"Податкова має підказувати, а не карати" — Голова ДПСУ Сергій Верланов

03.06.2019
5707

Сергій Верланов

Голова Державної податкової служби України

(Інтерв'ю з Головою Державної податкової служби України Сергієм Олексійовичем Верлановим)

Сергію Олексійовичу, країна вкотре переживає реформу Державної фіскальної служби — поділ на власне Податкову і Митну служби. Бухгалтери знову завмерли в тривожному очікуванні змін. Чого їм очікувати від реформи і до чого кардинального готуватися?

Після призначення на посаду Голови Державної податкової служби на засіданні Уряду я представив стратегію розвитку Податкової служби. Основний акцент у роботі відомства буде зроб­лено на розвитку трьох складових: відносин із платниками податків, людського капіталу та самого держоргану.

Податкова служба, по-перше, має бути демілітаризована. Правоохоронна функція має бути відділена від функції сервісної. Вочевидь, це неможливо без відповідних змін до законодавства, потрібні спільні зусилля Верховної Ради, Адміністрації Президента, Уряду. Добре відомо, що існує декілька концепцій створення органу, який займатиметься фінансовими злочинами (СФР, НБФБ), куди має увійти податкова міліція. Поки що мені важко сказати, яка саме модель буде врешті-решт затверджена. Утім, якою би не була назва цього органу, важливо, щоб правонаступниця податкової міліції була маленькою компактною службою, яка буде працювати з фінансовими злочинами,

з фіктивним підприємництвом, з незаконним обігом палива, спирту, тютюну. До того часу працівники податкової міліції залишаться у штаті ДПС. Але підкреслюю, що тиск з боку податкової міліції на бізнес — це не те, що має асоціюватися із діяльністю нової служби під моїм керівництвом. Ми ж продовжимо йти шляхом вдосконалення податкового законодавства, яке зменшить можливості для зловживань та порушень. Мовиться і про поступову фіскалізацію відносин, і про боротьбу з так званими "скрутками", і про закриття лазівок через спрощену систему оподаткування.

 

...Тиск з боку податкової міліції на бізнес — це не те, що має асоціюватися із діяльністю нової служби...
 
По-друге, це людський капітал. Я вважаю, що необхідно розвивати працівників Державної податкової служби, створювати умови для виконання ними завдань ефективно. Потрібно оновлювати кадри. Ми відкриємо конкурси на вакантні посади. Я запрошую усіх наших читачів доєднатися до реформи, оскільки все, що ми можемо зробити, ми можемо зробити своїми руками.

І по-третє, це переосмислення місця Державної податкової служби серед інших органів, які працюють із дохідною частиною державного бюджету. Це, власне, робота з наповнення дохідної частини, зменшення частки тіньової економіки, донесення до громадян України, до платників податків меседжу про те, що платити податки — почесно, легко, правильно, і показувати разом з іншими органами державної влади, на що саме витрачаються кошти платників податків.

Якими будуть Ваші перші кроки на новій посаді?
Основним кроком є власне створення Державної податкової служби. Процес лише розпочався. Ми уже зареєстрували нову юридичну особу. Наступний крок — переведення щонайменше 30% кадрового складу в нову службу. Потім Кабмін ухвалює розпорядження, і тоді функціонал буде передано від ДФС у ДПС.

Паралельно будемо проводити зустрічі із бізнес-асоціаціями, держорганами, профільним комітетом Верховної Ради, щоб презентувати своє бачення, більш конкретизоване, будемо слухати інших учасників процесу.

Створення нової служби передбачає суттєву оптимізацію штату. Хто має шанси потрапити до нової команди податківців? Яким чином здійснюватиметься відбір?
Очевидно, що організаційна структура має бути оптимізована. Треба скоротити непотрібні функції та підвищити операційну ефективність. При цьому, я вважаю, що будь-яка економія від оптимізації має йти на підвищення зарплати тим, хто працює ефективно, а також на створення можливостей для залучення нових фахівців.

Потрібно забезпечити прямий зв'язок між складністю, обсягом роботи та розміром винагороди. Тут доведеться попрацювати із Верховною Радою, з Урядом. Але рівень оплати праці можна підвищувати також і за рахунок скорочення штатних одиниць.

Я переконаний, що людський капітал сьогодні є вирішальним для успіху того чи іншого проекту. Податківці "нового формату" — це передусім молоді мотивовані люди: випускники, молодші спеціалісти. Їм у більшості ще не треба забезпечувати родини, тому питання зарплати не настільки критичне, а пізніше воно буде вирішене. Такі кандидати будуть найбільш бажаними.

До речі, у компаніях "великої четвірки" є правило, відповідно до якого щорічно відбувається набір молодших спеціалістів (інтернів, молодших консультантів) із чіткими, рівними для всіх перспективами кар'єрного зростання, які залежать від зрозумілих критеріїв оцінки. За таких умов втамовується "кадровий голод" та зберігається належний високий рівень персонального та колективного професіоналізму. Нам варто запозичити такий досвід.

Єдина прийнятна ознака для формування команди — професійна. Це стосується як нових людей, так і працівників ДФС, які перейдуть до оновленої команди. Протягом перших місяців роботи ми попрацюємо над корпоративною культурою державного службовця, проаналізуємо цілі та цінності, визначимо ключові показники ефективності та оголосимо конкурси.

Друга складова — особистий приклад "зверху донизу". Я буду давати приклад керівництву,

з яким працюватиму щодня, вони — своїм підлеглим, і процес зміни розпочнеться. Я впевнений, що це можливо. У команді залишаться ті, хто зможе витримувати темп і демонструватиме високі професійні якості. І вже наступного року даватимемо раду з викликами набагато краще.

Перевірки…Чи припиниться таке явище минулого, як "кошмарити бізнес"?
ДПС застосовуватиме ризикоорієнтовані підходи до податкових перевірок. Це буде здійснюватися на засадах прозорості, транспарентності, зрозумілості правил для учасників бізнесу. Моє завдання — зробити процес і результат сплати податків приємною і почесною місією для кожного в цій державі.
...Наша мета — мінімізувати кількість контактів між працівниками податкової та платником податків...
Майбутнє за діджиталізацією та ІТ-рішеннями, тому ДПС продовжить розпочату роботу над розвитком сервісних функцій, модернізацією ІТ-сервісів та платформ. Модернізація очікує й існуючий електронний кабінет платника. Наша мета — мінімізувати кількість контактів між працівниками податкової та платником податків. В ідеалі, усе має відбуватися у смартфоні, онлайн.

Головне завдання, яке поставлено перед ДПС, — забезпечення сталих надходжень до бюджетів усіх рівнів — буде виконуватися через покращення адміністрування. Адже кошти, які ми заробимо в Україні і направимо до державного бюджету для вирішення стратегічних завдань, зроблять нас сильнішими.

Чи розвивається малий та середній бізнес в Україні? Не секрет, що на ринку продовжують панувати монополісти.
Надходження від малого та середнього бізнесу в цілому зросли, але річна сума надходжень практично дорівнює сумі, яку митниця перераховує за один місяць. Якщо рахувати платників єдиного податку третьої групи, то ці надхо­дження збільшилися за рахунок "айтішників". Кількість ФОП (фізичних осіб — підприємців — Ред.) зменшилася через те, що було введено правило сплати ЄСВ (єдиного соціального внеску — Ред.), навіть якщо ти не працюєш.

У минулому році надходження збільшилися на 5 млрд грн. "Спрощенка" (ФОП і юридичні особи, які на спрощеній системі) згенерувала приблизно 25 млрд грн за весь рік.

"Боротьба з тінню" в економіці. Які важелі може ефективно застосувати ДПС?
За даними Мінекономіки рівень тіньової економіки України складає 32% від офіційного ВВП. З одного боку, такий значний обсяг є викликом, а з іншого — можливістю, тобто у нас є потенціал для збільшення доходів державного бюджету, як мінімум, на третину. На інструментальному рівні, вважаю, потрібно вжити таких заходів для мінімізації схем по ухиленню від сплати податків:

— по-перше, транспарентність, відкриття баз даних, зокрема ПДВ;

— по-друге, впровадження ризикоорієнтованих підходів до податкових перевірок, на засадах прозорості, транспарентності, зрозумілості для учасників бізнесу. Це є однією з найбільш актуальних прерогатив платників податків;

— по-третє, роз'яснювальна робота. Платники податків повинні розуміти: за що, як, коли та чому потрібно платити податки.

Науковці говорять про проблему переходу на Міжнародні стандарти фінансової звітності (МСФЗ). Якщо це справді так, що потрібно зробити для поліпшення ситуації?
Дозвольте не погодитися з таким твердженням. Закон України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (далі — Закон) визначає підприємства, які становлять суспільний інтерес, — підприємства — емітенти цінних паперів, цінні папери яких допущені до торгів на фондових біржах або щодо цінних паперів яких здійснено публічну пропозицію, банки, страховики, недержавні пенсійні фонди, інші фінансові установи (крім інших фінансових установ та недержавних пенсійних фондів, що належать до мікропідприємств та малих підприємств) та підприємства, які, відповідно до цього Закону, належать до великих.

Ці підприємства обов'язково мають складати фінансову звітність за МСФЗ. Великі компанії, банки, публічні акціонерні товариства виходять на міжнародні фінансові ринки задля залучення інвестицій, розширення співробітництва і бізнесу. Тому бухгалтерський облік і фінансова звітність цих підприємств мають бути зрозумілими, транспарентними, прозорими і підкріплені аудиторським висновком.

У разі застосування підприємством МСФЗ для ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності, для нього вимоги МСФЗ є правилами бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності. Процес переходу на облік за МСФЗ непростий, різний рівень підготовки бухгалтерів та готовність керівників до таких змін.

У законодавчому полі ми йшли до цього поступово. Законом визначено, що фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку. Така норма передбачена з 2015 року і в Податковому кодексі України.

Міністерство фінансів України надало детальні роз'яснення щодо порядку переходу підприємств на ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності за МСФЗ, які погоджені Методологічною радою з бухгалтерського обліку при Мінфіні та розміщені на офіційній веб-сторінці Міністерства фінансів в підрубриці "Бухгалтерський облік" рубрики "Дохідна політика" розділу "Бюджет".

Тому перехід на МСФЗ, ведення бухгалтерського обліку за міжнародними стандартами та подання на основі цих даних податкової звітності і сплати податків законодавчо врегульовано.

Серед пріоритетів новообраного Президента України Володимира Зеленського — просування законопроекту щодо податку на виведений капітал, податкова амністія. Яка Ваша думка?
Питання податкової амністії не нове. Україна вже мала один приклад "податкового компромісу", також 5% після 2014 року.

Податкова амністія породжує кілька питань: 1) рівність платників податків. Не можна ставити в дискриміноване положення інших платників податків, які добросовісно сплачували податки; 2) визначення кола осіб, які матимуть право на таку амністію; 3) яке значення цієї амністії? Тут питання відповідальності, питання звільнення від юридичної відповідальності. Потрібно обговорювати механізми. Досвід північного сусіда показує, що їх четверта хвиля амністії не досягає бажаних результатів та цілей, поставлених із самого початку.

Скільки надходжень до бюджету дасть податкова амністія, можна буде говорити лише після того, як буде зрозуміла конструкція такої податкової амністії. Без сумніву, це напряму залежить від того, яка буде ставка оподаткування, хто може бути декларантом, з чого буде сплачуватись податок тощо. Світовий досвід показує, що податкові амністії можуть бути як провальними, так і відносно успішними. Також слід пам'ятати, що згідно з Меморандумом про співпрацю з МВФ Україна взяла на себе зобов'язання утриматись від запровадження податкових амністій. А відтак, задля збереження макроекономічної стабільності модель податкової амністії обов'язково попередньо має бути погоджена з МВФ.

Податок на виведений капітал — це модифікація податку на прибуток. Модифікація цього податку має певні цілі — стимулювання реінвестицій та споживання. У нас є проблема відсутності дешевого кредитного ресурсу, бізнес живе "на свої". Ідея податку на виведений капітал полягає в тому, щоб усі свої вкладати без оподаткування — це хороша ідея. Але в цьому податку, і ми це бачимо в математичних моделях й існуючих кейсах Грузії та Естонії, його частка у дохідній частині є меншою, ніж у податку на прибуток. Нам потрібно знижувати податковий тиск на бізнес, але яким чином ми замістимо різницю — чи зменшимо видатки, чи  збільшимо інші податки, це треба обговорювати і прораховувати.

 Вів розмову Олександр МИХАЙЛЮТА, головний редактор газети "Все про бухгалтерський облік"

 

Біографічна довідка

Сергій Верланов здобув вищу освіту у Львівському національному університеті імені Івана Франка: у 2003 році закінчив юридичний факультет за спеціальністю "Правознавство" та здобув кваліфікацію магістра права; у 2008 році отримав науковий ступінь кандидата юридичних наук зі спеціальності "Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень".

Після завершення навчання працював юрисконсультом низки підприємств Львівської області. У листопаді 2008 року почав працювати на посаді юриста в одній із компаній Великої четвірки — PwC, де пропрацював до червня 2015 року. З липня 2015 року до липня 2018 року обіймав посаду партнера у провідній юридичній фірмі України SayenkoKharenko.

У 2015—2017 роках був співголовою юридичного правового комітету Американської Торгової Палати в Україні. З 2016 року є членом Громадської ради доброчесності, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (делегований Асоціацією правників України).

26 липня 2018 року призначений на посаду заступника Міністра фінансів України.

8 травня 2019 року Кабінет Міністрів призначив Сергія Верланова Головою Державної податкової служби на 5 років з дати початку фактичного виконання обов'язків. Він отримав цю посаду як переможець конкурсу на посаду голови ДПС, який був оголошений Урядом 20 березня в рамках реформи ДФС. Конкурс проводила Комісія з питань вищого корпусу державної служби. 23 квітня 2019 року переможцем конкурсу Комісія визначила Сергія Верланова і рекомендувала його для призначення на посаду керівника ДПС.

Увійдіть, щоб додати коментар

Коментарі (1)

  • вава

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати