Об'єднана звітність фізосіб із податку на доходи та єдиного внеску: знайомимося з новаціями

Стаття з газети "Все про бухгалтерський облік" № 3 за 2021 р.

(Коментар до наказу Мінфіну України від 17.12.2020 р. № 783)

Новація 1

У Податковій декларації про майновий стан і доходи (далі — декларація про доходи за новою формою) одержав прописку єдиний внесок, який фізособи, відповідно до законодавства, добровільно чи обов'язково сплачують за себе.

Тож вони з податку на доходи фізосіб (зокрема, і військового збору) та єдиного внеску нарізно не звітуватимуть, позаяк усе це поєднає в собі один річний звіт — нова декларація про доходи. А що ж зі звітністю фізосіб з єдиного внеску? Так ось, він увійде до неї новими рядками 20.1 і 20.2, дані для яких нададуть додатки:

  • ЄСВ 1 "Розрахунок сум нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого внеску". У цьому додатку до декларації за належним до сплати за себе єдиним внеском звітуватимуть фізособи-підприємці, члени фермерських господарств й особи, що провадять незалежну професійну діяльність;
  • ЄСВ 2 "Розрахунок сум добровільних внесків, передбачених договором про добровільну участь, які підлягають сплаті". Тут коментарі зайві. Назва додатка цілком розкриває його звітувальників;
  • ЄСВ 3 "Розрахунок збільшення або зменшення сум зобов'язань з єдиного внеску за результатами проведеної документальної перевірки".

Отже, кануть у Лету форми Д5 і Д6, у яких, згідно з наказом Мінфіну України від 14.04.15 р. № 435, фізособи звітують із єдиного внеску за себе.

Новація 2

Фізособи-підприємці, члени фермерського господарства, а також ті, хто провадить незалежну професійну діяльність, набули права виправляти помилкові дані минулих періодів про суми зобов'язань із належного до сплати за себе єдиного внеску.

Тепер у разі виявлення помилки минулих років у нарахуванні єдиного внеску більше не треба в повній безнадії чекати на перевірку податківців, за результатами якої однаково доведеться сплатити пеню і штраф. Ліпше ще до візиту контролерів виправитися в уточнюючій декларації про доходи за новою формою і заощадити бодай на тій-таки пені.

Новація 3

Додаток КІК № "Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, визначених з частини прибутку контрольованої іноземної компанії" та рядок 10.10.2 декларації про доходи за новою формою.

У названих регістрах декларації фізособи звітуватимуть із податку на доходи й військового збору, сплачуваних з одержуваної ними частини прибутку в контрольованій іноземній компанії.

Ось ми й ознайомили вас з основними нововведеннями декларації про доходи за новою формою. А на завершення залишилося розглянути найважливіше запитання.

Коли фізособам уперше подавати декларацію за новою формою?

Згідно з п. 4 коментованого наказу декларацію про доходи за новою формою фізособи мають надавати податківцям із 1 січня 2022 р. Себто за 2020 рік та у 2021 році із єдиного внеску й податку на доходи фізособи, як і раніше, звітують окремо:

  • із податку на доходи та військового збору — у Податковій декларації про майновий стан і доходи за формою, затвердженою наказом Мінфіну України від 02.10.15 р. № 859 (з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну України від 25.04.19 р. № 177);
  • із єдиного внеску, сплачуваного за себе, — у формах Д5 і Д6, затверджених наказом Мінфіну України від 14.04.15 р. № 435.

Андрій ХУСІД,
консультант газети "Все про бухгалтерський облік"

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати