"Карантинна" допомога по частковому безробіттю пенсіонерам та інші новації Закону № 1030
29.12.2020 | 07:12

Стаття з газети "Все про бухгалтерський облік" № 120 за 2020 р.

(Коментар до Закону № 1030)

Карантин триває, але життя не стоїть на місці. Законотворці прийняли нові норми, що мають на меті сприяти соціальному захисту населення під час "ковідного" карантину. Що гарне приніс нам під ялинку Закон № 1030, розбиратимемося далі.

"Карантинна" допомога по частковому безробіттю: пенсіонери теж мають право

Із ч. 3 ст. 471 Закону про зайнятість, яка визначає перелік осіб, що мають право на "карантинну" допомогу по частковому безробіттю, прибрали текст "крім осіб, які отримують пенсію". Згідно зі старою редакцією цієї норми отримувачі пенсії були позбавлені права на допомогу. Причому Закон не визначав, стосується це лише тих, хто отримує пенсію за віком, чи всіх пенсіонерів (зокрема, й осіб, що отримують пенсії за інвалідністю). У центрах зайнятості чіткої відповіді на це питання не давали. Зрештою хтось із роботодавців подавав документи для отримання "карантинної" допомоги особам з інвалідністю, хтось — ні.

І ось тепер усіх пенсіонерів викреслили зі списку тих, хто не може скористатися "частково-безробітною" підтримкою на час карантину.

Проте враховуйте: зворотної сили Закон не має, тож право на "карантинну" допомогу пенсіонери отримують лише з 20 грудня 2020 року, тобто з дня набрання чинності Законом № 1030.

Допомога по частковому безробіттю без прив'язки до карантину: змінено умови

Ми вже звикли, що вся підтримка спрямовується на постраждалих від карантину. Але поза карантином також сутніє1 життя. Для працівників підприємств, яких вимушено переведено на неповний робочий час у зв'язку із призупиненням (скороченням) виробництва продукції без прив'язки до карантину, також передбачена дотація від держави. Коментований Закон вносить зміни до ст. 47 Закону про зайнятості та корегує умови, за яких виникає право на таку "частковобезробітну" допомогу.

1 Сутніти — існувати.

Та спочатку нагадаємо, коли можна претендувати на цей вид підтримки. Отже, підприємство може звернутися за допомогою, якщо скорочення або призупинення виробництва:

  • триває від 3 до 6 місяців;
  • не залежить від працівників та роботодавця;
  • охопило не менш як 20% чисельності працівників підприємства або підрозділу;
  • робочий час на цьому підприємстві (у цьому підрозділі) зменшено не менше ніж 30% на місяць.

Якщо за всіма цими пунктами є 100-відсотковий збіг, варто дізнатися, хто з працівників має право на "частковобезробітну" підтримку. На відміну від допомоги, яку призначають у період карантину, тут ст. 47 Закону про зайнятість висувала умову про роботу працівників не менше ніж 6 календарних місяців протягом останніх 12. Замість цього, зараз у ній з'явилася більш зрозуміла та обґрунтована умова: на допомогу мають право працівники, за яких протягом останніх 6 місяців, що передують місяцю, у якому почалося скорочення тривалості робочого часу, цим підприємством сплачено єдиний внесок. Крім того, аби співробітники могли претендувати на допомогу, їхній робочий час має зменшитися на 50% на місяць або більше (тут змін не відбулося).

Допомога по безробіттю: під час карантину до центру зайнятості можна не приходити

Насправді заяву про отримання статусу безробітного можна подати за допомогою вебпорталу "Дія" ще із квітня 2020 року, коли на світ з'явився Порядок № 307. Але до ст. 43 Закону про зайнятість лише зараз внесли зміни, які передбачають використання засобів електронної ідентифікації для подання заяви.

Крім того, офіційно зареєстрованих безробітних звільнили від обов'язку відвідувати під час карантину центр зайнятості не рідше ніж один раз на 30 календарних днів (п. 2 ч. 2 ст. 44 Закону про зайнятість). Раніше в разі пропущення цього строку статус безробітного припинявся (п. 7 ч. 1 ст. 45 Закону про зайнятість, п. 13 ч. 1 ст. 31 Закону про страхування від безробіття), але тепер карантин виключає такий розвиток подій.

Сплата фермерами єдиного внеску: чи можна передати цей обов'язок іншій людині

Зазвичай передавати обов'язок зі сплати єдиного внеску третім особам заборонялося — так було завжди. Але для фермерів цей постулат уже не залізобетонний.

Голова сімейного фермерського господарства може сплачувати єдиний внесок як за себе, так і за членів такого господарства. Таку можливість надає нова редакція ч. 9 ст. 25 Закону про ЄСВ.

Ось такі позитивні, "зігріваючі" зміни маємо цієї зими. Добрих вам новин у новому році!

Олена БРУСНИЦИНА,
консультант газети "Все про бухгалтерський облік"

Список використаних нормативно-правових актів:

1. Закон № 1030 — Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо соціального захисту населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 02.12.2020 р. № 1030-IХ.
2. Закон про зайнятість — Закон України "Про зайнятість населення" від 05.07.12 р. № 5067-VI.
3. Закон про страхування від безробіття — Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 р. № 1533-III.
4. Закон про ЄСВ — Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.10 р. № 2464-VI.
5. Порядок № 307 — Порядок реєстрації, перереєстрації безробітних та призначення виплати допомоги по безробіттю в електронній формі, затверджений постановою КМУ від 24.04.2020 р. № 307.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати