Собівартість перевищує дохід від виконання робіт: податкові наслідки
25.02.2021 | 08:00
Підприємство займається виконанням робіт, а саме бурінням розвідувальних свердловин. Виникла ситуація, коли собівартість виконаних робіт значно перевищила отриманий дохід. Які податкові наслідки можуть бути для підприємства?

Почнемо з податково-прибуткових наслідків. Податковий кодекс України (далі — ПКУ) не передбачає жодних коригувань бухгалтерського фінрезультату у зв’язку зі «збитковим» продажем. Тому податково-прибутковий облік цієї операції повністю орієнтований на бухгалтерський. А в бухобліку такі продажі відображаються за загальними правилами без будь-яких особливостей.

Єдиний виняток — це продаж товарів, робіт (послуг)/необоротних активів у контрольованих операціях, окреслених ст. 39 ПКУ. Тобто якщо «дешевий» продаж уписався в критерії контрольованих операцій, то ціну, визначену за принципом «витягнутої руки», порівнюють з договірною вартістю продажу й на суму перевищення за результатами податкового (звітного) року збільшують фінансовий результат (пп. 140.5.1 ПКУ).

У ПДВшному обліку ситуація така. У загальному випадку базою оподаткування ПДВ операцій постачання товарів/послуг є договірна вартість таких товарів/послуг (абз. 1 п. 188.1 ПКУ). При цьому згідно з абз. 2 п. 188.1 ПКУ база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижчою від звичайних цін. Тож якщо ваша «низька» ціна продажу робіт не відповідає звичайній (по суті, ринковій) ціні відповідних робіт, то вам доведеться донарахувати ПДВ до розміру мінбази і скласти дві податкові накладні:

першу — на суму ПДВ, розраховану виходячи з договірної (фактичної) ціни постачання робіт;

другу — на суму ПДВ, розраховану виходячи з перевищення мінімальної бази над фактичною ціною.

Якщо ж «низька» ціна продажу ваших робіт відповідає звичайній (по суті, ринковій) ціні певних робіт, то ПДВ-наслідки виникають у загальному порядку. 

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати