Як підприємцю у звіті з ЄСВ показати карантинні місяці звільнення від сплати єдиного внеску
06.08.2020 | 09:08

Консультація з газети "Все про бухгалтерський облік" № 70 за 29.07.2020 р. на стор. 40 - 42

Як ми вже розповідали в газеті "Все про бухгалтерський облік" № 52 за 2020 р., фізособи-підприємці (єдинники та загальносистемники), а також фізособи, які провадять незалежну професійну діяльність, і члени фермерського господарства звільнені від сплати єдиного внеску ЗА СЕБЕ (навіть у мінімальному розмірі) за березень, квітень і травень 2020 року незалежно від наявності у цих місяцях оподатковуваного доходу (п. 10 р. VIII Закону про ЄСВ). Ці місяці увійдуть до їхнього страхового стажу як місяці, за які сплачено єдиний внесок у мінімальному розмірі — 1039,06 грн (п. 145 р. XV Закону про пенсійне страхування). Як наслідок, у наших передплатників й особливо в тих, хто вирішив протягом 2020 р. поставити крапку в підприємництві, постала низка запитань, із відповідями на які ми не забарилися й надали в консультації.

КОЛИ ПОДАТКІВЦЯМ НАДАВАТИ ЗВІТ ЗА Ф. № Д5 У РАЗІ ПРИПИНЕННЯ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Й ПРОВЕСТИ ОСТАТОЧНИЙ РОЗРАХУНОК ІЗ ЄСВ

  У разі припинення підприємницької держреєстрації Звіт за ф. № Д5 за поточний рік треба надати до податкової за місцем проживання підприємця протягом 30 календарних днів від дати держреєстрації припинення підприємницької діяльності (п. 2 р. III Порядку № 435). Наприклад, якщо запис про припинення реєстрації фізособи підприємцем внесено до держреєстру 10 липня 2020 р., то Звіт за ф. № Д5 за 2020 р. підприємець має надати податківцям не пізніше 8 серпня 2020 р. Такий Звіт фізособи-підприємці подають до податкової із зазначенням типу форми "ліквідаційна". Він охоплюватиме період із 1 січня поточного року по день внесення держреєстратором запису про припинення підприємницької держреєстрації. Дефінітивний1 розрахунок із єдиного внеску, за потреби, провадять упродовж 10 календарних днів, що настають за останнім днем строку подання ліквідаційного Звіту за ф. № Д5. Припустімо, якщо останній день надання Звіту — 8 серпня 2020 р., то останній день строку сплати єдиного внеску — 18 серпня 2020 р.

ЯК У ЛІКВІДАЦІЙНОМУ ЗВІТІ ЗА Ф. № Д5 ПОКАЗАТИ МІСЯЦІ ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД СПЛАТИ ЄДИНОГО ВНЕСКУ

  Нещодавно (див. газету "Все про бухгалтерський облік" № 27 за 2020 р. на стор. 40) ми бідкалися через відсутність світла в тунелі вирішення поставленого запитання. І ось здійснилося — світло з'явилося! І ще яке! Прожектор, увімкнений податківцями в категорії 201.06 ЗІР, важко не помітити. А якщо вже помітили, то гріх не піти по освітленому ним шляху!

  Нижче ми відкрили штрафо-безпечний шлях заповнення ф. № Д5, запропонований фахівцями ДПСУ.

• КРОК 1. Зазначаємо необхідні реквізити у шапці таблиці 1 Звіту за ф. № Д5.

• КРОК 2. Заповнюємо рядки таблиці, що відповідають місяцям, у яких підприємець працював на єдиному податку (група значення не має) і на загальній системі оподаткування:

1) у графі 2 "Код категорії ЗО" у рядках, що відповідають місяцям роботи на загальній системі оподаткування ставимо цифру "5", а в рядках роботи на єдиному податку — "6";

2) у графі 3 в місяцях роботи на спрощенці, у яких звільнення від сплати єдиного внеску (усі місяці 2020 р., окрім березня, квітня й травня) не діяло, записуємо суми, з яких за платіжними документами сплачували єдиний внесок за відповідний місяць роботи на спрощенці. Така сума — об'єкт для нарахування єдиного внеску.Фізособи-єдинники визначають її на свій розсуд. Закон про ЄСВ установив їм лишень мінімальну та максимальну величини бази нарахування єдиного внеску. Нижня межа — мінімальний розмір зарплати в місяці, за який сплачують єдиний внесок (у 2020 р.— 4723 грн), а верхня — максимальний розмір доходу, з якого сплачують єдиний внесок, що діяв у такому місяці (15 мінзарплат, у 2020 р. — 70845 грн). У місяцях, за які підприємець, скориставшись законним правом, задецидував2 єдиного внеску не сплачувати, слід проставити суму мінзарплати (4723 грн).

  У рядках графи 3, що відповідають місяцям роботи на загальній системі оподаткування, треба зафіксувати місячні суми чистого оподатковуваного доходу. Тут, як ми вже згадували в газеті "Все про бухгалтерський облік" № 4 за 2020 рік на стор. 8 можливі два підходи. Перший підтримують судді Верховного Суду (рішення від 20.11.19 р. у справі № 520/3186/19)3 , але не підтримують податківці (категорія 201.04.02 ЗІР). А ось другий підхід уже близький до серця перевіряльникам. Який із них обрати для застосування на практиці — суто ваше особисте рішення. Та яке б воно не було, наведемо обидва підходи. 

• ПІДХІД 1 Підприємець зазначає фактичні суми чистого оподатковуваного доходу за місяці роботи на загальній системі оподаткування в звітному році незалежно від того, користується він звільненням від сплати внеску за березень, квітень і травень чи ні. Необхідні дані надасть графа 9 Книги обліку доходів і витрат.

•ПІДХІД 2 Пункт 3 р. III Інструкції № 449 базою нарахування єдиного внеску для підприємців на загальній системі оподаткування називає чистий оподатковуваний дохід, зазначений у декларації про майновий стан і доходи, розділений на кількість місяців, протягом яких такий платник перебував на обліку як платник єдиного внеску. Убо4 , сумою чистого доходу в розрахунку на місяць роботи на загальній системі оподаткування буде сума чистого доходу з квадратика на перетині рядка 10.8 і графи 6 р. II Декларації за 2020 р. або рядка "Усього" графи 9 р. I додатка Ф2 до Декларації (звісно, якщо вона має додатне значення), поділена на кількість місяців, у яких підприємець був загальносистемником. Отриману суму доходу й потрібно вписати до рядків графи 3 таблиці 1 Звіту за ф. № Д5, що відповідають місяцям роботи на загальній системі.

  Таким чином, місяці, за які загальносистемник на законних підставах вирішив не сплачувати єдиного внеску за себе, у графі 3 фігуруватимуть у загальному порядку і без будь-яких додаткових особливостей;

3) у рядках графи 4, що відповідають місяцям, за які сплачували єдиний внесок під час роботи на єдиному податку, дублюємо суми, зазначені в рядках графи 3, але не вище за максимальний розмір доходу, з якого сплачують страхові внески. А ось рядки графи 4, що відповідають місяцям, за які підприємець, скориставшись законною підставою, вирішив не сплачувати єдиного внеску (березень, квітень і травень), прокреслюємо (заповнюючи Звіт за ф. № Д5 в електронній формі, ці рядки належить залишити порожніми). Нестеменно5 вчиняємо і в місяцях роботи на загальній системі оподаткування. Тут лишень у рядках місяців, за які сплачують єдиний внесок, має опинитися сума із графи 3, але не нижча за розмір мінзарплати (якщо чистого доходу не було або він менше мінзарплати) і не вище, ніж максимальний розмір доходу, з якого сплачують страхові внески;

4) до графи 5 вписуємо розмір внеску — 22%;

5) визначаємо суму єдиного внеску, що належала до сплати за кожний із місяців роботи на єдиному податку й загальній системі оподаткування за формулою: графа 4 х графа 5. Отримані результати вносимо до рядків графи 6.

  Ось ми й розкрили всі премудрості відображення у Звіті за ф. № Д5 місяців, за які підприємець єдиного внеску не сплачував.

  Залишилося на числовому прикладі продемонструвати, як на практиці заповнювати таблицю 1 Звіту за ф. № Д5 за наявності місяців, за які єдиного внеску не сплачували.

Приклад Підприємець у січні, лютому й березні 2020 р. працював на єдиному податку. Решту місяців 2020 р. аж до липня (місяця подання держреєстратору заяви про припинення держреєстрації фізособою-підприємцем) він був загальносистемником. За даними Декларації про доходи за 2020 р., за час роботи на загальній системі він одержав чистий дохід — 49000 грн. Працюючи на спрощенці, єдиний внесок він платив у мінімальній сумі — 1039,06 грн.За березень, квітень і травень 2020 р. він вирішив єдиного внеску не сплачувати.

Заповнимо таблицю 1 Звіту ф. № Д5 на підставі запропонованого податківцями підходу.

ZvitFormaD5 06.08.2020

1 Дефінітивний — остаточний, вирішальний (М. Грушевський).

2 Задецидував—вирішив,прийняврішення(М.Грушевський).

3 Коментар до цього рішення ВСУ див.у газеті "Все про бухгалтерський облік" № 118-119 за 2019 р. на стор. 44.

4 Убо — отже (Г. Квітка-Основ’яненко).

5 Нестеменно — тамісінько так само (О. Косинський).

Андрій ХУСІД,

консультант газети "Все про бухгалтерський облік"

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати