Дослідження: примати також розуміють концепцію грошей
30.06.2021 | 18:00

Приємно відчувати себе вінцями творіння, приємно думати, що тільки нам, виду Homo Sapiens, зрозумілі такі складні концепції як товарно-грошові відносини, до яких ми наполегливо йшли сотні тисяч років (щоб тепер активно боротися з глобалізацією).

Однак під час експерименту за участю мавп-капуцинів економіст Кіт Чен та психолог Лорі Сантос з Єльського університету наочно довели, що примати також розуміють концепцію грошей.

Ба більше - вони швидко розуміють, як грошима можна скористатися.

"У капуцинів крихітний мозок, і він зосереджений на сексі та їжі, - пишуть Чен і Сантос у своїй науковій роботі. - Капуцина можна схарактеризувати як один бездонний шлунок - його можна годувати цілий день, аж поки його не знудить, після чого він відразу прийде за добавкою".

Власне, саме ці егоїстичні та примітивні потреби вчені й використали у своєму експерименті, попередньо навчивши мавп "купувати" виноград, яблука та інші смаколики. І поки економіст вивчав спонукальні мотиви, психолог зосередився на самій поведінці приматів.

Грошовою одиницею став жетон - сріблястий значок з діркою посередині. Кілька місяців мавп навчали навичкам купівлі-продажу, і після того, як капуцини усвідомили, що за жетон можна придбати щось смачне, кожній мавпі видали на кишенькові витрати по 12 жетонів, залишивши за ними право обирати, на яку їжу (за різною ціною) вони хочуть їх витратити.

В результаті з'ясувалося, що мавпи чудово розуміють що по чому і навіть підраховують в голові свій бюджет. А коли влаштували розпродаж желатинових цукерок, і за ті ж гроші можна було купити більше цукерок, ніж винограду, мавпи відреагували відповідно до законів ринку.

На наступному етапі капуцинів навчили основам гри на гроші, і ті почали діяти так само ірраціонально, як люди, що підсіли на азартні ігри.

За словами Чена, це зробило мавп статистично майже ідентично подібними до більшості інвесторів та біржових гравців.

Але чи справді капуцини зрозуміли вартість грошей, чи діяли бездумно лише заради того, щоб отримати ласощі?

Коли дослідники нарізали огірок кружальцями, що нагадували "гроші" капуцинів, а не звичайними кубиками, одна з мавп задумливо пожувала свій огірок і негайно повернула його людям, сподіваючись купити на нього щось смачненьке.

Доходило і до крадіжки. І хоч жодна з мавп не намагалась запастися жетонами, усі без винятку хотіли отримати більше жетонів, ніж годилося.

А коли один хитрий капуцин зміг схопити цілий лоток з жетонами і накивав п'ятами, у вольєрі почалася така метушня, наче грабіжники, що тікали від поліції, почали кидати на дорогу гроші з мішка.

США

Коментарі

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати