Як обліковувати витрати на ІФА - тестування
06.08.2020 | 10:19

Консультація з газети "Все про бухгалтерський облік" № 71 за 03.08.2020 р. на стор. 4 

На виконання протоколу засідання штабу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації КМДА директор нашого підприємства ухвалив рішення зробити всьому персоналу компанії ІФА-тести. Для цього укладено договір із приватною лабораторією та перераховано їй суму, еквіваленту загальній вартості тестування — 19500 грн (усього протестують 25 працівників, вартість одного ІФА-тесту—780 грн без ПДВ).

Підкажіть, будь ласка, як відобразити вартість такого тестування в обліку?

Запитання із редакційної пошти

ВІДПОВІДЬ: У бухобліку оплату за ІФА-тести можна відфутболити до затрат звітного періоду. А в податково-прибуткові ворота вона поцілить за бухобліковими правилами. Детально про все це розповімо далі.

  Насамперед для тих, хто не в курсі, повідомимо: тестування, про яке ми зараз мовимо, не обов'язкове. Пункт 4 Протоколу засідання штабу із ліквідації наслідків надзвичайної ситуації КМДА від 22.06.2020 р. № 45 лише рекомендує суб'єктам господарювання систематично тестувати працівників (персонал) методом імуноферментного аналізу з метою вчасного виявлення випадків захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, та унеможливлення місцевої передачі вказаного захворювання1 . Проте, якщо вже капітан команди ухвалив відповідне "ІФА-тестове" рішення, то, зокрема, бухобліковий латераль2 має неодмінно його виконати.

  У національній системі стандартизації правила гри із затратами визначає П(С)БО 16 "Витрати". У п. 5 цього Стандарту вказано, що витрати потрапляють в бухоблікову браму одночасно зі зменшенням активів або збільшенням зобов'язань. Також визначено, що затрати визнають витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого їх здійснено. А ось витрати, які неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду, відображають у складі витрат того звітного періоду, у якому їх зазнано (п. 7 П(С)БО 16).

  Зважаючи на це, висновковуємо: оплата за ІФА-тести має спасувати до затрат звітного періоду3 , при чому за фактом тестування працівників. Витратний рахунок слід обирати залежно від того, на якому полі підприємства гравець, якому проведено ІФА-тест, грає. Так, якщо він є голкіпером виробничого та загальновиробничого флангу, то затрати на його тестування доцільно списувати в дебет рахунку 91 "Загальновиробничі витрати". Коли ж він є кіпером4 адмінланки, то вартість його ІФА-тесту варто відфутболити в дебет рахунку 92 "Адміністративні витрати". І нарешті, якщо він — копун5 збутового флангу, то витрати на його тестування "полетять" в дебет рахунку 93 "Витрати на збут".

  До речі, дилему про те, чи треба включати до оподатковуваного доходу "протестованих" працівників вартість оплаченого роботодавцем ІФА-тесту, деталічно6 розібрано в газеті "Все про бухгалтерський облік" № 62 за 2020 р. на стор. 5.

  На податково-прибутковому полі арбітром виступає р. III ПКУ, який сигналізує, що оподаткування прибутку базується на фінрезультаті до оподаткування з фінзвітності (п. 44.2, пп. 134.1.1). Водночас жодних податкових коригувань стосовно обговорюваної ситуації р. III ПКУ не містить. Тому тут повнісіньке шикування всіма прибутківцями (незалежно від того, чи ведуть вони облік податкових різниць із р. III ПКУ) на бухоблікові правила. Інакше кажучи, визнані в бухобліку "ІФА-тестові" витрати безперешкодно зменшать оподатковуваний прибуток підприємства (для цього не потрібно дотримуватися будь-яких додаткових умов чи обмежень).

  Закріпимо сказане прикладом.

Приклад. Директор ухвалив рішення зробити десятьомзбутовим працівникамІФА-тести.Для цього підприємство заключило із приватною лабораторією договір, перерахувало їй кошти за тестування (7800 грн), і в назначений день провели відповідну маніпуляцію.

  У бухобліку цю операцію можна показати так:

Дт 371 Кт 311 на суму 7800 грн — перераховано кошти за ІФА-тести (запис роблять на підставі виписки банку);

Дт 93 Кт 685 на суму 7800 грн — проведено тестування працівників (надання такої медичної послуги підтверджено відповідним документом, отриманим від приватної лабораторії);

Дт 685 Кт 371 на суму 7800 грн — проведено взаємозалік розрахунків.

  Бажаємо вам, щоб усі результати досліджень мали тільки негативний результат, ну а ті гравці, які лишилися на лаві запасних ІФА-тестування, нехай будуть здоровими!

1 Частину організаційних питань, які можуть виникнути під час такого тестування, ми розкрили в газеті "Все про бухгалтерський облік" № 62 за 2020 р. на стор. 4.

2 Латераль (від іт. laterale — боковий) — крайній захисник, активнопідтримуючийатакуабовзагалізакриваючийусюбровку.

Бо пов'язати її з доходом певного періоду неможливо.

4 Кіпер — воротар.

5 Копун — футболіст.

6 Деталічно — детально (М. Грушевський).

Руслан ПОЛІЩУК, консультант із питань

обліку та оподаткування, м. Київ

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати