COVID-19 або карантин: організуємо працю дома

Останнім часом багато що пов'язано з коронавірусом і можливими карантинними заходами. Як наслідок — оголошення карантину або просто задля попере­дження поширенню вірусної інфекції роботодавці можуть перевести частину персоналу на роботу вдома. Які кроки для цього потрібно здійснити, як організувати таку роботу й оплачувати працю, а також чи нараховувати компенсацію за використання інструментів та чи компенсувати інші витрати працівників — розповімо далі.

Що потрібно для переведення працівника на роботу вдома

Одразу скажемо: тут не йдеться про класичну надомну роботу. Більш того, аж ніяк не всіх працівників можна буде перевести на таку роботу. Отже, потрібно враховувати, що йтиметься про оформлення зміни місця роботи на тимчасових засадах і необхідність оцінити можливості для виконання працівником роботи вдома.

Зрозуміло, перевести можна в основному адміністративний персонал (директора, бухгалтера, спеціаліста кадрової служби), працівників відділу маркетингу, реклами, служби підтримки тощо, а також працівників, яким для виконання роботи достатньо технічних засобів праці, які легко перемістити (мобільні телефони, комп'ютери тощо).

Також обов'язково враховуйте житлово­по­бутові умови працівника. Вони мають дозволяти організувати трудовий процес удома. До того ж, дозволяючи працівнику трудитися вдома, зверніть увагу на такі моменти, як професійні навички працівника, стан його здоров'я, вид обладнання, а також чи не створює такий вид роботи незручності для сусідів. Особливу увагу приділіть тому, аби робота вдома не порушувала загальних правил протипожежної безпеки та санітарії.

Звісно, не завжди потрібно буде доставляти знаряддя праці. Якщо говоримо про віддалену роботу, то можливе виконання трудових обов'язків через електронні засоби, за допомогою інформаційних технологій (VPN, підключення до віддаленого робочого місця, обмін файлами за допомогою хмарних сервісів тощо). Цими технологіями можна користуватися і у звичайному житті, але в ситуації, коли виникає потреба певний час працювати вдома, вони можуть стати в неабиякій пригоді.

Як усе оформити документально

Перш за все потрібно, щоби працівники погодилися на тимчасове перенесення їхнього робочого місця до них додому. Для цього їм достатньо написати заяву з проханням надати на певний час можливість працювати вдома через спалах COVID­19. Знову нагадуємо: у нашому випадку не йдеться про класичну надомну роботу, говоримо про можливість для керівництва дозволяти окремим співробітникам працювати вдома. Усе тому, що в надомника зазвичай немає робочого місця на підприємстві. У нашому ж випадку таке місце є.

На підставі заяви працівника керівник видає наказ про тимчасове виконання працівниками роботи вдома. У ньому, як і в заяві, варто обмежити термін такої роботи, а також передбачити можливість того, що працівника буде викликано на постійне робоче місце окремим наказом. Тоді в разі зникнення загрози працівники легко зможуть повернутися до звичайної роботи після видання керівником відповідного наказу.

Які витрати можна компенсувати працівникові під час роботи вдома

Працівник та адміністрація підприємства вільні домовитися, зокрема, і про виплату компенсації за використання домашнього чи мобільного телефонів для зв'язку по роботі, користування Інтернетом, використання власної оргтехніки для складання та відправки звітів про роботу тощо.

Також працівнику може виплачуватися компенсація за використання під час роботи власних меблів, устаткування та інструментів. А як відомо, у разі використання останніх можлива виплата грошової компенсації за знос інструментів (ст. 125 Кодексу законів про працю України, далі — КЗпП). Є й інший варіант: узяти такі речі в оренду.

Звісно ж, за згодою сторін можна виплачувати компенсацію працівникові й за інші витрати: на оплату електроенергії, води, ремонт обладнання тощо. Про всі такі виплати доцільно згадати в наказі по підприємству, а ще краще — передбачити договором оренди.

Як вести облік робочого часу працюючих удома та оплачувати їхню працю

Для обліку робочого часу можна складати окремий табель обліку використання робочого часу (ф. № П­5). Також може бути доцільним ведення окремого обліку всіх працюючих удома та виробничих завдань для них.

Порядок оплати праці в цьому випадку змінювати не варто, адже говоримо про виконання працівником удома тієї самої роботи, що й на підприємстві. Щоправда, якщо йтиметься про виконання роботи вдома, коли організаційно­технічні умови праці не наближені до прийнятих при розрахунку норм виробітку для працівників (наприклад, не такий потужний комп'ютер у дизайнера тощо), які виконують аналогічні роботи у виробничих умовах, радимо переглянути норми виробітку, спираючись на ці умови.

Як оподатковувати додаткові виплати працівникам

Компенсацію за використання особистого майна працівника в робочих цілях слід спочатку кваліфікувати або як додаткове благо, за пп. "г" пп. 164.2.17 ПКУ (коли виплату робимо лише на підставі наказу по підприємству, у тому числі й тоді, коли така виплата проводиться за колдоговором), або як орендну плату (якщо укладаємо договір оренди). Компенсацію витрат на електроенергію, воду тощо варто кваліфікувати як додаткове благо (звісно, якщо її відразу не буде враховано в сумі орендної плати). Але в будь­якому випадку обкладаємо такі доходи податком на доходи (18%) та військовим збором (1,5%). Єдиного внеску на такі виплати не нараховують. Аби в гаманці працівника опинилася та сама сума, яку він витратив, варто застосувати до витраченої суми (наприклад, на оплату електроенергії) коефіцієнт 1,242236. Про його застосування доречно зазначити в договорі оренди чи наказі по підприємству.

Суми таких компенсацій відносимо на витрати в бухобліку (адміністративні, на збут тощо).

Які ще є варіанти дій

У разі введення карантину в певній місцевості працівників можна також відправити за їхнім бажанням у відпустку (щорічну, соціальну відпустку на дітей, за власний рахунок тощо) або оформити простій на підприємстві. В останньому випадку доведеться виплачувати зарплату в розмірі не менше від 2/3 тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу)2 (ст. 113 КЗпП). Щодо відпусток, то всі вони мають обмежену тривалість. Зокрема, можна надати відпустку без збереження зарплати, за п. 31 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки3, матері або іншій особі (батьку, бабі, діду, іншому родичу, який фактично доглядає за дитиною, особі, яка усиновила дитину, особі, яка взяла дитину під опіку, одному з прийомних батьків, одному з батьків­вихователів) для догляду за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину на відповідній території. З огляду на оголошення з 12.03.2020 р. карантину урядом України на всій території держави ця відпустка може стати досить актуальною. Надають її за заявою працівниці(­ка) виключно на період карантину.

Василь ЦИГАНЕНКО,
консультант газети "Все про бухгалтерський облік"

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати