Компенсуємо сплату штрафу за орендаря авто: податкові та облікові нюанси
Ми здаємо в оренду власні автомобілі іншому підприємству. На наше підприємство надійшов штраф за порушення ПДР, здійснене нашим автомобілем, що перебуває в оренді. Штраф за порушення ПДР ми сплатили з поточного рахунку і зараз хочемо перевиставити цей штраф на нашого орендаря. Підкажіть, будь ласка, як правильно це все зробити, як відобразити в бухгалтерському та податковому обліку? Чи потрібно нараховувати ПДВ на суму штрафу та виписувати податкову накладну на орендаря? Чи перевиставляємо суму штрафу без ПДВ (ця ситуація в договорі оренди не була прописана)?

Перш за все радимо в такій ситуації укласти с орендарями авто додаткову угоду до договору оренди, де передбачити можливість перевиставлення орендодавцем витрат на сплату штрафів за порушення орендарями правил дорожнього руху.

У цьому разі орендодавець матиме підстави для такого перевиставлення і відображення суми витрат на сплату штрафів за порушення орендарем ПДР, окремо від орендної плати.

Це забезпечить відсутність підстав для нарахування ПДВ-зобов’язань на суму таких перевиставлених витрат.

Адже є роз’яснення ДФС (наприклад, ІПК від 13.01.21 р. № 144/ІПК/99-00-21-03-02-06), де контролери зазначили:

«…у випадку якщо лізингодавцем отримуються кошти від лізингоотримувача у розмірі штрафів за порушення правил дорожнього руху, здійснені лізингоотримувачами, у тому числі по договорам фінансового лізингу, і такі кошти є складовою частиною орендної (лізингової) плати, операція з постачання якої відповідно до пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ є об'єктом оподаткування ПДВ, то такі кошти включаються лізингодавцем до бази оподаткування ПДВ у загальновстановленому порядку.

При отриманні лізингодавцем таких коштів лізингодавець згідно з п.201.1 ПКУ повинен скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін. Така зареєстрована у ЄРПН податкова накладна для лізингоотримувача є підставою для включення сум ПДВ, зазначених у ній, до податкового кредиту (п. 201.10 ПКУ).

Якщо згідно з умовами договорів сума коштів, отримана лізингодавцем від лізингоотримувача у розмірі штрафу за порушення правил дорожнього руху, здійснене лізингоотримувачем, розглядається як сплата штрафних санкцій, то до бази оподаткування ПДВ такі кошти не включаються відповідно до абзацу другого п. 188.1 ПКУ…».

Тож і в бухгалтерському,  і в податково-прибутковому обліку операція з оплати орендодавцем штрафу за порушення орендарем ПДР та подальше відшкодування ним цих витрат орендодавцю відображатимуться так:

  1. Визнано і включено до витрат суму штрафу за порушення орендарем ПДР: Дт 948 Кт 685.
  2. Сплачено штраф: Дт 685 Кт 311.
  3. Відображено перевиставлення витрат на користь орендаря: Дт 377 Кт 715 або 719.
  4. Відшкодовано витрати орендарем: Дт 311 Кт 377.

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

 

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати