фіксують податковий кредит, що дорівнює сумі нарахованих податкових зобов'язань.

Поза тим, податкові зобов'язання із ПДВ при отриманні нерезидентських послуг, які є об'єктом оподаткування, нараховують навіть вітчизняні юрособи, суб'єкти господарювання — неплатники ПДВ (лист ДФСУ від 03.10.16 р. № 21407/6/99-99-15-03-02-15). Хоча у п. 208.1 ПКУ мовиться про отримувачів послуг юросіб — неплатників ПДВ, податківці наполягають на сплаті ПДВ, у тому числі й усіма неплатниками підприємцями — фізособами (індивідуальна податкова консультація ДФСУ від 14.08.17 р. № 1587/С/99-99-13-01-02-14/ІПКвід 14.08.17 р. № 1587/С/99-99-13-01-02-14/ІПК).

Порядок формування податкових зобов'я­зань

При отриманні нерезидентських послуг із місцем їх постачання в Україні податкові зобов'язання резидент — отримувач послуг нараховує за першою подією (п. 187.8 ПКУ):

  • або при списанні коштів із банківського рахунку отримувача послуг в оплату їх вартості;
  • або при оформленні документа, що підтверджує факт постачання послуг (акта).

База оподаткування — контрактна вартість послуг (п. 190.2 ПКУ).

При формуванні податкових зобов'язань контрактну вартість, виражену в іноземній валюті, перераховують у гривні за курсом НБУ на дату першої події — виникнення податкових зобов'язань (п. 190.2 ПКУ). У подальшому при зміні курсу НБУ податкові зобов'язання не коригують.

Наталя АЛПАТОВА,
консультант газети "Все про бухгалтерський облік"

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати