Як відобразити в обліку надання медичної допомоги
Підприємство надає допомогу медичному закладу. Буде передано маски, рукавички, деззасоби для боротьби з коронавірусною інфекцією. Як здійснити документальне оформлення цієї операції та проведення в обліку підприємства, яке надає допомогу.

Придбані маски, рукавички, деззасоби для боротьби з коронавірусною інфекцією на підставі первинки, яка супроводжувала такі купівлі, у бухобліку спочатку вам варто оприбуткувати на субрахунок 209 «Інші матеріали».

Безпосереднє передання їх медичному закладу доречно оформити актом приймання-передачі, складеним у довільній формі, зазначаючи всі притаманні первинці обов’язкові реквізити. Водночас у бухобліку вартість переданих товарів слід списати на витрати. Це можна показати так: Дт 977 «Інші витрати діяльності» Кт 209

Якщо з метою податку на прибуток ви обліку податкових різниць з р. III Податкового кодексу України (далі — ПКУ) не ведете, то операцію з безоплатного передання потрібно відображати суто за правилами бухобліку.

А якщо ви обов’язково чи добровільно ведете облік податкових різниць з р. III ПКУ, то спрацює або п. 511 підрозділу 4 р. ХХ ПКУ, або пп. 140.5.9 ПКУ. 

Пункт 511 підрозділу 4 р. ХХ ПКУ джерелить, що у 2020 р. коригування, установлені абз. 1 пп. 140.5.9 ПКУ, не застосовуються щодо сум коштів або, зокрема, вартості лікарських засобів для надання медичної допомоги хворим, дезінфекційних засобів і антисептиків, медичного обладнання, засобів індивідуального захисту, медичних виробів для скринінгу хворих, розхідних матеріалів для надання медичної допомоги, медичних виробів, лабораторного обладнання, реагентів для лабораторних досліджень, які добровільно перераховані (передані) закладам охорони здоров'я державної та/або комунальної власності, та/або структурним підрозділам з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19). Тобто якщо тільки-но перелічені умови поширюються й на ваше безоплатне передання, то в податково-прибутковому обліку таку операцію слід відображати за правилами бухобліку.

Інакше потрібно застосовувати правила пп. 140.5.9 ПКУ, який зобов’язує збільшувати фінрезультат на суму коштів або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, унесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передання товарів, робіт, послуг (окрім неприбуткової організації, яка є об'єднанням страховиків, якщо участь страховика в ньому є умовою провадження діяльності такого страховика відповідно до закону, та неприбуткових організацій, до яких застосовують пп. 140.5.14 ПКУ), у розмірі, що перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року. Детально про застосування такого коригування ми розповіли в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 26 за 2020 р. на стор. 32.

Якщо медзаклад, якому ви передаєте маски, рукавички, деззасоби, не є неприбутковою організацією, а є звичайним платником податку на прибуток, то таке безоплатне передання в податково-прибутковому обліку пройде за правилами бухобліку. 

У ПДВ-обліку тимчасово, на період дії карантину, звільняються від обкладення ПДВ постачання лікарських засобів, медичних виробів та медичного обладнання, згаданих у переліку КМУ (п. 71 підрозділу 2 р. ХХ ПКУ). Ідеться про Перелік товарів (у т.ч. лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, які звільняються від сплати ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, затверджений постановою КМУ від 20.03.2020 р. № 224. У ньому, серед іншого, знаходимо згадку про: медичну маску, респіратор FFP2 або FFP3, маски, не оснащені змінними фільтрами, повнолицьові маски/напівмаски, респіратори, маски, оснащені легкозмінними після використання фільтрувальними або абсорбувальними елементами-фільтрами, рукавички медичні стерильні або нестерильні, рукавички нітрилові, рукавички латексні неопудрені, дезінфікуючі засоби для обробки рук і шкіри.

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати