Продаж автівки: 7 правил обліку
26.04.2018 | 11:56
11595 0

Причин для продажу автомобіля може бути безліч — від банальної потреби в грошах, до більш «солідної» — невідповідність статусу підприємства. Та, на щастя, бухгалтера, яка б не була причина продажу автівки, бухоблік від цього не страждає. Тут діють правила, відточені часом. Про них ми вам і нагадаємо.

Правило 1. Як тільки виникає питання щодо продажу автівки, перше що потрібно зробити перевести її з розряду ОЗ до розряду запасів. Але зробити це можна тільки тоді, коли одночасно виконуються всі вимоги з п. 1 р. ІІ П(С)БО 27 «Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність». Детальніше про це в додатку до газети «Все про бухгалтерський облік» № 37 за 2018 р. на сайті dodatok.vobu.ua.

Переконавшись у цьому, бухгалтер може перевести автівку до оборотних активів. Для цього спершу потрібно списати накопичений знос: Дт 131 «Знос основних засобів» Кт 105 «Транспортні засоби». Після чого перекинути залишкову вартість автівки на субрахунок 286 «Необоротні активи та групи вибуття, утримувані для продажу». Проведення в цьому разі буде таке: Дт 286 Кт 105. Документом для такої перекласифікації може послугувати звичайна бухдовідка.

Правило 2. Оскільки після переведення автівка втратила статус необоротного активу, її більше не амортизують (п. 6 П(С)БО 27). Припиняють нарахування амортизації з місяця, наступного за місяцем, коли її визнали утримуваною для продажу (абз. 4 п. 29 П(С)БО 7 «Основні засоби»). Повторимось: зараховувати авто до складу запасів потрібно за його залишковою (балансовою) вартістю.

Правило 3. Також урахуйте: якщо на дату балансу автівку не встигли продати, у фінзвітності (а, відповідно, і в обліку), її відображають за найменшою з двох величин: балансовою вартістю або чистою вартістю реалізації (п. 9 П(С)БО 27).

Із переведенням автівки закінчили, перейдемо до її продажу.

Правило 4. Під час продажу автомобіля бухгалтер має визнати інший операційний дохід (п. 5. П(С)БО 15 «Дохід»). Мовою бухобліку потрібно зробити проведення: Дт 680 «Розрахунки, пов’язані з необоротними активами та групами вибуття, утримуваними для продажу» Кт 712 «Дохід від реалізації інших оборотних активів». Одночасно з цим варто списати балансову вартість автівки до витрат: Дт 943 «Собівартість реалізованих виробничих запасів» Кт 286. А коли покупець перерахує кошти — зробити проведення: Дт 311 «Поточні рахунки в національній валюті» Кт 680.

Правило 5. Оскільки, у цьому разі, підприємство фактично продає запаси, то використовувати типову ОЗшну первинку, недоречно. Підтверджувати продаж автівки може видаткова накладна, складена в загальному порядку з використанням усіх обов’язкових реквізитів із ст. 9 Закону про бухоблік.

Правило 6. Інколи, через невиконання хоч б однієї із вимог п. 1 р. ІІ П(С)БО 27, перевести авто до активів, утримуваних для продажу не вдасться. Скажімо, авто продають тут і зараз. У такому разі продаж відбуватиметься «напряму» через субрахунок 105. І хоч п. 33 П(С)БО 7 передбачає вибуття ОЗ тільки в разі безоплатної передачі або невідповідності критеріям визнання активом, міжнародні бухправила говорять дещо інше. Так, відповідно § 69 МСБО 16, вибуття об’єкта ОЗ може відбуватися різними шляхами — наприклад, шляхом продажу. Тож, як бачимо, бухгалтер не завжди матиме справу з перекласифікацією автівки.

Дохід від прямого продажу автівки відображають проведенням: Дт 377 «Розрахунки з іншими дебіторами» Кт 746 «Інші доходи». Балансову вартість автівки списують до дебету субрахунку 976 «Списання необоротних активів». А знос — стандартним проведенням Дт 131 Кт 105.

Правило 7. Продаж автомобіля напряму можна оформити Актом приймання-передачі основних засобів, типова форма якого затверджена Наказом № 818. Зразок та особливості заповнення цього акта — знайдете в газеті «Все про бухгалтерський облік»  № 120 за 2016 р. на стор. 6.

Про податкові наслідки продажу автівки — читайте в додатку до газети «Все про бухгалтерський облік» № 37 за 2018 р. на сайті dodatok.vobu.ua. 

Окрім цього, у спецвипуску «Автомобіль на підприємстві. Частина 2» ви дізнаєтесь про:

  • нюанси фінлізингу автівки в обліку орендаря та орендодавця;
  • обліково-податкові наслідки ремонту та поліпшення орендованого авто;
  • тонкощі списання «спрацьованого» автомобіля;
  • наслідки продажу автівки для юрособи-єдинника;
  • особливості обліку та оподаткування страхового відшкодування.

А якщо вас цікавлять інші нюанси обліку операцій із продажу, можете також прочитати інші матеріали газети «Все про бухгалтерський облік»:

  • Придбання-продаж корправ ТОВ: облік та податкові аспекти в інвестора — в газеті № 33 за 2018 р. на стор. 44;
  • Фірма продає основний засіб за готівку: чи треба використовувати РРО — в газеті № 25 за 2018 р. на стор. 13: 
  • Нерезидент-юрособа продає нерухомість в Україні: як усе правильно оформити — в газеті № 116 за 2017 р. на стор. 16 
  • Продаж товару за 1 гривню: обходимо підводні камені оподаткування та обліку — в газеті № 106 за 2017 р. на стор. 18. 

 

 

 

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати