Відсутність роботи для працівника: чи потрібно оформлювати простій
У нас на підприємстві (комунальне підприємство) працівник трудиться трактористом. Через те, що інколи немає роботи, тракториста просимо, щоб він виконував роботи слюсаря. Він вимагає доплату за роботу слюсаря, аргументуючи тим, що він тракторист, і ми повинні його забезпечити роботою. Якщо немає роботи, то він повинен просто сидіти, а ми йому платити. Як бути в цій ситуації?

І тракторист правий, і ваші дії є вірними. Потрібно лише дійти згоди.

Відповідно до ч. 1 ст. 34 КЗпП простій — це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.

І той факт, що ви не можете забезпечити тракториста роботою, є простоєм не з його вини. Час простою оплачується з розрахунку не нижче 2/3 тарифної ставки тракториста (ст. 113 КЗпП). Тож він, дійсно, може сидіти, і йому слід платити 2/3.

Водночас у ч. 2 ст. 34 КЗпП установлено, що в разі простою працівники можуть бути переведені за їх згодою, з урахуванням спеціальності та кваліфікації, на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації на весь час простою або на інше підприємство, в установу, організацію, але в тій самій місцевості на строк до одного місяця.

Принагідно нагадаємо, що ст. 33 КЗпП також визначено: тимчасове переведення працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, допускається лише за його згодою.

Таким чином, ви намагаєтеся на час простою перевести тракториста на іншу роботу, як це і передбачає ст. 34 КЗпП. А інша робота має бути оплачена. Тож тракторист справедливо вимагає оплати за роботу слюсарем. І тут уже вам слід визначатися, що вигідніше: платити 2/3 чи за роботу слюсаря.

І головне — переведення тільки за згодою працівника!

В обох випадках переведення (ч. 2 ст.ст. 34 і 33 КЗпП) не сказано, як оплачувати роботу при тимчасовому переведенні працівника.

З огляду на норми ч. 2 ст. 33 КЗпП, ст. 114 КЗпП можна припускати, що оплата має бути не нижчою від середнього заробітку. Але оскільки про це прямо не говориться, то тут треба виходити з того, що оплата повинна бути за ставками/розцінками як за новим місцем роботи, але не нижче ніж середній заробіток.

Тому можна сказати так: «Ок, платимо тобі 2/3, але ти сидиш не вдома, а на роботі» (інколи працівники хибно вважають, що коли немає роботи (простій), то можна сидіти вдома. Ні, роботодавець у наказі про запровадження простою має зазначити, де має перебувати працівник у цей час). А за слюсаря за цей час була б повна денна ставка... Можливо, вона у вас більша за 2/3, і це тракториста зацікавить.

А можна спробувати розширити обов’язки тракториста, додавши йому до робочої інструкції ті обов’язки слюсаря, які ви просите його виконувати. Це можна зробити за його заявою чи за ініціативою роботодавця, попередивши за 2 місяці, як про зміну істотних умов праці (у разі відмови працювати в таких умовах — можна звільнити).

У п. 14 Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0336203-04#Text ) сказано: у разі виконання працівником робіт, що належать до різних посад, трудовий договір укладається за згодою сторін за посадою, яку визнано основною. Основною вважається посада з найбільшим обсягом виконуваних робіт порівняно з іншими посадами.

І тоді можна буде платити або одну зарплату з урахуванням основної роботи трактористом та інколи слюсарем без нарахування за кожною окремо, або одну зарплату, яка складатиметься з нарахувань за роботу трактористом окремо, слюсарем окремо.

Відповідь редакції передплатнику газети «Все про бухгалтерський облік».У відповіді враховано норми законодавства станом на дату публікації.

 

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі

  • Коментарі не знайдені

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати