Мале підприємство здійснювало коригування фінрезультату: чи можна припинити це робити у звітному році
26.02.2021 | 08:00
Чи має право платник податку, який за результатами податкового 2019 року мав дохід, що перевищував 20 млн грн, та здійснював коригування фінансового результату до оподаткування, а за податковий 2020 рік його дохід не перевищуватиме 40 млн грн, прийняти рішення про незастосування коригування фінансового результату в річній Податковій декларації з податку на прибуток? Податкова наполягає, що платник податку вже прийняв рішення про незастосування коригування у 2015 році та згідно зі ст. 134.1.1 ПКУ має таке право не більше одного разу протягом безперервної сукупності років.

Підпункт 134.1.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) говорить, що платник податку на прибуток із річним бухдоходом (за вирахуванням непрямих податків) за останній рік не більше 40 млн грн має право прийняти рішення не коригувати свій фінансовий результат до оподаткування на всі податкові різниці з р. III ПКУ (крім коригування на від'ємне значення об'єкта оподаткування минулих звітних років). Цією прерогативою, знову-таки з огляду на пп. 134.1.1 ПКУ, можна скористатися не більше одного разу протягом безперервної сукупності років, у кожному з яких виконується згаданий дохідний критерій.

Якщо читати буквально, то зі сказаного, дійсно, можна витлумачити, що обговорюване право на «різничне» звільнення — одноразове: якщо вже один раз ним скористалися, то воно згорає назавжди. Проте таке припущення нам видається зовсім нелогічним. Адже розмір річного бухдоходу постійно може змінюватися. Причому він, звичайно ж, може зростати, спадати, потім знову зростати тощо. Тому твердження про разовість безкоригувального права вбачається, щонайменше, дивним.

Окрім того, нам відомо, як мінімум, дві індивідуальні податкові консультації, з яких податківці висновують, що вдруге скористатися безкоригувальним правом із пп. 134.1.1 ПКУ таки можна (див. ІПК ДФСУ від 25.01.19 р. № 278/6/99-99-15-02-02-15/ІПК та від 11.09.2020 р. № 3821/ІПК/99-00-05-05-02-06 з коментарем, який опубліковано в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 92 за 2020 рік на стор. 28).

Тому рекомендуємо вам, посилаючись на ст. 52 ПКУ, звернутися до податківців із запитом на отримання індивідуальної податкової консультації з приводу цієї ситуації. При цьому, аби підвищити шанси на отримання «правильної» відповіді щодо свого запиту, можете долучити тільки-но наведені нами ІПК ДФСУ.

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати