Лікарняний у зв'язку з пандемією: увага на умови!
20.03.2020 | 18:29

 

Консультація з газети "Все про бухгалтерський облік" № 27 за 2020 р.

(Коментар до ч. 6 р. І Закону № 533)

До існуючого переліку страхових випадків, за яких виплачують лікарняні, з 18.03.2020 р. додається ще один! Так, за новоспеченим пп. 5ч. 1 ст. 22 Закону про соцстрахування, допомогу по тимчасовій непрацездатності надаватимуть у разі перебування в закладах охорони здоров'я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв'язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19),а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій.

Передбачається, що в такому випадку Фонд виплачуватиме допомогу з 6-го дня непраце­здатності. Але водночас на роботодавців не поклали зобов'язання з оплати перших 5 днів за таким страховим випадком (абз. 2. ч. 2 ст. 22 Закону про соцстрахування не відредагували). Та не виняткуємо, що це просто недопрацювання законодавців, і такий обов'язок для страхувальників усе-таки нормативно закріплять. Принаймні в повідомленні на офіційному веб-сайті Фонду соцстрахування йдеться про те, що за вказаним страховим випадком перші 5 днів оплачують коштом роботодавця1.

Однак якщо ситуацію не виправлять, за перші 5 днів людина нічого не отримає. Але й це ще не все! Такий лікарняний оплачуватимуть лишень у розмірі 50% середнього заробітку — і це для всіх незалежно від страхового стажу!

Слід також очікувати, що нюанси видачі листка непрацездатності за вказаною підставою пропишуть в Інструкції № 455. Крім того, оскільки в бланку лікарняного наразі немає відповідної позначки для позначення нової причини непрацездатності, можливо, її дозволять вписувати вручну в існуючій формі або ж оперативно впровадять нову. Водночас нагадаємо: із 1 квітня має запрацювати електронний реєстр листків непрацездатності. У будь-якому разі чекаємо на роз'яснення щодо того, як нова норма працюватиме на практиці.

Зверніть увагу: за згаданою підставою лікарняний видають особам, які, вірогідно, здорові (принаймні, коронавірус не діагностовано), але яким призначено перебування в закладах охорони здоров'я чи в самоізоляції під меднаглядом.

Якщо ж людина захворіла, то незалежно від того, йдеться про ураження коронавірусом чи про іншу недугу, видати листок непрацездатності мають на загальних підставах за п. 1 ч. 1 ст. 22 Закону про соцстрахування. Тобто такий лікарняний однозначно буде оплачений за весь період хвороби: перші 5 днів роботодавцем, із 6-го дня Фондом соцстрахування в розмірі, залежному від страхового стажу (ч. 1 ст. 24 Закону про соцстрахування).

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати