Як правильно відобразити в обліку несплату оренди під час карантину
У період карантину підприємство (аптека) працювало, але орендодавець дозволив за квітень оренди не сплачувати. Як правильно відобразити це в Книзі доходів і як юридично оформити причину несплати?

Перш за все дозвіл орендодавця не сплачувати оренди за квітень належить зафіксувати документально, наприклад, у додатковій угоді до договору оренди.

І там слід чітко визначити: це взагалі звільнення від орендної плати (тобто оренда в цей місяць для аптеки-орендаря коштує 0 грн) або просто відтермінування (тобто можна сплатити пізніше, скажімо, в складі орендної плати за вересень).

Без юридичного оформлення зазначені вами зміни (дозвіл орендодавця не сплачувати оренди) правового статусу не мають, тобто вважайте домовленості не було, й орендодавець в своєму обліку може продовжувати нараховувати заборгованість щодо вашої аптеки як орендаря, а згодом, якщо ви відмовитеся сплачувати цю заборгованість, — стягнути її в судовому порядку.

Коли між аптекою і орендодавцем буде досягнуто юридичну домовленість про несплату оренди за квітень 2020 р., можна говорити про відображення операції в Книзі обліку доходів.

У запитанні не конкретизовано, про якого суб’єкта і на якій системі оподаткування йдеться. Але судячи з формулювань, аптека є фізособою — підприємцем на єдиному податку 2 або 3 групи без сплати ПДВ (єдиний податок за ставкою 5%), оскільки ці суб’єкти ведуть саме Книгу обліку доходів.

Відповідно до п. 292.3 ПКУ до суми доходу платника єдиного податку включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг). Безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку за письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення.

Датою отримання доходу є дата підписання єдинником акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ПКУ). Вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) єдинники відображають у графі 5 Книги обліку доходів.

Проблема в тому, як визначити дохід від безоплатно отриманих послуг.

У ПКУ щодо єдиного податку цього не зазначено. Водночас, практика податкових перевірок зводиться до того, що у разі безкоштовної оренди вартість безоплатно отриманих послуг визначатиметься на рівні звичайних цін або орендної плати за звичайних умов. Але суму безплатної оренди в квітні варто зафіксувати документально — в акті приймання-передачі орендних послуг за квітень 2020 року.

У такий спосіб єдинник зможе обґрунтувати суму доходу, яку зазначить у графі 5 Книги обліку доходів, а також величину єдиного податку (актуально для 3 групи, оскільки у цих єдинників суму податку припасовано до величини доходу).

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати