Занепад цивілізації мая: науковці відкинули ще одну причину
11.01.2022 | 18:00

Цивілізація мая існувала сотні років тому, але досі її пам'ятають у світі. Календар, піраміди, писемність – це все стосується зниклої цивілізації Центральної Америки.

Науковці не впевнені, що саме стало причиною занепаду цивілізації мая, котра сотні років існувала на теренах Центральної Америки. Одна з головних теорій – катастрофічна посуха, яка стала причиною голоду та, відповідно, значного зменшення кількості населення й зникненню цивілізації. Що ж, ймовірно, що це не вірно й посуха не сильно вплинула на мая.

Теорія про вплив масштабної посухи на занепад цивілізації в кінці IX століття нашої ери базується на впевненості, що мая переважно харчувалися кукурудзою, бобовими та кабачками. Ці рослини чутливі до посухи, а тому погані врожаї призвели до голоду. Та науковці Каліфорнійського університету провели дослідження й проаналізували велетенську кількість інформації, щоб довести, що навіть погані врожаї цих рослин не могли стати причиною голоду.

Причина проста – мая використовували для харчування майже 500 різноманітних рослин. Багато з них – стійкі до посухи. Дослідники звертають увагу й на те, що навіть за умови екстремальних температур та неможливості вирощувати більшість рослин, мая все одно мали 59 видів рослин, які були дуже стійкими та могли вирощуватися людьми.

Інша справа, що свідчень екстремальних посух у Центральній Америці того часу не було виявлено, а отже цивілізація Мезоамерики точно мала достатньо рослинної їжі. Проте якщо не посуха, то інші стихійні лиха та капризи природи могли ставати причинами занепаду цивілізацій: Наприклад, затоплення територій внаслідок змін клімату. Чи, навпаки, зниження рівня океану міг спричинити крах соціальних структур. Не варто забувати й за вулкани, які століттями були причиною падіння китайських династій.

Мексика Центральна Америка

Коментарі

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати