Працекарантинна відпустка за власний рахунок

Консультація з газети "Все про бухгалтерський облік" № 28 за 25.03.2020 р. на стор. 3

Із запровадженням карантину в роботодавців виникає багато запитань щодо організації трудового процесу. І хоча ми вже в кількох номерах газети даємо поради щодо цього, питань стає тільки більше. Сьогодні до вашої уваги добірка на працекарантинну тематику. Упевнені, після її прочитання чимало питань буде знято. 

 Працівниця написала заяву на відпустку за власний рахунок на час карантину. Чи маємо ми перевіряти, чи не пішов у таку ж відпустку її чоловік, бабуся або дідусь дитини, за якою потрібен догляд? Та й узагалі, чи можуть вони це зробити одночасно? Які документи вона має надати?

ВІДПОВІДЬ: Відпустка за п. 31 ст. 25 Закону про відпустки1 має надаватися працівнику в обов'язковому порядку. Як записано в нормі — її надають матері АБО іншій особі, зазначеній у ч. 3 ст. 18 Закону про відпустки, для догляду за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину на відповідній території. 

 З огляду на таке формулювання, відпустка матері має бути надана в першочерговому порядку. А ось для надання такої відпустки іншій особі (батьку дитини, бабі, діду чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною) не завадить довідка від роботодавця матері про те, що мати не скористалася такою відпусткою. Те саме можна сказати про надання такої відпустки особі, яка всиновила чи взяла під опіку дитину, одному із прийомних батьків чи батьків-вихователів (далі — усиновлювачі). Аби надати відпустку всиновлювачу, варто було б попросити про довідку від роботодавця іншого всиновлювача щодо ненадання працівнику такої відпустки. Звісно, якщо такий усиновлювач один, про жодні додаткові папери не йтиметься. І ще одне: документ потрібен, тільки коли його вимагає роботодавець. А він узагалі може і не наполягати на подібній формальності. 

 Працівник пішов у відпустку без збереження зарплати на час карантину, через наявність дітей віком до 14 років. Нарахована за березень зарплата буде меншою за мінімальну. Чи повинні ми нарахувати та доплатити єдиний внесок до мінімального рівня? 

ВІДПОВІДЬ: Якщо через надану відпустку без збереження зарплати (у тому числі за п. 31 ст. 25 чи ч. 3 ст. 26 Закону про відпустки) база нарахування єдиного внеску за ставкою 22%, визначена роботодавцем за основним місцем роботи працівника, виявиться нижчою мінзарплати, потрібно буде обчислити та нарахувати так звану дотяжку до мінімальної суми єдиного внеску (абз.2 ч.5 ст.8 Закону про ЄСВ2). Тобто визначити та доплатити різницю між сумою єдиного внеску, обчисленої з мінзарплати, та сумою внеску із фактично нарахованої зарплати за місяць.

 

Чи потрібно нараховувати єдиний внесок, якщо весь місяць працівник буде у відпустці без зарплати на час карантину і жодних нарахувань у цьому місяці не буде? 

ВІДПОВІДЬ: Ні. У такому випадку єдиний внесок не буде потреби нараховувати. Аби довести сказане, достатньо уважно вивчити абз. 2 ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ. У ній читаємо про те, що таку дотяжку нараховують коли база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінзар плати, "встановленої законом на місяць, за який отримано дохід". Отже, якщо доходу взагалі не було, про жодне нарахування не йтиметься. 

 Чи може працівник брати відпустку за власний рахунок на 30 днів і більше? Якщо так, то які потрібні документи?

 ВІДПОВІДЬ: Ні. У такому випадку єдиний внесок не буде потреби нараховувати. Аби довести сказане, достатньо уважно вивчити абз. 2 ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ. У ній читаємо про те, що таку дотяжку нараховують коли база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінзар плати, "встановленої законом на місяць, за який отримано дохід". Отже, якщо доходу взагалі не було, про жодне нарахування не йтиметься. 

 Чи може працівник брати відпустку за власний рахунок на 30 днів і більше? Якщо так, то які потрібні документи?

ВІДПОВІДЬ: І так, і ні.

  Працівники можуть узяти відпустку без збереження зарплати на 30 днів і більше виключно тоді, коли таке право передбачено ст. 25 Закону про відпустки. Тож, якщо наприклад, ідеться про відпустки без збереження зарплати для працівника-інваліда ІІ групи, то він дійсно вправі взяти відпустку за власний рахунок до 60 к. днів на рік.   

Однак із 17.03.2020 р. законодавці передбачили, що працівникам за згодою роботодавця може бути надано відпустку без збереження зарплати в разі встановлення КМУ карантину. При цьому термін такої відпустки не обмежено (більше про неї — у газеті "Все про бухгалтерський облік" № 27 за 2020 р. стор. 43). Але підставою для надання такої відпустки має слугувати рішення КМУ про карантин. Поки що таке рішення є, і карантин запроваджено по 03.04.2020 р. У разі його подовження відпустку доведеться продовжувати, а точніше наново оформлювати. Таким чином, надати відпустку за ст. 26 Закону про відпустки одразу на 30 днів і більше не можна. Водночас у разі подовження КМУ карантину працівник зможе перебувати у відпустці без збереження зарплати і 30 днів, і навіть більше. 

Віктор НАГОРНИЙ, консультант газети "Все про бухгалтерський облік"

 

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати